Categories
Kryptowaluty

31 października 2008 roku miało miejsce historyczne wydarzenie w świecie wirtualnych walut cyfrowych – nieznana nikomu wcześniej osoba o pseudonimie Satoshi Nakamoto opublikowała manifest pod tytułem ”Bitcoin: Elektroniczny system pieniężny peer-to-peer (Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System)”. Autor w whitepaperze dokładnie opisał  wykorzystanie sieci P2P. Cała idea została stworzona w celu elektronicznych transakcji nieopartych jedynie na wzajemnym zaufaniu.

Jak pokazały nam ubiegłe lata, kurs bitcoina zmieniał się na przestrzeni lat nieustannie, co jak się okazało, przyniosło ogromną popularność walutom cyfrowym działającym na zdecentralizowanej technologii blockchain.

Historia ceny bitcoina jest tak spektakularna, że zdecydowanie warto się jej dogłębnie przyjrzeć. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak cena najpopularniejszej kryptowaluty kształtowała się na przestrzeni lat, ile wynosił ATH (All Time High) kryptowaluty bitcoin, jak dużo bitcoinów mógłbyś kupić w 2010 roku oraz wiele innych przydatnych informacji.

Początki bitcoina — cena bitcoina na początku

Bitcoin do obiegu trafił w styczniu 2009 roku, kiedy to sam autor kryptowaluty wykopał pierwszy blok, zwany blokiem genesis, o wartości 50 BTC. Cyfrowa waluta trafiła na rynek jako oprogramowanie open source.

Cena bitcoina na początku nie była łatwa do określenia, ponieważ z technologii korzystali wyłącznie nieliczni entuzjaści, a sam projekt nie był w żaden sposób komercyjny.

Ceną cyfrowej waluty okazał się więc koszt jej wydobycia. Za jednego dolara można było kupić wtedy 1309 BTC. Widać więc, jak potężny wzrost bitcoin zaliczył od początku swojego istnienia.

Pierwsza giełda BitcoinMarket została założona w lutym 2010 roku. Już wtedy mogliśmy zaobserwować oferty handlowe związane z bitcoinem.

22 maja 2010 roku to kolejna data, którą można wpisać do jednych z najważniejszych dla sieci Bitcoin. To właśnie wtedy miała miejsce pierwsza transakcja konsumpcyjna. Programista Laszlo Haneycz dokonał zakupu dwóch pizz, za co zapłacił około 10,000 BTC. Wartość transakcji stanowiła równowartość zaledwie 30 dolarów. Na dzień 18 grudnia 2023 roku cena ta nie wynosiłaby 30 dolarów, lecz ponad 400 milionów.

Większy sukces odniosła giełda Mt.Gox, upadła z powodu utraty 850,000 bitcoinów w 2014 roku. Kurs Bitcoina w 2010 roku na tej giełdzie wynosił zaledwie kilka centów. W miarę upływu lat i prężnego rozwoju sieci, cena cyfrowej waluty rosła, aż osiągnęła niebotyczną kwotę, jaką możemy zaobserwować dziś.

Cena bitcoina na przestrzeni lat

Cena bitcoina na przestrzeni lat zmieniała się nieustannie, a wraz z rosnącą popularnością technologii blockchain i idei decentralizacji, najstarsza kryptowaluta na świecie i inne altcoiny rosły w siłę.

Cena bitcoina w 2009 roku wynosiła zaledwie kilka centów. Projekt nie był wykorzystywany w sposób komercyjny, a wydobywanie kryptowaluty mogło odbyć się przy użyciu domowego komputera stacjonarnego.

Cena bitcoina w 2012 roku cechowała się względną stabilnością w granicach kilku dolarów, a w grudniu 2012 roku jego wartość wzrosła do 13-14 dolarów.

Rok później miał miejsce ogromny boom na kryptowaluty, co zaowocowało ceną bitcoina w granicach kilkuset dolarów.

2014 rok nie był łaskawy dla sieci Bitcoin. Po ogłoszeniu upadłości przez giełdę Mt.Gox nastąpiła korekta cen, obniżająca wartość kryptowaluty o sporą sumę.

Następnie niewiele się działo, a od kryzysu związanego z upadkiem Mt.Gox cena bitcoina w 2015 roku niewiele się zmieniła, dalej oscylując w granicach 200-400 dolarów. Okres ten okazał się względnie stabilny dla całej sieci Bitcoin.

2017 rok okazał się kluczowy dla rynku kryptowalut. To właśnie wtedy cena bitcoina w grudniu wyniosła prawie 20,000 dolarów. Wiele instytucji finansowych zainteresowało się technologią blockchain, lecz nie tylko. Popularność zdecentralizowanych finansów rosła w związku z napływającymi publikacjami w sieci, szerząc przy tym wiedzę wśród przyszłych inwestorów. Wzrosła również świadomość obywateli, a projekt Bitcoin zyskał w oczach wielu sceptyków technologicznych nowinek. 2018 rok okazał się okresem spadkowym, w związku z korektą cen. Inwestorzy realizowali swoje zyski, a także wprowadzano nowe regulacje.

Cena bitcoina w 2020 roku powoli i stopniowo wracała na dobre tory, pod koniec roku przebijając swój poprzedni rekord o kilka tysięcy dolarów. Rok ten był specyficzny na rynku finansów, panowała niepewność w związku z pandemią COVID-19, ceny zaczęły rosnąć, a ludzie zaczęli upatrywać w bitcoinie zbawienia przed nieuchronną inflacją.

Cena bitcoina w 2021 roku rosła do połowy roku, potem nastąpił chwilowy spadek, by na jesień ustanowić najwyższą cenę kryptowaluty sięgającą prawie 69,000 dolarów. Kolejne lata prowadzą do kolejnych dużych spadków, obniżając cenę aktywa nawet kilkukrotnie.

Przyszłość bitcoina nie jest nikomu znana, jednak wiele wydarzeń, których jesteśmy świadkami, zdecydowanie ma wpływ na jego wartość. Aktualnie najstarsza kryptowaluta odbija się od kryzysu, rokując dobrze na 2024 rok. Część inwestorów twierdzi, że bezpośredni związek ze wzrostami ma zbliżający się halving bitcoina wiosną następnego roku.

Najwyższy kurs bitcoina w historii

Najwyższa cena bitcoina w historii sięgnęła blisko 69,000 dolarów dnia 10 listopada 2021 roku. Na dzień 18 grudnia 2023 roku ATH (All Time High) kryptowaluty nie został przekroczony. Wielu ekspertów i entuzjastów technologii blockchain wierzy, że przyszły rok okaże się owocny dla sieci Bitcoin, a ta osiągnie nowy szczyt.

Najniższa cena bitcoina

Najniższa cena bitcoina w historii wynosiła kilka centów, zaraz po wprowadzeniu jej do obiegu. Wtedy projekt nie był traktowany tak poważnie jak dzisiaj, lecz uznawano go jako zwykłą ciekawostkę dla komputerowych maniaków.

Cena bitcoina dzisiaj

Obecna cena bitcoina wynosi ponad 40,000 dolarów i zapowiada się obiecująco. Eksperci twierdzą, że hossa zbliża się wielkimi krokami i doświadczymy na rynku rekordowych wzrostów, jakich jeszcze nie było. Przyszły rok z pewnością nie będzie nudny, zatem nie pozostaje nic innego jak czekać i bacznie obserwować wydarzenia na całym rynku kryptowalut.

Rozwój bitcoina — najważniejsze wydarzenia z historii bitcoina

Z pewnością najważniejszym wydarzeniem z całej historii najstarszej kryptowaluty było jej powstanie i pierwsze wydobycie – Satoshi Nakamoto, grupa osób bądź samodzielny programista dokonał wydobycia pierwszego bloku, w związku z czym uzyskał on 50 BTC.

12 stycznia 2009 roku Hal Finney otrzymał pierwszy przelew kryptowaluty od samego właściciela. Potwierdzona została praktyczna użyteczność cyfrowego aktywa.

Kolejnym istotnym wydarzeniem było z pewnością powstawanie pierwszych giełd kryptowalutowych umożliwiających wymianę aktywa na waluty fiducjarne.

Pierwsza transakcja konsumpcyjna odbyta w 2010 roku, o czym była mowa wcześniej w artykule, również zapisała się na łamach historii sieci Bitcoin.

Upadłość giełdy Mt. Gox w 2014 roku miała znaczący wpływ na wartość kryptowaluty. Strata 850,000 bitcoinów nie przeszła głuchym echem wobec inwestorów. Był to jeden z większych kryzysów najstarszej kryptowaluty na świecie.

Ogromny wzrost kryptowaluty bitcoin w roku 2017 wpłynął na zainteresowanie się w późniejszych latach nie tylko nowych użytkowników. Coraz więcej instytucji finansowych zaczęło akceptować usługi płatnicze za pomocą kryptowalut.

Niemały wpływ na rynek kryptowalut miał Elon Musk, założyciel przedsiębiorstw takich jak Tesla czy SpaceX. Jego kontrowersyjne wypowiedzi na temat cyfrowych środków powodowały zarówno wzrosty, jak i spadki cen.

Pierwszy kryzys Bitcoina

Utratę 850,000 bitcoinów przez giełdę Mt.Gox w wyniku przeprowadzonego ataku hakerskiego można uznać za pierwszy kryzys bitcoina. Skradziona ilość stanowiła aż 7% wszystkich bitcoinów w obiegu. Kryptowaluta straciła na wiarygodności i inwestorzy przestali wierzyć w jej bezpieczeństwo oraz przyszłość. Japońska giełda pod koniec lutego 2010 roku złożyła wniosek o upadłość, ogłaszając przy tym, że mają dług w wysokości 64 milionów dolarów.

W późniejszych latach Mark Karpeles, były CEO giełdy w wyniku śledztwa został aresztowany i oskarżony o defraudację i naruszenie zaufania.

Jakie czynniki wpływają na handel Bitcoinami?

Cena bitcoina tak samo jak w przypadku innych dóbr podlega tradycyjnym zasadom podaży i popytu na rynku. Jeżeli popyt przewyższa podaż, cena wówczas rośnie. Analogicznie, jeżeli mamy do czynienia z większym popytem niż podażą, cena aktywa wtedy maleje.

Nowe rozwiązania i aktualizacje sieci blockchain bezpośrednio przyczyniają się do wpływu na handel bitcoinami. Także inne projekty, oparte na tej samej sieci, oferując coraz to nowe udogodnienia w świecie finansów, mogą prowadzić do rozwoju Bitcoina, a także innych kryptowalut.

To, od czego zależy bitcoina to nie tylko czynniki techniczne, lecz także to, jak media społecznościowe i inwestorzy na rynku reagują na bieżące wydarzenia. Wszelkie dyskusje, publikacje oraz wzrost lub spadek popularności danego tematu ma niebagatelny wpływ na przewidywaną cenę bitcoina.

Korzystając z naszego kantoru, możesz dokonać wymiany bitcoina online i cieszyć się z osiągniętych zysków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *