Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #10: Rynek spada. Jak zachować się w takiej sytuacji?

 

Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule.

Spadki. Spadki. Spadki. 

Kilka dni temu rynek mocno spadł – sam Bitcoin stracił około 15%. Dlaczego to się stało? 

Rynek kryptowalut jest oparty o newsy i wydarzenia, również wydarzenia na świecie czy innych rynkach kapitałowych. 

Wyceny dużych spółek technologicznych, takich jak Apple, Facebook czy Google, spadły w minionym tygodniu od 3-7%, a to z kolei pociągnęło za sobą rynek krypto. 

Na lekki krach na rynku nałożyło się jeszcze wyłączenie prądu w Kazachstanie. 

“W Kazachstanie???”

Tak. Kazachstan jest odpowiedzialny za ponad 18% globalnego hashrate’u Bitcoina. 

Wyłączenie prądu spowodowało momentalne odcięcie wszystkich koparek w tamtym kraju. 

Co natomiast zrobili inwestorzy? 

Część z nich włączyła tryb “panic selling”. 

Co to znaczy? 

Co robić w momencie spadków? 

I jak przygotować swoje portfolio na czerwone świece? 

Tego wszystkiego dowiesz się w tym artykule. 

Miłego czytania! 

Kryptowaluty online: jak zachowuje się rynek? 

Zanim porozmawiamy sobie o tym, jak przygotować się na spadki, spójrzmy na psychologię. Warto analizować ją równolegle z danami on-chain i fundamentami określonych projektów. 

Wracając do tematu, większość inwestorów podczas spadków zachowuje się dokładnie tak samo. Ich zachowanie może sugerować nam, że są hazardzistami, ponieważ zachowują się, jakby nie było żadnej alternatywy i sprzedają swoje kryptowaluty ze stratą. 

Za chwile powiemy sobie o tym, jakie scenariusze warto rozważyć w sytuacji chwilowego rynku niedźwiedzia, aczkolwiek teraz postawmy sobie pytanie – dlaczego Ci ludzie sprzedają? 

Sprzedają, bo boją się, że ich inwestycja spadnie do 0. 

A jaki jest klucz do zrobienia dobrej inwestycji? 

Są tylko dwa sposoby – albo musisz być wcześnie, albo musisz kupić tanio. 

Natomiast większość inwestorów robi całkowicie inaczej – kupuje, kiedy na rynku jest drogo i panuje a FOMO, a sprzedaje, kiedy kolor czerwony zagości na chwilę na wykresach. 

A jeśli jesteś wcześnie w danym projekcie, inwestujesz na niskich ewaluacjach. Im dany projekt ma niższą kapitalizację rynkową, tym większa szansa, że da zarobić, aczkolwiek nie wszędzie się da być wcześnie. 

Np. jeśli ktoś dołączył do rynku w tym roku, nie mógł być wcześnie w rynku bitcoina czy ethereum. Dla niego jest druga opcja, czyli tanie kupno, a to znaczy, że nie trzeba być wcześnie. 

Wystarczy bezpiecznie kupić BTC czy ETH albo inne kryptowaluty z solidnymi fundamentami (ważne!), kiedy rynek krwawi, ale.. o tym za chwilę.

Pamiętaj o tym, że nie można przegiąć w drugą stronę i zostawać wiecznym hodlerem – sporo osób kupuje kryptowaluty bez dobrych fundamentów, a potem, zamiast wyjść z inwestycji, która przynosi straty, oni trzymają. 

Wniosek? Kluczem do sukcesu jest balans. 

Kantor krypto: jak patrzeć na spadki na rynku kryptowalut?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do sklepu z drogimi zegarkami. Czy kiedy sprzedawca zaoferuje Ci 30% zniżki, odmówisz? Raczej nie. 

To dlaczego wiele osób odmawia w takiej sytuacji na rynkach finansowych? 

Spójrz na to z innej strony – kiedy na rynku jest czerwono, mamy promocję. Możesz wejść w poszczególne projekty na niższych wycenach! 

Niestety większość inwestorów zamiast patrzeć na spadki jak na promocję na rynku, patrzy na nie jak na koniec rynku krypto i wyprzedają się ze wszystkiego, byle tylko zminimalizować straty. 

Natomiast Ci, którzy znają rynek, dobrze znają zasady gry. Wiedzą, że w najgorszym wypadku poczekają 4 lata i zrealizują zysk podczas kolejnej hossy. 

Co zatem robić? Nie bój się spadków. To część tej gry. Zmień nastawienie. Traktuj spadki jak promocję. 

Kiedy kursy odbiją z powrotem w górę, Ty zarobisz. 

Jak kupić krypto: dlaczego tak naprawdę warto kupować na spadkach? 

Statystycznie przy spadkach zawsze jest pewna część inwestorów, która obraża się na rynek i postanawia do niego nie wracać 🙂

Jednak natura ludzka działa inaczej. Kiedy ktoś kupił Bitcoina za 60 000 USD i sprzedał za 40 000 USD, prawdopodobnie dawno wyszedł z rynku. Jest nudno, więc ta osoba “odpada”. 

Natomiast kiery rynek odbija i Bitcoin znów osiąga 60 000 USD, ktoś znowu dołącza i kupuje, bo chce się odkuć. 

Tak działają ludzie 🙂 

W skrócie: kiedy rynek naturalnie odbija, nowy kapitał napływa i pompuje wyceny poszczególnych aktywów. 

Wtedy zarabiają Ci, którzy podczas spadków byli dobrze przygotowani. Właśnie dlatego warto przygotować się na “dipy”. 

“Dobra, więc co tak naprawdę robić?” Kantor krypto radzi:

Kiedy rynek spada, są 4 rzeczy, które możesz zrobić. 3 z nich wydają się rozsądne, a jedna – zdecydowanie nie. 

Pierwsze rozwiązanie to portfolio stable coinów, które aktywnie kumulujesz, kiedy mamy rynek byka. 

Ciekawą strategią jest trzymanie 30% portfolio w stable coinach. Kiedy na wykresach robi się czerwono, Ty jesteś przygotowany i możesz kupować od inwestorów, którzy uprawiają panic selling (o tym za chwilę). 

Drugie rozwiązanie to uśrednianie ceny. Kiedy kupiłeś i jesteś np, 10% na minusie, cena danego aktywa spadła. Kiedy kupisz niżej, uśredniasz cenę w dół. Możesz tutaj zastosować strategię DCA, czyli Dollar Cost Average. Końcowo, kiedy rynek rośnie, Ty zarabiasz poprzez systematyczną akumulację i kupowanie po każdej cenie. 

Trzecie rozwiązanie to brak ruchu. Tak, to też może być ruch! I można wykonać ruch, który nazywa się “nie robię nic”. Świadome nierobienie niczego też bywa korzystne – ani nie kupujesz, ani nie sprzedajesz, tylko stoisz z boku i czekasz na dobry moment. 

Natomiast rozwiązanie, które jest najgorsze ze wszystkich, brzmi: “realizuję stratę”. A strata nie jest trwała, dopóki jej nie zrealizujemy. 

Zamiast sprzedawać, można nie robić niczego. I prawdopodobnie, patrząc historycznie, też dobrze się na tym wychodzi (zwłaszcza przy inwestycjach we względnie bezpieczne aktywa na rynku krypto). 

Kupno Bitcoina – co robi większość inwestorów? 

Większość inwestorów to ludzie, którzy uprawiają panic selling. Sprzedają, kiedy jest tanio, a kupują, kiedy jest drogo. Zupełnie wbrew logice, prawda? 🙂 

Mając wiedzę o cyklach na bitcoinie i halvingach, dobrze wiesz o tym, że w długim terminie wszyscy, którzy teraz się boją, ale mimo to kupują, prawdopodobnie będą zadowoleni. 

Natomiast gwarancji nigdy nie ma i dobrze jest pamiętać i o tym. 

PS. Kluczem do tego, żeby nie panikować, jest inwestowanie pieniędzy, które jesteś w stanie stracić. 

Informacje kryptowaluty – kto o tym mówi? 

Przede wszystkim – Warren Buffett, czyli najpopularniejszy inwestor giełdowy na świecie. Buffet jest autorem słów “Be greedy when others are fearful, be fearful when others are greedy”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to “Bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się, kiedy inni są chciwi”. 

Ktoś inny powiedział, że inwestowanie i zarabianie na spadkach kryptowalut wymaga odwagi, ale daje niesamowite rezultaty. 

Nie bez powodu jednymi z najpopularniejszych powiedzonek w świecie krypto jest HODL i buy the dip 🙂 

I oczywiście – inwestowanie, kiedy na rynkach jest czerwono, a media przepowiadają koniec Bitcoina, wymaga ogromnej odwagi i postawienia się domyślnym emocjom, ale to właśnie takie zachowanie daje wyniki. 

Co z kryptowalutami? Co robią grube ryby? 

Oprócz tych wszystkich rzeczy, które przed chwilą przeczytałeś, zawsze warto patrzeć na to, co robię największe portfele na rynku Bitcoina. Co zrobiły największe portfele kryptowalutowe na tej korekcie? 

MicroStrategy dokupiło Bitcoina. 

Jeden z meksykańskich miliarderów zakupił Bitcoina za połowę wartości swojego majątku. 

A kiedy, patrząc historycznie, jest najlepszy moment wejścia do rynku ?

Wtedy, kiedy rynek krwawi, a mainstreamowe media ogłaszają upadek BTC. 

Nasze zdanie jest takie: gdyby ten rynek miał się zaraz skończyć, tak wiele instytucji nie wchodziłoby do tego rynku. 

Niektórzy mówią o tym, że jesteśmy teraz na takim etapie rozwoju rynku kryptowalut, jak internet w latach 90-tych. 

Krótko mówiąc – nadal jest wcześnie 🙂 

A czy faktycznie? Poczekamy, zobaczymy 🙂 

Podsumowanie 

Dziękujemy bardzo za Twój czas! Dziękujemy za przeczytanie artykułu. 

Natomiast jeśli myślisz o tym, jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji i jak kupić swoje pierwsze bitcoiny, zapraszamy do naszego kantoru krypto w Warszawie! 

Dodatkowo, kupując u nas, od razu możesz przyjąć swoje środki na portfel zewnętrzny, dzięki czemu Ty i Twoje środki będą w pełni bezpieczne.

Umożliwiamy akumulowanie stabilnych kryptowalut, nawet podczas rynku niedźwiedzia! 

Być może właśnie teraz, kiedy rynek spada, paradoksalnie mamy idealny moment na kupno bitcoina. A czy tak będzie? Zobaczymy za rok 🙂