Categories
Kryptowaluty

Tak samo jak w przypadku pieniądza fiducjarnego, kryptowaluty muszą być przechowywane w określonym miejscu. Dla tradycyjnych zasobów finansowych nie mamy problemów ze wskazaniem miejsca lokowania środków. Pieniądze przechowujemy w gotówce lub na elektronicznym koncie bankowym. Kryptowaluty z założenia są aktywem cyfrowym – jak wygląda zatem ich przechowywanie w praktyce? Czym jest klucz prywatny i adres publiczny? Jakie różnice występują pomiędzy cold wallet a hot wallet? Na te pytania i inne znajdziesz odpowiedź po przeczytaniu całego artykułu.

Czym są portfele kryptowalutowe?

Mówiąc prostym językiem: portfel kryptowalutowy to narzędzie służące do przechowywania, odbierania i wysyłania waluty cyfrowej. Wyróżniamy kilka rodzajów walletów, które w zależności od naszych preferencji, spełniają różne potrzeby. Są to:

  •       Cold wallets: portfele papierowe, portfele sprzętowe (Ledger, Trezor)
  •       Hot wallets: portfele mobilne (Metamask, Trust Wallet), portfele desktopowe (Electrum, Exodus), portfele giełdowe (Binance, Kraken).

Portfel składa się z dwóch elementów – klucza prywatnego i adresu publicznego. Adres publiczny służy do odbierania środków. Jest generowany na podstawie klucza prywatnego i możesz bez obaw podawać go innym osobom.

Metody szyfrowania:

  •       Haszowanie
  •       Szyfrowanie symetryczne
  •       Szyfrowanie asymetryczne

Hot wallets vs cold wallets

Gorące portfele (ang. hot wallets) podłączone są do internetu i najczęściej wykorzystuje się je do przechowywania niewielkiej ilości aktywów cyfrowych, a także gdy regularnie przeprowadzamy transakcje.

Używając portfela mobilnego (Metamask, Trust Wallet), to ty kontrolujesz klucz prywatny.  Klucz prywatny można porównać do kodu zabezpieczającego sejf. Bez niego nie ma możliwości przeprowadzania transakcji. Właściciel klucza prywatnego może odszyfrować dane transakcji.

Aby uniknąć phisingu, MetaMask udostępnia „Privacy Mode”.

Phishing — metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji.

Bezpieczeństwo klucza prywatnego powinno być priorytetem każdego inwestora. Należy on wyłącznie do ciebie i pod żadnym pozorem nie ujawniaj nikomu jego treści. Przechowuj go w bezpiecznym miejscu, dostępnym tylko dla Ciebie. Gdy klucz prywatny trafi w niepowołane ręce, możesz paść ofiarą oszustwa i już na zawsze pożegnać się ze swoimi aktywami cyfrowymi.

Pamiętaj, że kryptowaluty oparte są na zdecentralizowanym systemie blockchain, zatem żaden podmiot centralny nie sprawuje pieczy nad Twoimi środkami. Nie masz możliwości zwrócenia się do kogokolwiek, by pomógł Ci odzyskać utracone aktywa. Dlatego trzymanie klucza prywatnego w bezpiecznym miejscu jest tak ważne.

Innym rodzajem gorącego portfela jest ten na dedykowanej giełdzie kryptowalutowej. Nie zaleca się jednak trzymania tam swoich kryptowalut. Dlaczego?

Korzystając z portfela giełdowego, przekazujesz swój klucz prywatny właścicielowi giełdy. Mimo stale rozwijających się zabezpieczeń nawet największe podmioty padają ofiarą ataków hakerskich, tracąc przy tym horrendalne kwoty pieniężne. Część z nich posiada fundusze gwarancyjne, dzięki którym po ataku wypłacają utracone środki swoim użytkownikom, natomiast wciąż nie jest to rekomendowany sposób na przechowywanie kryptowalut.

Rodzaje cold walletów:

Portfel sprzętowy (typu Ledger/Trezor)

Portfel sprzętowy przypomina pendrive i podłącza się do portu USB. Większość z nich zabezpieczana jest PIN-em, zatem by uzyskać dostęp do klucza prywatnego, konieczne będzie ówczesne użycie wspomnianego PIN-u. Z internetem łączy się tylko wtedy, gdy masz zamiar użyć swoich kryptowalut.

Portfel papierowy

Portfel papierowy to wygenerowany kod zapisany na nośniku fizycznym w postaci papieru. Sprawdzi się dla inwestorów długoterminowych, niemniej jednak istnieje spore ryzyko utracenia dostępu do klucza prywatnego, dlatego przechowuj go w swoich ważnych dokumentach, a najlepiej w sejfie.

Portfel internetowy

Portfel internetowy przechowuje Twój klucz prywatny w oprogramowaniu lub innej aplikacji. Szukając programów, uwzględnij takie, które posiadają dwuskładnikową weryfikację (2-FA), co znacznie zminimalizuje ryzyko kradzieży. Stanowią one pomost dla hot i cold walletów, łącząc funkcję jednego i drugiego. Nie musisz posiadać specjalnego sprzętu za kilkaset złotych, by przechowywać bitcoina i inne waluty cyfrowe. Wystarczy Ci dedykowane oprogramowanie.

Portfele desktopowe:

  •       Electrum
  •       Exodus

Portfele mobilne:

  •       Metamask
  •       Trust Wallet

Portfele korzystające z rozszerzenia przeglądarki

  •       Metamask
  •       Binance Chain Wallet
  •       Dywersyfikacja środków

Aby zwiększyć bezpieczeństwo przechowywanych aktywów, warto przechowywać kryptowaluty na różnych portfelach. Zmniejszy to ryzyko utraty wszystkich środków. Dywersyfikując środki na różnych walletach, stawiasz na bezpieczeństwo i wygodę.

Największe ataki hakerskie na giełdy kryptowalutowe w historii:

470 milionów dolarów – Mt.Gox, luty 2014

532 milionów dolarów – Coincheck, styczeń 2018

611 milionów dolarów – Poly Network, styczeń 2021

325 milionów dolarów – Wormhole, luty 2022

540 milionów dolarów – Ronin Bridge, marzec 2022

W jakich sytuacjach zatem najlepiej używać hot walletów? Jeżeli przeprowadzasz dużą ilość transakcji oraz trzymasz mało środków w portfelu, łatwy dostęp i wygoda spełnią Twoje oczekiwania.

Zimne portfele (ang. cold wallets) przyjmują postać offline, nie są podłączone do internetu, w wyniku czego uznaje się je za jedną z najbezpieczniejszą metodę przechowywania cyfrowych aktywów.

Będą najlepszą opcją dla HODL-erów (osoba, która kupuje kryptowaluty i trzyma je przez długi okres czasu).

Dlaczego?

Odpowiedź jest prosta – przez wyżej wspomniane bezpieczeństwo. Portfele są podłączone do sieci tylko wtedy, gdy przeprowadzamy transakcje, przez co są znacznie mniej podatne na ataki złośliwych oszustów. Dlatego używanie cold walletów zaleca się właśnie w celu trzymania większej ilości środków.

Podsumowanie

W zależności od podjętej strategii inwestycyjnej masz wiele możliwości w kontekście przechowywania swojej waluty cyfrowej. Portfele giełdowe sprawdzą się dla początkujących inwestorów, ponieważ mają przejrzysty interfejs i są przyjazne dla nowych użytkowników. Długofalowe przechowywanie bitcoinów i innych kryptowalut może okazać się ryzykowne ze względu na ataki hakerskie w świecie kryptowalut.

Pilnuj swojego klucza prywatnego jak portfela wypełnionego gotówką. Cytując Andreasa Antonopoulosa: „Twoje klucze, twój bitcoin. Nie twoje klucze, nie twój bitcoin”.

Hot wallety świetnie nadadzą się do przechowywania niewielkiej ilości waluty cyfrowej i dużej ilości transakcji.

Cold wallety służą do przechowywania większej ilości kryptowalut. Są mniej podatne na ataki hakerskie, gdyż łączą się z siecią tylko wtedy, gdy przeprowadzasz transakcje.

Dywersyfikuj swoje środki. W ten sposób minimalizujesz ryzyko kradzieży i utraty swoich środków.

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak idealny portfel kryptowalutowy. Każdy z nich doskonale spełni swoją funkcję w zależności od wybranej strategii inwestycyjnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *