Categories
Kryptowaluty

Fałszywe profile znanych osób często wykorzystywane są jako sprawdzone narzędzie do oszukiwania początkujących inwestorów. Na fali danego trendu, oszuści inwestycyjni zakładają profile na mediach społecznościowych wiarygodnie odzwierciedlające postać znanej osoby i próbują wyłudzić kryptowaluty od swoich ofiar.

Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, w jaki sposób działają oszuści podszywający się pod znane osoby, jak weryfikować profile i co zrobić w przypadku straty środków cyfrowych.

Podejrzane linki przechwytujące dane

Fałszywe profile podszywają się nie tylko pod znane osoby, ale także pod wiodące projekty kryptowalutowe lub osoby związane z poszczególnym przedsięwzięciem. Wykorzystując wizerunek danego start-upu, krypto-scamerzy umieszczają na profilach linki ze złośliwym oprogramowaniem lub przekierowują do łudząco podobnych formularzy z airdropem. W ramach całego przedsięwzięcia, oszuści wyłudzają wrażliwe dane, lub nawet klucz prywatny do portfela. Kiedy wchodzisz w interakcję z daną stroną i chcesz zakwalifikować się do udziału w airdropie, często musisz połączyć swój wallet ze stroną.

Przykładowo, portfel kryptowalutowy Metamask ma wbudowaną wtyczkę w Google Chrome, za pomocą której bez trudu połączysz się z witryną. W przypadku legalnych projektów kryptowalutowych, w ten sposób skorzystasz z danej usługi (np. swap tokenów, lub wspomniany wcześniej udział w airdropie), natomiast podłączając wallet do strony oszusta, przekazujesz mu dane do Twojego konta, a on za pomocą specjalnych botów jest w stanie wyczyścić portfel do zera.

Diabeł tkwi w szczegółach – na co warto zwrócić uwagę?

Przede wszystkim, jeżeli bierzesz udział w jakimś konkretnym przedsięwzięciu prowadzonym przez projekt kryptowalutowy, bądź ostrożny i sprawdzaj, czy linki, w które wchodzisz, są wiarygodne. Oszuści, zakładając fałszywe profile, zamieszczają komentarze pod prawdziwymi profilami, myląc w ten sposób swoje ofiary.

Sprawdzaj datę założenia konta i starsze publikacje. W ten sposób jesteś w stanie zweryfikować, czy profil istnieje od dawna i jest prawdziwy, czy stworzył go zwykły oszust. Natychmiast po dostrzeżeniu procederu, zgłoś profil, by przyspieszyć jego usunięcie i zapobiec utracie środków cyfrowych przez kolejne osoby.

Tak samo wygląda to w przypadku podejrzanych wiadomości od rzekomych founderów projektu. W normalnych sytuacjach nikt nie powinien poprosić Cię o przelanie cyfrowych środków na swój portfel, a także żaden wiarygodny projekt kryptowalutowy nie obiecuje gruszek na wierzbie.

Podsumowanie

Uważnie sprawdzaj, czy linki, w które kliknąłeś, są takie same jak te, które znajdują się na oficjalnych profilach projektów kryptowalutowych. Nie daj się namówić na ogromne zyski minimalnym nakładem pracy.

Krypto-scamerzy wykorzystując trendy i popularność danego projektu kryptowalutowego, często próbują pod ich przykrywką nakierowywać na swoje linki, okradając portfele kryptowalutowe.

Po stracie swoich środków masz nikłe szanse na ich odzyskanie. Dlatego pamiętaj o podstawach i  zabezpieczaj swoje urządzenia przed potencjalnymi oszustami, stosując oprogramowania antywirusowe, przechowując frazę seed w zabezpieczonym miejscu oraz sprawdzając kilkukrotnie strony, które odwiedzasz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *