Categories
Kryptowaluty

Kryptowaluty będące zdecentralizowanym aktywem stają się coraz bardziej popularne, nawet wśród osób kompletnie niezwiązanych z inwestowaniem. Narastające wokół rynku burzliwe kontrowersje często wpływają bezpośrednio na kapitalizację rynku. Jak to możliwe, że cyfrowe aktywa cechują się taką niestabilnością? Od czego zależy kurs kryptowalut oraz jakie konkretne czynniki mają kluczowe znaczenie? Temat jest bardziej złożony, niż mogłoby się to początkowo wydawać. Przed przystąpieniem do inwestowania swojego kapitału w poszczególne kryptowaluty, warto mieć świadomość, co konkretnie wpływa na ich kurs.

Prawo podaży – regulator ceny bitcoina

Prawo podaży zazwyczaj wpływa na korzystnie ceny kryptowalut. Satoshi Nakamoto w whitepaperze systemu Bitcoin oświadczył, że kryptowaluta ta ma ograniczoną podaż do zaledwie 21 milionów. Do 2022 roku wykopano ponad 90% wszystkich bitcoinów, lecz szacuje się, że ostatni z nich uda się wydobyć za około 120 lat, czyli w 2140 roku. Dlaczego?

Wynika to z następującego średnio co 4 lata halvingu, czyli przepołowienia nagrody dla górników za wydobycie bloku. Początkowo za rozwiązanie zagadki kryptograficznej Satoshi Nakamoto otrzymał 50 BTC. Obecnie jest to 6,250 BTC, a po zbliżającymi się wielkimi krokami halvingu wiosną 2024 roku, nagroda wyniesie zaledwie 3,125 BTC.

W wyniku przepołowienia nagrody rosną koszty energetyczne związane z wydobyciem kolejnych bloków, co również przekłada się na kurs cyfrowej waluty.

Spekulacje i opinia publiczna

Dr Bianchi twierdzi: ”na ceny kryptowalut nie wpływają żadne czynniki ekonomiczne, zamiast tego są one kształtowane wyłącznie przez zmiany nastrojów inwestorów”. Jest w tym sporo prawdy.

Media mają ogromny wpływ na kapitalizację rynku cyfrowych aktywów. Jeżeli panuje względny optymizm, prasa wypowiada się pozytywnie na temat poszczególnych projektów, korzystnie wpływa to na zainteresowanie rynkiem. Im więcej osób pożąda dany token, tym większy popyt, a z tego wynika wzrost ceny cyfrowych aktywów.

Analogicznie wygląda to w drugą stronę – w wyniku przegranego procesu danego projektu, natychmiast do opinii publicznej dostają się informację o skutkach, co może wpłynąć negatywnie na cenę danego aktywa. Spadki, nawet te chwilowe, wywołują burzę medialną, ludzie zaczynają panikować, realizują straty, a część z nich nawet wycofuje się z rynku – wszystko to zniechęca potencjalnych inwestorów do lokowania swoich środków w cyfrowe aktywa.

Niestety, kurs kryptowalut podlega również spekulacjom medialnym i fake newsom. Nie tak dawno, bo zaledwie w ubiegłym miesiącu Cointelegraph, jeden z bardziej renomowanych i szanowanych portali informacyjnych podał do sieci informację, jakoby SEC wydał zgodę na pierwszy ETF BlackRock na bitcoina. Kurs kryptowaluty wzrósł aż o 10%. 30 minut później, informacja okazała się fałszywa, a cena bitcoina poszybowała w dół o 6%.

Bezpieczeństwo sieci i odporność na ataki hakerskie

Złośliwe ataki hakerskie na popularne giełdy kryptowalutowe również wpływają na kursy kryptowalut. Mimo stale rozwijających się zabezpieczeń przed niechcianymi oszustami wciąż zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do przejęcia cyfrowych aktywów przez przestępców. Inwestorzy wątpią w bezpieczeństwo kryptowalut, wycofują się z projektu, zatem spada popyt na rynku, co ma swoje bezpośrednie przełożenie na ich kurs.

Marketing projektów kryptowalutowych

Prawidłowe działania reklamowe zawsze mają wpływ na tendencję wzrostową danego projektu. Jeżeli na dany token robiona jest pompa marketingowa, opinia publiczna nie pozostanie obojętna wobec tego faktu. Społeczność wokół projektu angażująca użytkowników pozwala na docieranie do coraz większej publiki, a za tym idzie większa popularność start-upu.

Wszelkie ciekawe współprace projektów z innymi podmiotami także korzystnie wpływają na cenę cyfrowych aktywów.

Nie bez znaczenia pozostają opinie ekspertów oraz innych osób o wysokiej popularności. Wszyscy pamiętamy sytuację, w której Elon Musk, założyciel Space X i Tesli pozytywnie wypowiadał się na temat Dogecoina. Kryptowaluta, zrobiona w formie żartu, nieprzedstawiająca żadnej konkretnej wartości ani użyteczności, po tweetach Elona zaczęła po prostu gwałtownie rosnąć.

Rynek cyfrowych aktywów mimo idei decentralizacji, czy tego chcemy, czy nie, podlega regulacjom państwowym. Różnią się one w zależności od jurysdykcji. Popularne giełdy kryptowalutowe stosują praktyki weryfikacji tożsamości, co ma zapobiegać oszustwom i praniu brudnych pieniędzy (AML ang. Anti Money Laundring).

Kursy kryptowalut nie pozostają obojętne wobec globalnych wydarzeń. Wszyscy wiemy, jak negatywnie pandemia COVID-19 wpłynęła na rynek cyfrowych aktywów. Podobna sytuacja miała miejsce po wybuchu wojny na Ukrainie. Spadek w takich momentach jest nieunikniony, a my sami nie mamy wpływu na to, co wydarzy się w najbliższym czasie.

Ceny kryptowalut – podążanie za kursem bitcoina

Nawet Ci totalnie niezwiązani z cyfrowymi aktywami, po usłyszeniu słowa kryptowaluta, zapewne pierwsze co mają na myśli to bitcoin. Najstarsza kryptowaluta na świecie przebiła się do mainstreamu i niejako wyznacza standardy na rynku. Rosnąca cena bitcoina ma przełożenie także na inne assety. Altcoiny płyną na jednej fali wraz z bitcoinem.

Wykresy konkretnych kryptowalut dostępne są na platformach giełdowych, ale także na zewnętrznych stronach. Pozwalają one na śledzenie kursu kryptowaluty w czasie rzeczywistym. Traderzy analizujący cenę poszczególnego aktywa obserwują, co dzieje się z kursem w danym momencie, dzięki czemu mogą natychmiastowo reagować i podejmować działania inwestycyjne.

Podsumowanie

Rynek cyfrowych aktywów rządzi się swoimi prawami i odpowiedź na to, od czego zależy kurs kryptowalut, jest naprawdę złożona. Nieustające zmiany na rynku warto obserwować i zapamiętywać, gdyż historia zatacza koło i w ten sposób uczymy się na błędach. Jeżeli dany projekt budzi wiele kontrowersji i ma za uszami wiele niewyjaśnionych spraw, może warto powściągnąć się od inwestycji i przyjrzeć innym projektom?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć, jaką cenę osiągnie konkretna kryptowaluta. Na rynku cechującym się niestabilnością, pewni możemy być nieustających naprzemiennie spadków i wzrostów. Opinia publiczna w obu przypadków często popada skrajność, jednak historia pokazuje nam, że mimo ogromnych spadków, rynek jakoś to przetrwał i po dzień dzisiejszy naprawdę daje radę. Media nieraz zwiastowały koniec kryptowalut, podsycając panikę wśród opinii publicznej.

Wielu niedoświadczonych inwestorów podejmuje decyzje impulsywnie. Inwestowanie pod wpływem emocji może Cię kosztować sporo pieniędzy. W trakcie spadków zachowaj spokój, analizuj sytuację i nie kieruj się wyłącznie opinią innych spekulantów. Rób własne rozeznanie na rynku. Nie ulegaj wpływom zewnętrznych mediów, kieruj się logiką i zdrowym rozsądkiem. Kluczem do zrozumienia rynku kryptowalut jest nieustanna edukacja i uczenie się na błędach – własnych lub cudzych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *