Categories
Kryptowaluty

Nowy Trend W Świecie Kryptowalut! Airdropy i Warstwy Pierwsze (Aptos, Sui, Celestia)

 

GM! Witamy w kolejnym artykule. Tak się składa, że w ostatnim czasie najpopularniejszą rzeczą w świecie krypto są airdropy od L1. Wszystko zaczęło się od Aptosa, a potem przelało się na inne sieci blockchainowe. Jednak nie każdy wie, że tego typu działania mogą wskazać nam dalszy kierunek rozwoju świata kryptowalut, a my potencjalnie możemy zarobić na trendach. 

Czym są Layer 1? 

Jakie są najpopularniejsze Layer 1 (w tej chwili)? 

I który blockchain może już wkrótce stać się “trendy”?

Zapraszamy do czytania! 

Czym są blockchainy Layer 1? 

Blockchainy Layer 1 powstały jako alternatywa dla blockchaina Ethereum, który po pewnym czasie stał się bardzo drogi w użyciu. Co za tym idzie, mało kto chciał go używać, jeśli trzeba było zapłacić $40 za transakcję. 

Z pomocą przychodzą tzw. alternative L1, czyli blockchain, który jest tani w użyciu, szybki w przesyłaniu środków, i scentralizowany. Blockchainy L! charakteryzują się tym, że każdy z nich musi mieć swój natywny token, dzięki któremu można płacić za opłaty transakcyjne.

Jako pierwszy powstał BNB Chain, czyli blockchain od giełdy Binance, który obecnie ma dziesiątki miliardów zablokowanego kapitału (TVL) i jest drugim po Ethereum największym blockchainem w świecie krypto.

(Ethereum jest tak drogie, ponieważ musi płacić walidatorom a procesowanie transakcji. Gdyby nie oni, utrzymanie sieci nie byłoby możliwe, trzeba ich finansowo wynagradzać).

Po BNB Chain stopniowo zaczęły powstawać pozostałe rozwiązania skalujące Ethereum (natywne, jak i nienatywne). 

Stąd mamy Fantom, Tron, Avalanche, Optimism, Solanę, czy Arbitrum. 

Mechanika Layer 1 w świecie kryptowalut

Jak już mówiliśmy wcześniej, prawie każdy L1 musi mieć swoją natywną walutę. I tak właśnie:

  • Ethereum ma ETH
  • BNB Chain ma BNB
  • Fantom ma FTM 
  • Tron ma TRX 
  • Avalanche ma AVAX
  • Solana ma SOL 

Dlaczego? Każda z tych kryptowalut używana jest do uiszczenia opłat transakcyjnych na danym blockchainie. Co ciekawe, da się stworzyć blockchain z inną walutą rozliczenia niż natywny token.

Przykładowo, Optimism czy Arbitrum używają ETH do opłat transakcyjnych.

Optimism ma swój token, ale nie jest on używany do płacenia za gas

(Arbitrum jeszcze nie ma tokena)

“Ale o co to całe zamieszanie?”

Świat krypto zainteresował się L1 po tym, jak kilka tygodni temu wypłynął temat blockchaina o nazwie Aptos, który w rundzie seed zebrał ponad 300 milionów dolarów finansowania od największych funduszy inwestycyjnych na świecie, takich jak FTX Ventures, Coinbase, Jump Crypto, czy Alameda. 

A jeśli czytałeś uważnie poprzednie artykuły o airdropach, będziesz wiedział, że jeśli dany startup zbiera finansowanie, prawie na pewno prędzej czy później wypuści swój token. 

Jak to możliwe? 

Chodzi o to, że inwestorzy muszą mieć możliwość zrealizowania zysków. 

Kiedy Aptos funkcjonował na testnecie (i miał ogłoszonych inwestorów) wszyscy wiedzieli, że airdrop zbliża się dużymi krokami. 

Jak się okazało, Aptos wypuścił APT, który momentalnie był listowane na wszystkich największych giełdach. 

Walidatorzy, którzy postawili Node’a na sieci Aptos, otrzymywali po 150 tokenów APT, które można było sprzedać za blisko $2000. 

Przyszłość blockchainów L1

Jako że mamy bear market, a projekty cały czas budują swoje rozwiązania, powstaje coraz więcej blockchainów, które chcą zastąpić istniejące rozwiązania. 

Na horyzoncie mamy Sui i Celestia, czyli dwa kolejne blockhainy layer 1, które na pewno będą miały swój token, bo stoją za nimi największe fundusze na świecie (jeden projekt zebrał $55M, a drugi ponad $300M). 

Warto zainteresować się już teraz, żeby potem nie przegapić kolejnych airdropów (które na pewno się pojawią). 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!