Categories
Kryptowaluty

Bitcoin i inne kryptowaluty postrzega się jako aktywa służące do przechowywania pieniędzy zarówno krótkoterminowo, jak i długoterminowo. Tylko cząstka inwestorów decyduje się na wykorzystywanie ich w celach zakupu. Płatności w bitcoinach i innych kryptowalutach są coraz bardziej powszechne wśród wielu przedsiębiorstw, nawet tych kompletnie niezwiązanych z nowymi technologiami. Daje to wiele możliwości na zwiększenie adopcji technologii blockchain i jej wykorzystanie w różnorakich sektorach gospodarki. Sama płatność w kryptowalutach wydaje się skomplikowanym przedsięwzięciem, natomiast to tylko pozory – po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co potrzebujesz wiedzieć na ten temat.

Płatność w bitcoinach – co potrzebujesz wiedzieć?

Jeżeli chcesz zacząć swoją przygodę z płatnością w kryptowalutach, musisz przede wszystkim założyć portfel kryptowalutowy sprzyjający takowym usługom. Świetnie w tym przypadku sprawdzi się portfel typu hot, czyli taki podłączony do sieci, najczęściej wykorzystywany do szybkich transakcji.

Portfele typu cold nie są podłączone do sieci, przez co handel aktywami jest znacznie utrudniony. Tego typu portfele zaleca się przede wszystkim do długoterminowego przechowywania większych sum, by zapobiec kradzieży.

Jeżeli masz już skonfigurowany portfel obsługujący sieć Bitcoin lub inne kryptowaluty, zakup kryptowaluty, którymi chcesz dokonywać płatności. Najlepiej zrobić to za pomocą giełdy kryptowalutowej, kantoru, lub bitomatów. Bitomaty to urządzenia przypominające bankomaty obsługujące tradycyjne waluty fiducjarne, natomiast przy ich użyciu możesz prowadzić transakcje w cyfrowych assetach (sprzedaż i kupno).

Gdzie można płacić kryptowalutami?

Płatność kryptowalutami w Polsce i na świecie jest możliwa w coraz to większej ilości przedsiębiorstw. Głównie firmy w obszarze nowych technologii zezwalają na płatność w bitcoinach i innych kryptowalut, jednak nie ma na to reguły – firmy z branży spożywczej, czy odzieżowej także otwierają się szerzej na nowy wachlarz metod płatności.

Zazwyczaj na stronie lub w samym miejscu zostaniemy poinformowani, czy płatność w bitcoinach jest możliwa. Na witrynie znajduje się wtedy plakietka z informacją „Bitcoin is accepted here”.

W ramach ciekawostki warto wspomnieć o Elonie Musku, założycielu Tesli i Space X. Tesla przyjmuje płatność w Dogecoin, czyli popularnym memecoinie na rynku cyfrowych walut. Przez wielu inwestorów kontrowersyjny projekt nie jest traktowany poważnie, natomiast patrząc na niektóre wpisy publikowane na platformie X, Elon Musk wydaje się być prawdziwym entuzjastą Dogecoina i wierzy w jego wartość.

Jak dokonać transakcji za pomocą kryptowalut?

Sama w sobie czynność jest bardzo prosta i nie powinna sprawić problemów nawet tym mniej obeznanym z nowymi technologiami. Wystarczy zdobyć adres publiczny placówki, w której chcemy dokonać płatności i przelać środki w odpowiedniej ilości na konto odbiorcy. Jak widać, sam proces jest bardzo prosty, wręcz trywialny, natomiast nie można zapomnieć o kilku niezwykle istotnych kwestiach odnośnie przeprowadzania transakcji.

Błędne przepisanie adresu publicznego lub przelanie środków po złej sieci skutkuje bezpowrotną utratą aktywów cyfrowych. Dlatego upewnij się, że przelewasz na ten konkretny adres, po odpowiedniej sieci. Klucz publiczny często ma postać kodu QR, by ułatwić i przyspieszyć cały proces.

Płacić kryptowalutami można również w jeszcze wygodniejszy sposób, mianowicie za pomocą karty Binance Pay. Giełda Binance współpracuje z Visa i Mastercard.

Idea fizycznej karty Binance Pay jest prosta – transakcja zawierana jest poprzez automatyczną konwersję kryptowalut do waluty FIAT. W praktyce wygląda to tak, że za jej pomocą możesz dokonać płatności przy użyciu każdego terminala, ponieważ ostatecznie płacisz tradycyjnym pieniądzem, dzięki konwersji. Samo konwertowanie kryptowaluty na waluty FIAT jest bezpłatne, natomiast musisz uwzględnić opłaty transakcyjne sieci. Mniejsze transakcje nie zawsze będą opłacalne, a wysokość takowych opłat zależy od wybranej sieci i kryptowaluty, dlatego miej to szczególnie na uwadze.

Podsumowanie

Bitcoin i inne kryptowaluty to nie tylko aktywa finansowe służące do przechowywania pieniędzy oraz pomnażania majątku, lecz także śmiało można wykorzystać je w sektorze finansowym, płacąc za usługi oraz produkty. Nie każda firma obsługuje płatność w kryptowalutach, lecz coraz więcej z nich otwiera się na nowe możliwości oparte na technologii blockchain. Jeżeli płatność w bitcoinach lub innych kryptowalutach będzie możliwa w danej placówce, na pewno zostaniesz o tym poinformowany na stronie, lub przez obsługę.

Dokonanie płatności jest bardzo proste i nie powinno przysporzyć żadnych problemów natury technicznej, niemniej jednak trzeba być wyjątkowo uważnym i ostrożnym, przepisując poprawnie adres klucza publicznego oraz wybrać poprawną sieć, by nie stracić aktywów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *