Categories
Kryptowaluty

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut jest cennym wskaźnikiem w kontekście oceny potencjału poszczególnego projektu web3. Sama cena jednego tokena nie odzwierciedla w pełni całkowitej wartości danego projektu. Kapitalizacja rynkowa kryptowalut pozwala na szersze spojrzenie na dany projekt, szacując przy tym stabilność, płynność, oraz całkowitą wartość, czy popularność. Przeczytaj ten artykuł do końca, by dowiedzieć się czym jest kapitalizacja rynkowa oraz dlaczego jest tak bardzo istotna w kontekście inwestycji w kryptowaluty.

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut to nic innego jak wartość kryptowaluty pomnożona przez jej podaż obiegową. W praktyce oznacza to, że jeżeli token X po cenie 1,00 USD znajduje się w ilości 100,000 sztuk na rynku, jego kapitalizacja rynkowa wynosi 100,000 USD. Analogicznie, token Y w cenie 0,40 USD z 500,000 monetami znajdującymi się w obiegu, kapitalizacja takiego projektu wynosi 200,000 USD.

Powyższy przykład doskonale pokazuje, dlaczego nie warto kierować się wyłącznie ceną pojedynczego aktywa w kontekście oceny wartości całego projektu. Mimo, iż wartość pojedynczego tokena Y jest znacznie niższa od tokena X, to token Y ma aż dwukrotnie wyższą kapitalizację rynkową.

Co kapitalizacja rynkowa może mówić o danym projekcie?

Projekty kryptowalutowe takie jak Bitcoin czy Ethereum są znane na całym świecie i nie trzeba nikomu ich przedstawiać. Cechują się największą popularnością na rynku, przez co chętnie są wybierane jako aktywa inwestycyjne przez początkujących. Cechują się pozorną stabilnością, ponieważ mnóstwo ludzi zaufało tym projektom i w nie inwestuje.

Projekty o wysokiej kapitalizacji rynkowej cieszą się wysoką płynnością – przeprowadzane transakcje są szybkie, ponieważ masa ludzi obraca tymi aktywami. Na wysoką płynność wpływ ma również obecność na popularnych giełdach kryptowalutowych, co znacznie ułatwia handel kryptowalutami.

Z kolei kryptowaluty o niskiej kapitalizacji rynkowej (low capy od low capitalization), mniej popularne, ich płynność jest niższa, a ryzyko wahań ceny znacznie wyższe. Czy to oznacza, że low-capy są gorsze? Inwestowanie w low-capy zdecydowanie należy do bardziej ryzykownych przedsięwzięć, ponieważ te projekty nie cieszą się ugruntowaną pozycją na rynku, natomiast część z nich może okazać się start-upami o wysokim potencjale i wystrzelić w górę. Nie każdy produkt jest od razu doceniany wśród społeczności kryptowalutowej. Wiele z nich to tak zwane gemy, czyli wartościowe projekty, które nie dotarły jeszcze do mass mediów, ale w niedalekiej przyszłości mają na to szanse. Osoby znajdujące je cieszą się lukratywnymi zyskami, gdyż wchodzą w posiadanie tokenów przed boomem w mediach.

Kapitalizacja rynkowa wszystkich kryptowalut może mówić nam wiele o kondycji całego rynku. Wysoka świadczy o tym, że inwestorzy coraz chętniej decydują się wejść w posiadanie cyfrowych walut. Niższa kapitalizacja może być spowodowana również spadkiem wartości danego tokenu.

 

Jakie kryptowaluty cieszą się najwyższą kapitalizacją rynkową?

Wśród kryptowalut cechujących się najwyższą kapitalizacją rynkową znajdują się projekty najpopularniejsze, o najwyższej użyteczności. Przykładowe kryptowaluty o wysokiej kapitalizacji to Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Tether USD (USDT), USD Coin (USDC), Cardano (ADA), Ripple (XRP), Litecoin (LTC), BNB (BNB).

Podsumowanie

Kapitalizacja rynkowa kryptowalut to wartość pojedynczego tokena pomnożona przez jego ilość znajdującego się na rynku. Cyfrowe waluty o wysokiej kapitalizacji cechują się wyższą popularnością, stabilnością oraz płynnością na rynku.

Nie oznacza to wprost, że są one lepsze i mają wyższy potencjał wzrostu. Warto pamiętać, że kapitalizacja rynkowa to tylko jeden z wielu czynników wpływających na ostateczną ocenę danego projektu kryptowalutowego. Poza nim, trzeba przede wszystkim sprawdzić praktyczną użyteczność produktu na rynku, zaangażowanie społeczności, oraz samych założycieli projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *