Categories
Kryptowaluty

Czym jest Lens Protocol?

 

Gm! Od pewnego czasu sporo osób zaczyna interesować się Lens Protocol, czyli czymś, co może być kolejnym big thing w świecie krypto. Nie tylko dlatego, że zdecentralizowane social media są potrzebne, ale również dlatego, że za LENS stoi ogromny kapitał i doświadczenie. 

Przykładowo, twórcą Lens jest Stani Kulechov, czyli ten sam człowiek, który założył Aave – największy protokół lokatowo-pożyczkowy w świecie kryptowalut.

Nie wiemy, jakie fundusze inwestycyjne stoją za Lens, bo żadna runda inwestycyjna nie została jeszcze ogłoszona. 

Niektórzy mówią też o potencjalnym airdropie. 

Dzisiaj skupmy się na samej idei Lens – co to jest, jak działa, i dlaczego jest innowacyjne. 

Zapraszamy do czytania

Lens – co to jest? 

Lens to rozproszony protokół sieci społecznościowej, który ma niski ślad węglowy i doświadczony zespół programistów za sobą. 

Każdy użytkownik posiada kontrolę nad swoim profilem i treściami, które tworzy.

Możesz utworzyć konto DAO, monetyzować swoje treści i przenosić swoje dane. Więcej narzędzi web3 ma nadejść, ponieważ zespół wierzy w ciągłe prace nad innowacjami i służeniem społeczności.

Historia Lens

Historia Protokołu Lens sięga Aave, zdecentralizowanej platformy pożyczkowej. Stani Kulechov, założyciel i CEO Aave’a, zainspirował się tworzeniem Protokołu Lens podczas dyskusji o ważności kontroli nad cyfrowymi tożsamościami. 

Jest krytykiem sposobu, w jaki platformy społecznościowe Web 2.0 decydują, jakie informacje użytkownicy mogą oglądać lub nie, sprzedają dane użytkowników i ograniczają możliwości ich użytkowników, aby przenieść ich treści na inną platformę.

Kulechov wspomniał o nowej platformie podczas LisCon w 2021 roku, gdy omówił ewolucję i rewolucję ekosystemu mediów społecznościowych. Zespół później opublikował otwarty list, w którym wymienił problemy związane z własnością i monetyzacją treści przez firmy. 

Opisuje platformy społecznościowe Web 2.0 jako archaiczne, scentralizowane systemy, a web3 jako nadzieję na przywrócenie użytkownikom własności nad ich własnymi treściami i profilem. Ponad 10 000 osób podpisało list.

Jak działa Protokół Lens?

Kiedy tworzysz profil, tworzysz tokeny NFT

Te NFT przechowuje wszystkie twoje treści, komentarze, polubienia i udostępnienia. Twój profil jest powiązany z adresem portfela kryptowalutowego. Jeśli chcesz zebrać publikację kogoś, otrzymasz NFT handlowy (trading). 

Jako twórca treści, masz kontrolę nad tymi, którzy mogą zbierać twoje publikacje. Protokół Lens umożliwia też monetyzację Twojej twórczości w mediach społecznościowych. Możesz żądać od innych opłaty za uzyskanie określonych treści. Możliwe jest również ustawienie subskrypcji.

Ponieważ Protokół Lens jest na blockchainie Polygon, aplikacje mogą być wdrożone na 

dowolną blokadę. Polygon jest kompatybilny z maszyną wirtualną Ethereum (EVM). 

Opłaty za gaz są niskie na Polygonie, dzięki czemu protokół w razie czego gotowy jest na adopcję. 

Idąc dalej, mamy takie coś jak Follow NFTs, czyli podstawowy składnik rozproszonej grafiki społecznej. Follow NFTs zawierają wbudowany system administracyjny, który umożliwia Lens wykonywanie kilku zadań, w tym delegowanie mocy, uzyskanie mocy w określonym numerze bloku i uzyskanie całkowitej delegowanej podaży w określonym numerze bloku.

Warstwy NFT w Lens

Ten rozproszony sieci społecznościowej używa trzech warstw ERC-721 NFTs. Każda warstwa jest składana. Kontrakt upgradeable LensHub pełni funkcję głównego punktu wejścia dla większości interakcji. Prawie wszystkie interakcje zaczynają się i funkcjonują jako kontrakty ERC-721 NFT. Kiedy tworzony jest profil, mintowany jest NFT profilu. Kiedy profil otrzymuje pierwsze follow, kontrakt Follow NFT jest uruchamiany przez minimalne klonowanie proxy. Kontrakt śledzi pozycję obserwujących. 

Jakie są korzyści z funkcjonowania protokołu Lens?

Odporność na cenzurę

Nie musisz się martwić o cenzurę, gdy władasz własnymi treściami na zdecentralizowanej platformie. Nikt nie może usunąć twoich postów ani pozbawić cię platformy.

Pełna kontrola nad swoimi danymi

Na tej sieci społecznościowej nie ma pozyskiwania danych. Ty jesteś jedyną osobą, która ma pełną kontrolę nad swoimi danymi, włączając ich monetyzację i miejsce wyświetlania, pod warunkiem, że aplikacja jest zgodna z protokołem Lens.

Małe ryzyko nadużyć ze strony centralnych władz

Ponieważ nie ma centralnej władzy nadzorującej platformę, ryzyko niesprawiedliwego traktowania ludzi jest niewielkie.

Otwartość na innowacje

Ponieważ platforma jest otwartym źródłem, każdy może przyczynić się do jej rozwoju. Możesz zobaczyć nowe funkcje dodane do sieci społecznościowej, które są faktycznie przydatne i leżą w najlepszym interesie społeczności. Firmy z Web 2.0 są ograniczone przez specjalistów, których zatrudniają do tworzenia swoich platform. Zazwyczaj też są bardziej sztywne w utrzymaniu struktury i pewnego kierunku rozwoju, niż otwarte na dodawanie narzędzi, które byłyby przydatne dla użytkowników.

Bug bounty

Programiści mogą otrzymać nagrodę za odkrycie i zgłoszenie luk w zabezpieczeniach platformy. Nagrody sięgają 250 000 dolarów. Aby zgłosić błąd, wyślij e-mail do protokołu Lens pod adres security@lens.xyz.

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.