Categories
Kryptowaluty

Jeżeli interesujesz się rynkiem kryptowalutowym, nie ma takiej możliwości, że nie słyszałeś o bitcoinie – cyfrowej walucie działającej w oparciu o dowód pracy (ang. proof of work) na blockchainie. Rynek cyfrowych aktywów cechuje wysoka zmienność. Mimo to najstarsza kryptowaluta na świecie stworzona w 2009 roku przez nieznanego nikomu Satoshiego Nakamoto znajduje się wśród jednych z najbardziej stabilnych projektów kryptograficznych.

Wahania cenowe także dotyczą bitcoina, a po ogromnym spadku wartości w 2022 roku wielu inwestorów wycofało się z projektu. Prognozy ekspertów dotyczące ceny BTC są jednak optymistyczne, zwłaszcza przed zbliżającym się halvingiem, który czeka nas na wiosnę 2024 roku. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak bezpiecznie kupić bitcoina i nie tylko, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Bezpieczny zakup bitcoina na giełdach kryptowalutowych

Giełdy kryptowalut to jedne z najpopularniejszych miejsc, w których można bezpiecznie dokonać zakupu bitcoina. Podmiot łączy obie strony transakcji – kupującego i sprzedającego. Giełdy scentralizowane (CEX) praktykują KYC (ang. Know Your Customer), zatem podczas rejestracji musisz podać dane niezbędne do weryfikacji Twojej tożsamości. Ma to zapobiegać próbom wszelkich oszustw i praniu brudnych pieniędzy. Na popularnych giełdach kryptowalutowych zakupisz również inne cyfrowe aktywa, niemniej, za generowany wolumen konkretnych giełd odpowiada głównie sieć Bitcoin.

Po złożeniu zlecenia za konkretną kwotę pojawi się oferta sprzedaży poszczególnej kryptowaluty – wtedy istnieje szansa na dokonanie transakcji. Bitcoina możesz kupić, korzystając z innych cyfrowych walut (Ripple, Litecoin etc.), jednak ze względu na możliwość dokonania transakcji za pomocą karty i przelewów, wielu inwestorów decyduje się na płatność  przy użyciu FIAT-ów (PLN, EUR, USD, etc.)

Jeżeli zależy Ci na anonimowym kupnie bitcoina, skorzystaj z zdecentralizowanych giełd kryptowalutowych (DEX). Metoda ta nie jest polecana początkującym inwestorom, gdyż wymaga ona wiedzy odnośnie działania portfeli kryptowalutowych. Interfejs nie jest tak przyjazny jak w przypadku CEX-ów, a każdy popełniony błąd jest nieodwracalny w skutkach – w systemie zdecentralizowanym nie ma podmiotu, od którego uzyskasz pomoc.

Kantory kryptowalut – bezpieczne transakcje kryptowalutowe

Kantory są alternatywą dla giełd kryptowalutowych. Co do zasady, nie różnią się one od tradycyjnych kantorów walutowych. Znajdziesz tam tablice z aktualnymi notowaniami kursu kryptowalut. Walutę fiducjarną z łatwością wymienisz na bitcoina, często nawet po lepszym kursie niż na giełdzie, ponieważ kantor działa jako druga strona transakcji, bez pośredników.

Poza tradycyjnymi fizycznymi kantorami istnieją również te w wersji internetowej. Zasady wymiany polegają na tym samym, z tym że podobnie jak na giełdach scentralizowanych, musisz dokonać rejestracji konta.

Bitomaty – szybki sposób na zakup bitcoina

Bitomat przypomina tradycyjny bankomat, z tym że służy do obsługi waluty cyfrowej. Brak konieczności zatrudniania osób do obsługiwania maszyny, możliwość szybkiego kupna bitcoina sprawia, że z czasem przybywa ich coraz więcej.

Podsumowanie

Bezpieczne kupno bitcoina jest niezwykle proste. Samo dokonanie transakcji nie wymaga specjalistycznej wiedzy – w stacjonarnym kantorze kryptowalut obsługa poprowadzi Cię przez cały proces od A do Z, a intuicyjny interfejs giełdy kryptowalutowej również nie powinien przysporzyć żadnych trudności. Pamiętaj o DYOR (ang. Do Your Own Research). Zrób własne rozeznanie na rynku, nie kupuj danej kryptowaluty tylko dlatego, że któryś z ekspertów stwierdził, że jest to dobry moment na akumulację aktywa. Decyzje podejmij świadomie, w oparciu o własną analizę i wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *