Categories
Kryptowaluty

Zamiana w Przepisach MetaMask IP! Jak Rozwiązać Problem?

 

GM! Jakiś czas temu nastąpiła dość ważna zmiana w warunkach dla użytkowników MetaMask. MetaMask to najpopularniejszy portfel w świecie kryptowalut, którego na ten moment używa ponad 30 milionów osób. Jak się okazuje, Consensys, czyli firma stojąca za samym portfelem, niedawno ogłosiła, że od teraz będzie zbierać adresy IP urządzania, z którego używasz portfela. 

Innymi słowy, od teraz Twoje urządzenie (laptop, telefon, lub komputer stacjonarny) będzie zawsze połączony z adresem Twojego portfela kryptowalutowego, a co za tym idzie, z Twoją tożsamością. 

Jeden telefon do telefonii komórkowej wystarczy, żeby zweryfikować właściciela urządzenia. 

Dlaczego to jest ważne? 

Krypto jest jedną z ostatnich ostoi anonimowości i prywatności na całym świecie. Jak się można było spodziewać, regulacje od dawna miały nadejść (i nadchodzą), ale nikt do końca nie wiedział, z której strony. 

Jak się kilka dni temu okazało, MetaMask od teraz może łączyć adresy IP z naszymi adresami portfeli, a adresy portfeli z naszymi nazwiskami na podstawie IP urządzenia. 

Jedni powiedzą, że to koniec prywatności. 

I właśnie dlatego powstał ten artykuł: dla tych, którzy chcą poznać sposoby potencjalnego zachowania prywatności. 

Zapraszamy do czytania: 

Początkowy pomysł rozwiązania problemu 

Na samym początku (stricte po ogłoszeniu MetaMask) alternatywą było postawienie tzw. custom RPC, czyli dodanie do MetaMaska sieci, która byłaby stworzona przez samego użytkownika. 

Byłoby to o tyle dobre, że to właśnie na podstawie RPC trackowane jest IP.

Zmieniając RPC na takie postawione przez siebie można by zachować prywatność. 

Natomiast – jak się później okazało – wszystkie firmy, które dostarczają rozwiązanie drag-and-drop do tworzenia custom RPC, gdzie własny adres RPC można wygenerować za pomocą kilku kliknięć, również zbierają IP swoich użytkowników! 

Żeby stworzyć “swoje swoje” RPC, trzeba by postawić swojego node’a, co jest nierealne dla zdecydowanej większości inwestorów krypto.

Czy jest inne rozwiązanie ?

Oczywiście. Tym rozwiązaniem jest trochę bardziej kosztowna opcja, natomiast jeśli zależy Ci na prywatności, koniecznie czytaj dalej.

Dokładniej, chodzi o VPNy, które dają możliwość ukrycia Twojego adresu IP dla sieci, z którą się łączysz. Są też możliwości, w ramach których IP zmienia się co kilka minut, i nie ma możliwości zidentyfikowania Twojego dresu IP. 

Jak możemy przeczytać na specjalistycznych stronach: 

“VPN, czyli „Virtual Private Network”, oznacza wirtualną sieć prywatną, która zapewnia bezpieczeństwo połączenia z internetem oraz chroni Twoją prywatność w sieci. VPN tworzy szyfrowany tunel dla danych, chroni Twoją tożsamość online, ukrywając adres IP, i pozwala na bezpieczne korzystanie z publicznych hotspotów Wi-Fi.”

I szczerze mówiąc, VPN to teraz jedyna opcja na ukrycie swojego adresu IP, jeśli na tym Ci zależy. 

Do wyboru są bardzo różni producenci – na pewno warto prześledzić, które wspierają funkcjonalności, na których Ci zależy. Pod tym linkiem zamieszczamy obszerny dokument porównujący kilkadziesiąt VPNów, oraz ich funkcje, plusy, czy minusy. 

Dywagacje na temat regulacji 

Jak się okazuje, sporo osób uważało, że regulacje przyjdą od portfeli, ale trochę z innej strony, a mianowicie ze strony emitentów portfeli kryptowalutowych i KYC. 

Tak, dobrze słyszysz: celem było stworzenie KYC, które miałoby być narzucone przez emitentów portfeli. 

Natomiast jak się okazuje, wdrożenie tego typu zasada jest praktycznie niemożliwe, a to za sprawą kodu open-source. Zablokowanie możliwości użytkowania portfela jest możliwe tylko z poziomu interfejsu portfela. 

Co za tym idzie, każdy może skopiować sobie kod i odpalić własną wersję MetaMaska na swoim komputerze, co potencjalnie nie jest “skuteczne” dla regulatorów. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!