Categories
Kryptowaluty

Czym jest EUROC? Nowe informacje ze świata kryptowalut!

 

GM! Ostatnio otrzymaliśmy z mediów informację, że po nieciekawych sytuacjach związanych z UST, USDD czy USDN, na rynku pojawiają się nowi gracze, którzy chcą ukroić sobie kawałek stablecoinowego tortu 🙂

Plan może się udać, zwłaszcza patrząc na aktualne zamieszania wokół Tethera, do którego znacznie spada zaufanie. Okazję wykorzystała firma Circle, odpalając zupełnie nowego stable coina, który oparty jest o walutę euro. 

Na czym polega mechanizm $EUROC? 

Jak wygląda pokrycie? 

I dlaczego $EUROC to jeden z największych paradoksów w krypto?

Przewiń dalej i otrzymaj solidną dawkę newsów. 

EUROC – nowy gracz na rynku kryptowalut 

Po sytuacjach z UST i innymi stable coinami, których peg się “odkelajał”, inwestorzy zaczęli przechodzić do USDC, które wydaje się być najbezpieczniejszym dostępnym stable coinem. Ma pokrycie 1:1 w dolarach amerykańskich i papierach wartościowych, a jego audyt jest dostępny dla każdego. Dodatkowo, z USDC współpracują największe technologiczne firmy tego świata, takie jak PayPal, Twitter, Stripe, czy VISA. Potencjalnie może to oznaczać, że USDC stanie się stable coinem, który współpracuje z regulatorem. 

Już powoli się to dzieje, ponieważ z Tethera (USDT) odpływa kapitał, a kapitalizacja rynkowa USDC się zwiększa. W ciągu ostatniego miesiąca mcap urósł o ok. 8%, co przy miliardach zablokowanego kapitału oznacza dość wysokie liczby. Widząc, że ich firma cieszy się dużym zaufaniem, Circle od kilku miesięcy przygotowywał launch EUROC, czyli nowego stable coina opartego o walutę euro. 

Dane techniczne

  1. Pokrycie: EUROC ma 100% pokrycia w euro zdeponowanych na kontach bankowych (denominowanych w euro). 
  2. Póki co EUROC dostępne jest na sieci Ethereum (postrzeganej jako najbezpieczniejszy blockchain), ale już teraz spekuluje się o tym, że wkrótce (podobnie jak USDC), EUROC zostanie uruchomiony na kolejnych blockchainach. 
  3. Do kupienia na Bitpanda, Bitget, Hubi Global (i w DeFi przez takie protokoły, jak: Compound, Curve, DFX, czy Uniswap).
  4. W połowie lipca tego roku EUROC ma się pojawić na dużych giełdach, takich jak Binance czy Coinbase. 
  5. Aktualnie EUROC jest zintegrowane tylko z 2 portfelami kryptowalutowymi, czyli ledgerem i metamask instituional. 

Ciekawostki 

Co ciekawe, EUROC nie jest na ten moment dostępne w Europie. Mogłoby się wydawać, że skoro w EU płaci się w Euro, to stable coin oparty o tą walutę również będzie obecny na terenie Unii Europejskiej. Natomiast tak się nie stało. Na ten moment EUROC jest dostępne tylko i wyłącznie na giełdach amerykańskich – nie ma do niego dostępu na Europejskich serwisach. Jak to możliwe? Przez negatywne potencjalne regulacje, nad którymi na ten moment pracuje EBC (Europejski Bank Centralny), firma Circle podjęła decyzję o czasowym wstrzymaniu się z implementacją EUROC w Europie. 

Czy tak pozostanie już na zawsze? Poczekamy, zobaczymy. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem topowych kryptowalut to dobrze trafiłeś:)

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut. Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!