Categories
Kryptowaluty

Jesteś początkującym inwestorem, wszedłeś w posiadanie bitcoina i zastanawiasz się jak spieniężyć swoją inwestycję? Kupno i sprzedaż kryptowalut jest prostsze, niż początkowo mogłoby się to wydawać. Wiele możliwości na rynku pozwala na wybranie odpowiedniej metody transakcji dostosowanej do aktualnych potrzeb inwestora.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się o najpopularniejszych metodach na wymianę bitcoina w Warszawie, a także jak wyglądają kwestie prawne i czy można sprzedać kryptowaluty bez płacenia podatku.

Jak sprzedać bitcoin w kantorze kryptowalut?

Wymiana bitcoina na złotówki przy pomocy kantora kryptowalutowego należy do jednej z najprostszej i najszybszej metody. Przed dokonaniem transakcji, upewnij się, czy biuro wymiany waluty cyfrowej cieszy się zaufaniem wśród klientów.

Następnym krokiem jest założenie konta na platformie. Zazwyczaj kantory stosują praktykę KYC (Know Your Customer), czyli weryfikują tożsamość klientów, by zapobiec AML (praniu brudnych pieniędzy). Najczęściej wymagane są skany obu stron dowodu osobistego oraz potwierdzenie przelewu do transakcji.

Po założeniu i zweryfikowaniu konta przetransferuj swoje środki na portfel platformy. Możesz to zrobić, przelewając na wallet przeznaczony dla konkretnej sieci lub podłączyć w wyszukiwarce swój portfel kryptowalutowy, co zautomatyzuje proces. Ważne jest uprzednie zweryfikowanie podmiotu transakcji, ponieważ oszuści w ten sposób mogą łatwo wykraść Twoje zasoby cyfrowe.

Przejdź do sekcji handlu i wybierz opcję sprzedaży bitcoina. Określ, jaką część kryptowaluty chcesz sprzedać i podaj walutę FIAT, w jakiej chcesz otrzymać środki (PLN, EUR, USD, GBP).

Kantory na swoich stronach mają określone tabele prowizji od wymiany kryptowalut.

Przed zatwierdzeniem transakcji, upewnij się, że wszystkie dane się zgadzają. Jeżeli dojdzie do pomyłki, możesz nieodwracalnie stracić dostęp do swoich assetów. Każdą czynność należy wykonywać skrupulatnie, by nie doszło do żadnej pomyłki.

Po wykonaniu transakcji otrzymasz przelew swoich środków na konto. Dokonanie wypłaty nie powinno trwać dłużej niż 2-3 dni roboczych.

Procedura sprzedaży bitcoina w kantorze kryptowalut

Cała procedura sprzedaży kryptowalut za pomocą kantoru bitcoin online jest niezwykle prosta i bezpieczna. Osoby odpowiedzialne za transakcje mają spore doświadczenie w handlu cyfrowymi aktywami, zatem jeśli potrzebujesz zasięgnąć profesjonalnej pomocy, pracownicy kantoru z pewnością Ci jej udzielą.

Sprzedaż bitcoina za gotówkę w stacjonarnym kantorze kryptowalut

Wypłata bitcoina możliwa jest również stacjonarnie. Przygotuj swoje dokumenty tożsamości oraz portfel kryptowalutowy i poinformuj pracowników danego punktu o chęci dokonania transakcji. Obsługa poda ci aktualny kurs kryptowaluty przed sprzedażą. Po dokonaniu wymiany bitcoina odbierz gotówkę od kantoru.

Jak sprzedać bitcoin na giełdzie kryptowalut?

Druga metoda wymiany bitcoina online na złotówki jest nieco bardziej skomplikowana od kantoru kryptowalutowego, lecz oferuje znacznie więcej możliwości.

Na giełdzie kryptowalutowej transakcji możesz dokonać na dwa sposoby:

  •       Złożenie zlecenia, które jest realizowane natychmiast, pobierając istniejącą ofertę z księgi zleceń (Taker)
  •       Złożenie zlecenia, które nie jest realizowane natychmiast, lecz zostaje dodane do księgi zleceń (Maker)

Wartość prowizji dla Makerów jest często bardziej atrakcyjna, by zachęcić inwestorów do tworzenia płynności na rynku, co jest korzystne dla funkcjonowania podmiotu giełdowego.

Aby dokonać wypłaty bitcoina na konto, musisz przejść procedurę przypominającą sprzedaż kryptowalut w kantorze internetowym.

Zarejestruj konto na giełdzie. Pamiętaj, że znaczna część podmiotów wymaga przejścia weryfikacji tożsamości. Po przesłaniu skanu wymaganych dokumentów uzyskasz uprawnienia do przeprowadzania transakcji wypłat Twoich środków.

Kolejnym krokiem jest przetransferowanie swoich środków z portfela do depozytu poszczególnej giełdy. Otrzymasz unikalny kod QR, który możesz zeskanować lub przepisać ręcznie adres portfela znajdującego się poniżej. Pamiętaj o tym, by swoje kryptowaluty przesyłać po tej samej sieci, gdyż pomyłka w tym obszarze może skutkować nieodwracalną utratą Twoich środków.

Po zdeponowaniu cyfrowych środków, złóż zlecenie sprzedaży. Określ jaką część bitcoina zamierzasz sprzedać oraz podaj jego cenę za jednostkę. Po wybraniu jednego ze sposobów powyżej zatwierdź transakcję i upewnij się, że warunki sprzedaży są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Monitoruj cały proces, śledząc status swojego zlecenia w czasie rzeczywistym.

Po zakończeniu transakcji wybrany FIAT (PLN, EUR, USD, etc.) trafi na Twoje konto, a Ty z poziomu giełdy możesz wypłacić pieniądze na tradycyjne konto bankowe.

Dokonując sprzedaży kryptowalut na giełdzie, musisz być uważnym podczas całego procesu, by nie doprowadzić do utraty środków. Upewnij się, że assety transferujesz po właściwej sieci. Monitoruj całą transakcję, by nie dopuścić do pomyłek.

Jak sprzedać bitcoin w Bitomacie?

Bitomaty to urządzenia bardzo przypominające tradycyjne bankomaty dla walut fiducjarnych. Możesz dokonać za ich pomocą sprzedaży kryptowalut bez weryfikacji. Krypto-bankomaty najczęściej znajdują się w galeriach handlowych lub supermarketach, lecz można je znaleźć również na otwartych powierzchniach, co umożliwia korzystanie z nich 24/7.

Procedura sprzedaży bitcoina przy użyciu bitomatu jest bardzo prosta i nie wymaga żadnej znajomości obsługi, gdyż przez cały proces poprowadzi Cię intuicyjny interfejs urządzenia.

Jedyne, czego potrzebujesz, by wypłacić swoje bitcoiny, to telefon komórkowy, dostęp do portfela kryptowalutowego oraz dane do uwierzytelniania transakcji (numer telefonu komórkowego lub adres e-mail).

Kwota minimalna, jaką możesz wypłacić z bitomatu to 100 zł. Transakcje wyższe wynoszą wielokrotność tej liczby. W praktyce oznacza to, że możesz wypłacić kryptowaluty za 200 zł, 500 zł, 1000 zł, lecz za kwoty niepełne typu 320 zł, 530 zł nie ma już takiej możliwości.

Po wybraniu opcji sprzedaży bitcoina zostaniesz poproszony o podanie ilości, jaką chcesz wypłacić. Jeżeli wszystko się zgadza, wybierz opcję „WYPŁAĆ”. To właśnie wtedy musisz dokonać uwierzytelnienia transakcji za pomocą numeru telefonu komórkowego lub e-mail. Otrzymany kod bezpieczeństwa przepisz do bitomatu.

Następnie zobaczysz kod QR portfela, do którego trafią Twoje bitcoiny. Zeskanuj go za pomocą telefonu komórkowego. Po transferze środków rozpocznie się proces realizacji transakcji. Po jej ukończeniu będziesz miał możliwość odbioru środków, jednak musisz ponownie przejść proces uwierzytelniania transakcji. Po podaniu kodu bezpieczeństwa, w prawym dolnym rogu pojawi się okienko z napisem „WYPŁAĆ”. Po całym procesie gotówka jest gotowa do odebrania.

Jak sprzedać bitcoin przez P2P?

Sprzedaż kryptowalut P2P (ang. peer to peer) działa na zasadzie bezpośredniej transakcji między podmiotami. Oznacza to, że nie istnieje żadna trzecia strona pośrednicząca w całym procesie. Aby sprzedać bitcoina przez P2P, warto skorzystać z popularnych giełd kryptowalutowych obsługujących tę opcję. Transakcje P2P na Binance są bezpieczne, ponieważ giełda korzysta z mechanizmu Escrow, polegającym na utworzeniu tzw. poczekalni, w której bitcoiny znajdują się do czasu zrealizowania transakcji. Sprzedaż kryptowalut przez P2P jest szybkie, trwa maksymalnie 15 minut lub nawet krócej. Giełdy oferują wiele sposobów płatności, takich jak przelew tradycyjny, Revolut, a nawet BLIK.

Jak sprzedać bitcoin bez podatku?

Są pewne sytuacje, kiedy możesz uniknąć zapłacenia podatku od kryptowalut.

  •       Koszty uzyskania przychodu będą wyższe od samego przychodu – wtedy nie wykazujesz żadnego dochodu, zatem nie jesteś zobowiązany do płacenia podatku dochodowego od kryptowalut.
  •       Podatku w Polsce nie zapłacisz, gdy operujesz wyłącznie samymi kryptowalutami. Jeżeli dokonujesz konwersji np. Bitcoina na Ethereum, nie musisz odprowadzić od tej transakcji żadnej kwoty. Rozliczenie obowiązuje dopiero po wypłaceniu środków.

 

Jak sprzedać bitcoina z wypłatą na konto?

Sprzedaży Bitcoina z wypłatą na konto możesz dokonać, korzystając z usług kantoru kryptowalutowego online lub z wybranej giełdy kryptowalutowej. Po zatwierdzeniu transakcji na platformie masz możliwość wypłaty środków na tradycyjne konto bankowe. W zależności od wybranego rodzaju przelewu, pieniądze możesz otrzymać nawet po kilku godzinach, jednak najczęściej trwa to do 2 dni roboczych.

Podatek po sprzedaży bitcoina i innych kryptowalut

Podatek od sprzedaży kryptowalut różni się w zależności od jurysdykcji. W Polsce wynosi on 19% i należy go rozliczyć w zeznaniu podatkowym PIT-38. Deklarację składa się tylko raz, do 30 kwietnia 2024 roku.

Kiedy sprzedawać bitcoina?

Decyzja o tym, kiedy dokonasz sprzedaży bitcoina lub innych kryptowalut wymaga głębokiej analizy i przemyślanej strategii inwestycyjnej. W zależności od wybranych celów możesz trzymać bitcoina krótkoterminowo lub długoterminowo. Z pewnością warto analizować rynek na bieżąco i obserwować aktualne trendy.

Kurs Bitcoina na dzień 10 grudnia 2023 wynosi prawie 44,000 USD. Część inwestorów twierdzi, że to dopiero początek wzrostów głównej kryptowaluty przed nadchodzącym halvingiem i należy spodziewać się wyczekiwanej od długiego czasu hossy, natomiast nie brakuje ekspertów uważających, że cena aktywa więcej już nie wzrośnie – zdania są zatem podzielone.

Kryptowaluty warto sprzedawać na pewno wtedy, gdy zrealizujesz swoje cele inwestycyjne. Nie bądź chciwy i nie czekaj na ogromne przyrosty, gdyż może odbić się to negatywnie na Twoich środkach. Zawsze po zrealizowaniu zysku możesz zostawić tzw. moonbag. W skrócie oznacza to, że jeżeli cena bitcoina okaże się satysfakcjonująca dla Ciebie i zdecydujesz się na sprzedaż, ale wierzysz w to, że cena aktywa jeszcze poszybuje, możesz sprzedać 90% swoich środków, a 10% zostawić na kolejne wzrosty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *