Categories
Kryptowaluty

Czy Genesis Upadnie?

 

GM! Od kilku tygodni głośno jest o Genesis – jednej z największych firm z branży krypto, która zarządza miliardami dolarów kapitału. Między innymi przez nich upadło 3AC. Mieli też swój udział w upadku giełdy FTX. I jest dużo, dużo rzeczy, których nie wiemy. Nie wiemy, jak bardzo są zlewarowani, ile mają kapitału (a ile nie mają), i jak wygląda przyszłość kryptowalut, która może się zmienić, jeśli Genesis upadnie. 

Koniecznie przeczytaj, żeby być na bieżąco. Zobacz, co czeka krypto w kolejnym roku (i jak Genesis może wpłynąć na ceny, jeśli firma upadnie) 

Genesis – Kolejny Trup Świata Krypto?

Kilka tygodni temu, w pewną środę, Genesis Global Capital zawiesił możliwość odkupienia przez klientów swoich pożyczek w swojej działalności pożyczkowej z powodu nagłego upadku giełdy kryptowalut FTX. W dokumentach sądowych wynika również, że założyciel FTX, Sam Bankman-Fried, jest celem działań prawnych. 

FTX złożyło wniosek o ochronę przed bankructwem w Stanach Zjednoczonych w piątek po tym, jak inwestorzy wycofali 6 miliardów dolarów z platformy, a rywalizująca giełda Binance porzuciła plan ratunkowy. Upadek FTX wpłynął na płynność firm związanych z giełdą i spowodował dochodzenia przez regulatorów z wielu krajów. Kongres Stanów Zjednoczonych i New York Department of Financial Services ogłosiły plany przeprowadzenia przesłuchań i monitorowania sytuacji w Genesis, odpowiednio.

Sekretarz Skarbu Janet Yellen również wypowiedział się na temat potrzeby bardziej skutecznego nadzoru nad rynkiem kryptowalut w celu zaadresowania zidentyfikowanych ryzyk i wezwał Kongres do szybkiego działania. Digital Currency Group, spółka macierzysta Genesis i Grayscale, oświadczyła, że decyzja Genesis o zawieszeniu odkupienia była wynikiem „ekstremalnego zakłócenia rynku i utraty zaufania branży spowodowanej upadkiem FTX”. Genesis, który oferuje również usługi handlu i przechowywania kryptowalut, miał 2,8 miliarda dolarów aktywnych pożyczek na koniec trzeciego kwartału. 

Grayscale Bitcoin Trust i cena bitcoina oba znacząco spadły w środę. Program „Earn” generujący przychody Gemini, który wykorzystuje Genesis jako swojego partnera pożyczkowego, ogłosił, że nie będzie w stanie spełnić wymagań odkupienia klientów. Inne firmy z sektora kryptowalut, takie jak Crypto.

O co dokładnie chodzi? 

Genesis, firma zajmująca się usługami finansowymi związanymi z aktywami cyfrowymi, może mieć problemy, ponieważ próbuje pozyskać nowy kapitał dla swojej jednostki udzielającej pożyczek lub ewentualnie grozi jej bankructwo, jeśli tego nie zrobi – według raportu Bloomberga.

„Nie mamy planów natychmiastowego składania wniosku o upadłość” – powiedział rzecznik Genesis w oświadczeniu przesłanym pocztą elektroniczną do TechCrunch w poniedziałek. „Naszym celem jest rozwiązanie obecnej sytuacji za zgodą bez konieczności składania wniosku o upadłość. Genesis nadal ma konstruktywne rozmowy z wierzycielami”.

Według The Block źródła podzieliły się informacją, że Genesis zmniejszył cel pozyskania kapitału o 50% z 1 miliarda dolarów do 500 milionów dolarów, ponieważ może zostać zmuszona do ogłoszenia bankructwa bez tego finansowania.

Genesis miała kryzys płynności po upadku FTX, który „spowodował niebywały rozchwianie rynku, co skutkowało niezwykłymi wnioskami o wypłatę, które przekroczyły naszą obecną płynność” – poinformowała w serii tweetów w ubiegłą środę. Firma zdecydowała się „tymczasowo zawiesić wypłaty i nowe udzielanie pożyczek w biznesie pożyczkowym”. 

Zawieszenie to nie zostało odwołane od tej pory.

Wcześniej, 10 listopada, firma poinformowała na Twitterze, że ma 175 milionów dolarów „zamkniętych środków” w swoim koncie handlowym FTX, ale próbowała uspokoić użytkowników, że zamknięta kwota „nie ma wpływu na nasze działania związane z tworzeniem rynku”.

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!