Jaki Jest Kolejny Trend w Świecie Kryptowalut?
GM! W jednym z ostatnich tekstów pisaliśmy o upadku giełdy FTX. Było też trochę o USDT, które potencjalnie może stracić połączenie (peg) z dolarem i na dobre pogrążyć świat kryptowalut.
Natomiast zauważ, że wszystkie, ale to wszystkie ostatnie upadki firm kryptowalutowych związane są z CeFi, a nie DeFi. CeFi to scentralizowane finanse, czyli giełdy połączone z wymianą fiat, fundusze inwestycyjne, czy firmy hedgingowe. Upadek tylko i wyłącznie takich firm spowodował spadki – nic innego.
Natomiast DeFi, czyli zdecentralizowane finanse, nadal działają perfekcyjnie i mają się super. Zwłaszcza po upadku FTX, zaufanie do zdecentralizowanych instytucji, gdzie każdy z inwestorów jest swoim bankiem i nie musi nikomu ufać (bo de facto nie powierza nikomu środków, tylko wchodzi w interakcje pomiędzy platformą a swoim portfelem), wzrosło.
Tym samym powstał nowy trend, polegający na popularyzacji produktów finansowych ze świata DeFi.
Jakie protokoły obejmuje trend?
Przede wwzystkim-różnego rodzaju DEXy, protokoły lending & borrowing, czy – uwaga – protokoły tradingowe.
DEXy – każdy wie, czym są. To zdecentralizowane giełdy, takie jak 1inch, czy Uniswap. Wszystkie operacje polegają na tym, że łączysz się portfelem MetaMask, na którym masz środki. Zezwalasz smart kontraktom na użycie Twoich środków (które nadal są w Twoim posiadaniu), a z giełdą łączysz się tylko w celu wymiany środków (np. stablecoinów na ETH). Giełda jedynie dostarcza pule płynności. Nie ma mowy natomiast o jakimś wpłacaniu środków, co redukuje możliwość utraty kontroli nad swoimi pieniędzmi.
Protokoły landing & borrowing: to trochę trudniejsza działka. Tak jak przy DEXach, wszystko dzieje się w DeFi, natomiast nie chodzi o wymianę środków, ale o pożyczanie.
Załóżmy, że chcesz maksymalnie wykorzystać swój kapitał.
W banku, żeby uzyskać kredyt, musisz wypełnić dziesiątki dokumentów i płacić szalenie wysokie odsetki.
Tutaj możesz wpłacić zabezpieczenie w postaci stablecoinów lub tokenów, pożyczyć więcej niż zastawiłeś, obrócić środkami, a następnie oddać i zarobić na różnicy (collateral, czyli zabezpieczenie pożyczki, jest zwracanie po spłacie).
Najpopularniejsza platformy do zdecentralizowanych pożyczek to Aave i Compound.
Protokoły tradingowe – to właśnie na nich się dzisiaj skupimy. To właśnie trend protokołów tradingowych, które są tzw. permissionless, ostatnio bardzo mocno przybiera na siłę.
O co dokładnie chodzi? Jakiego tradingu to dotyczy?
Chodzi o trading z dźwignią. Jak to dokładnie działa?
Wpłacasz collateral i możesz ustawić pozycję z dźwignią. Jeśli rynek pójdzie w twoim kierunku, zarobisz więcej niż na SPOT, zgodnie z dźwignią. Przykłady:
- 1% w górę lub w dół na dźwigni x5 to 5% zysku lub straty
- 1% w górę lub w dół na dźwigni x10 to 10% zysku lub straty
- 1% w górę lub w dół na dźwigni x20 to 20% zysku lub straty
Trading w CeFi vs Trading w DeFi
“Ale przecież … na CEXach też można trade’ować”
Oczywiście. Natomiast warunki są nieporównywalnie inne.
Zacznijmy od tego, że na DEX-ach oracle, czyli programy do dostarczania danych o cenach z zewnętrznego świata, działają o wiele szybciej. Dzięki temu cena wyrównuje się szybciej i jest średnią wypadkową z kilku lub kilkunastu giełd na świcie. Na dużych giełdach, kiedy zostanie zrobiona transakcje na kilkaset milionów dolarów, ceną może zachwiać, a recovery potrwa dłużej.
Stop lossy / Take profit
O co dokładnie chodzi?
W tradingu są stop lossy i take profit, czyli zlecenia, dzięki którym nie musimy siedzieć cały czas przy monitorze.
Już tłumaczę.
Stop loss: jeśli twoja pozycja pójdzie nie w tym kierunku, co zakładałeś, możesz wyznaczyć sobie próg ryzyka (np. 10% na pozycję) i ustawić automat, który zamknie Twoją pozycję, kiedy ta dotrze do określonego poziomu cenowego.
Dzięki temu, jeśli np. masz longa, a cena spada, Twoja pozycja zostanie zamknięta ze stratą, a jeśli cena będzie dalej spadać, nie stracisz więcej kapitału.
Take profit – możesz keszować się poziomami. Przykładowo, jeśli cena osiągnie określony pułap, 20% pozycji zostaje zamknięte. Każdą pozycję można rozłożyć na dowolną ilość zleceń take profit.
Dodatkowo, stop lossy czy take profit na CEX-ach wielokrotnie “nie wchodzą”, czyli nie zostają wypełnione. Innymi słowy, Twoja pozycja może nie zostać zamknięta przez błąd techniczny samej giełdy.
W DeFi stop lossy i take profit można z góry zaplanować, a pozycja zamknie się od razu – nie ma mowy o technicznych problemach.
Większa kontrola
Każdy zdecentralizowany protokół to mniej papierologii i szybsza obsługa. Nie trzeba się logować, nie trzeba robić 2FA, wystarczy interakcja z portfelem kryptowalutowym. Dzięki temu, kiedy nadarza się okazja do postawienia pozycji (albo trzeba pozycję momentalnie zamknąć), czas od określonej myśli do samego działania będzie dużo krótszy, dzięki czemu będzie można uzyskać lepszy timing.
Na CEX-ach może się okazać, że w momencie, w którym będziesz chciał postawić pozycję, akurat giełda zarządza od Ciebie dokumentów.
Nie musisz wcale robić nic złego, czasami to rutynowa kontrola – tak jak rutynowa kontrola drogowa może spotkać każdego.
Skąd wiadomo, że to kolejny trend?
Spójrz na takie tokeny jak GMX, czy DYDX. Po aferze z FTX-em inwestorzy, dalej chcąc tradować, zdecydowali przenieść się na zdecentralizowane protokoły i zadbać o swoją prywatność, oraz bezpieczeństwo.
Przez to każdy z tych protokołów odnotował rekordowe opłaty, a tokeny samych giełd zrobiły 50%-200% wzrostu.
Po pewnym czasie zaczęło powstawać dużo tzw. forków, czyli podobnych protokołów na bardzo różnych blockchainach. Ich tokeny również zaczęły rosnąć.
I każdy protokół, który dzisiaj buduje produkt będący w jakikolwiek sposób permissionless, zyskuje dzisiaj na popularności.
Jak to możliwe?
Nie musimy ufać trzeciej stronie. Nie musimy powierzać środków. Wystarczy, że wchodzimy w interakcję i jesteśmy względnie bezpieczni.
Kilka słów od Kantoru
Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.
Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)
PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.
Do zobaczenia!
Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.