Wraz z rozwojem rynku kryptowalut, a za nim coraz więcej napływających podmiotów korzystających z nich rośnie ilość pytań związanych z regulacjami kryptowalut, ich działaniem, a także legalnością. Na samym wstępie warto zaznaczyć, iż kryptowaluty w Polsce i w wielu innych krajach są legalne, natomiast warto wiedzieć o kilku aspektach związanych z posiadaniem i handlowaniem cyfrowymi aktywami.
Spis treści
Kryptowaluty – czy są legalne?
Posiadanie i handel kryptowalutami w Polsce jest całkowicie legalny. Mimo, iż nie jest to oficjalny środek płatniczy w naszym kraju, a postrzegany jest jako cyfrowe aktywo, można dokonywać transakcji za ich pomocą bez żadnych konsekwencji prawnych.
Płatność kryptowalutami za usługi lub produkty nie jest powszechna, lecz wraz z rozwojem technologii blockchain, coraz więcej przedsiębiorstw decyduje się na uwzględnienie tego aktywa jako środek płatniczy. Jednym z takich przedsiębiorstw jest Tesla Elona Muska przyjmująca płatność w Dogecoin. Wybór kryptowaluty może być nieco kontrowersyjny, jednak wybór nie dziwi aż tak bardzo, jeżeli zagłębimy się w tweety samego założyciela – darzy on sympatią rynek kryptowalut, a zwłaszcza tego konkretnego memecoina – Dogecoin.
W następnych latach możemy estymować, iż liczba przedsiębiorstw akceptujących bitcoina i inne kryptowaluty będzie systematycznie rosnąć.
Podatek od kryptowalut w Polsce
Prawo podatkowe odnośnie kryptowalut nie jest szczególnie skomplikowane. Dochód z handlu walutami wirtualnymi należy zgłosić w deklaracji PIT-38 jako dochód z kapitałów pieniężnych. Stawka podatku wynosi 19% i nie istnieje w przepisach żadna ulga, zwalniająca z jej zapłaty, nawet studentów do 26 roku życia.
19% płacimy od dochodu, co oznacza, że jeżeli zapłaciliśmy X kwotę za konkretną kryptowalutę i sprzedaliśmy ją z zyskiem Y, to podatek płacimy wyłącznie od zysku Y. Wszelkie koszty uzyskania przychodu, w tym koszty opłat transakcyjnych należy udokumentować.
W przypadku zrzutu tokenów (ang. airdrop) nie ma dodatkowego podatku. Płacimy 19% od uzyskanego zysku, czyli od całości, pomijając wszelkie opłaty transakcyjne.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości związane z podatkiem od kryptowalut, skontaktuj się ze specjalistami ds. cyfrowych aktywów w dziale prawnym.
Czy posiadanie kryptowalut jest niebezpieczne?
Kryptowaluty są uznawane jako aktywa o wysokim poziomie ryzyka z wielu względów. Najważniejszym z nich jest brak regulacji i podmiotów sprawujących pieczę nad transakcjami. W przypadku tradycyjnych banków, instytucja jest buforem bezpieczeństwa jako pośrednik transakcji. W przypadku kradzieży masz się do kogo zwrócić, a transakcje nie są anonimowe, zatem łatwo namierzyć oszusta czy hakera.
Transakcje oparte na technologii blockchain są anonimowe, zatem ryzyko utraty środków jest znacznie wyższe.
Rynek kryptowalut cechuje się ogromną zmiennością. Na kurs kryptowalut wpływa wiele czynników. Obecnie na rynku jest gorąco, na dzień 7 czerwca 2024 roku cena największej kryptowaluty na świecie bitcoin wynosi ponad 71,000 USD.
Wiele wydarzeń związanych z zatwierdzeniem ETF na Bitcoin czy Ethereum podgrzewa społeczność i wywołuje presję na zyski. Warto mieć na uwadze, że kolejna hossa z pewnością będzie różnić się od tej poprzedniej – od 2021 roku powstało mnóstwo nowych projektów, przez co kapitał jest rozwodniony, a nowe trendy, takie jak sztuczna inteligencja czy gaming zwiększają nieprzewidywalność całego rynku.
Regulacje kryptowalut w Polsce
Regulacje kryptowalut w Polsce nie są jasno sprecyzowane, brak konkretnego aktu prawnego, który w sposób szczegółowy regulowałby całe zagadnienie odnośnie kryptowalut.
Warto wspomnieć o ustawie o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu (AML). W 2018 roku Unia Europejska wprowadziła dyrektywę AMLD5 (Piątą Dyrektywę w sprawie Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy), która wymaga od platform kryptowalutowych stosowania środków AML/CFT, takich jak identyfikacja klienta, monitorowanie transakcji i raportowanie podejrzanych działalności.
W jakich krajach kryptowaluty są nielegalne?
Kryptowaluty same w sobie nie są nielegalne, natomiast w wyniku regulacji niektórych państw, został zabroniony handel nimi oraz używanie ich jako środka płatniczego.
- Algeria – zakaz transakcji kryptowalutami w 2018 roku.
- Afganistan – zakaz transakcji kryptowalutami i korzystania z bitcoinów jako środek płatniczy w 2018 roku.
- Chiny – korzystanie z kryptowalut jest możliwe, natomiast wszelkie działania kontrolowane są przez rząd, a sama władza jest sceptycznie nastawiona do walut wirtualnych i uznaje je za czysto spekulacyjne i ryzykowne aktywo cyfrowe. Podejmuje również działania w celu ograniczenia ich wpływu na krajowy rynek.
W jakich krajach kryptowaluty są oficjalnym środkiem płatniczym?
Salwador w 2021 roku stał się pierwszym państwem uznającym bitcoina jako oficjalny środek płatniczy. Od tego momentu można było dokonywać transakcji przy użycia portfela kryptowalutowego. W Szwajcarii, znanej z przyjazności wobec technologii blockchain, również częściowo bitcoin jest uznawany środek płatniczy za usługi publiczne. Wynika to nie wprost z oficjalnego potwierdzenia bitcoina jako środka płatniczego, lecz przyjazne nastawienie do technologii blockchain samego państwa.
Podsumowanie
Posiadanie i handlowanie kryptowalutami w Polsce jest legalne. Bitcoin nie jest oficjalnym środkiem transakcyjnym, lecz można wykorzystywać go w tym celu bez konsekwencji prawnych. Kryptowaluty są bezpieczne, natomiast warto być świadomym pewnych zagrożeń związanych z ich obrotem. Szczególną ostrożność należy zachowywać w trakcie transakcji – nie pomylić sieci, po której przesyłane są aktywa oraz danych portfela, do którego mają być wysłane. W przypadku pomyłki, żadna instytucja nie jest nam w stanie pomóc i na zawsze utracimy nasze kryptowaluty.
Podatek od kryptowalut w Polsce jest stały i wynosi 19%. Nie ma żadnych ulg zwalniających z jego płacenia. Płacimy go wyłącznie od zysku, odejmując koszty związane z jego uzyskaniem, takie jak koszt kupna kryptowaluty oraz wszelkie opłaty transakcyjne z nimi związane.
Pierwszym krajem oficjalnie uznającym bitcoina jako środek płatniczy jest Salwador.