Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #8 – Wszystko, co musisz wiedzieć o portfelach kryptowalutowych:

 

Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule. 

Dzisiaj porozmawiamy sobie o portfelach kryptowalutowych. 

Czym jest portfel multichain? 

Jakie mamy rodzaje portfeli? 

Który portfel jest najlepszy? 

I który powinieneś wybrać?

To wszystko w dzisiejszym wpisie. 

Zapraszamy do czytania!

Inwestycja kryptowaluty: po co komu portfel? 

Sa 2 sposoby na kupienie swoich pierwszych kryptowalut – możesz to zrobić za pośrednictwem giełdy albo kantoru. 

Kiedy kupujesz swoje crypto na giełdzie, masz kolejne dwie możliwości – możesz trzymać środki na portfelu SPOT, a możesz wypłacić je na portfel zewnętrzny. 

Warto wiedzieć o tym, że przetrzymywanie kryptowalut na portfelu SPOT wiąże się z dużym ryzykiem, zwłaszcza w przypadku mało znanych giełd. 

Dlaczego tak jest? W przypadku ataku na giełdę, buga w kodzie lub zwykłej awarii tracisz kryptowaluty. Prawo giełdy jest napisane w taki sposób, że pomimo tego, że zakupiłeś środki i masz je na portfelu SPOT, platforma rości sobie do nich prawo.

W skrócie: dopóki nie wypłacisz swoich kryptowalut z giełdy, nie jesteś pełnoprawnym właścicielem swoich środków. 

Natomiast kiedy decydujesz się wypłacić swoje środki z giełdy, Twoje bezpieczeństwo się zwiększa. Każdy portfel jest zabezpieczony frazami seed, co oznacza, że jesteś swoim bankiem. Po wypłaceniu środków nikt nie może Ci ich zabrać, chyba że podasz komuś swoje seedy.  

A zatem, po co komu portfel zewnętrzny? Chodzi o to, żeby maksymalnie zabezpieczyć swoje środki. Portfel zewnętrzny jest jedynym rozwiązaniem, które zapewnia pełne bezpieczeństwo. 

PS. Zdarza się, że giełdy upadają. Jeśli chcesz się utwierdzić w przekonaniu, że nie warto trzymać swoich kryptowalut na giełdzie, poczytaj o giełdzie Mt.Gox. 

Kantor krypto – 3 rodzaje portfeli

Kiedy już wiesz, po co komu portfel, przyszła pora na przedstawienie 3 najważniejszych rodzajów portfeli. 

PORTFEL MOBILNY

Portfel mobilny to najpopularniejszy rodzaj portfeli. Zarządzanie środkami odbywa się poprzez aplikację – na telefonie lub na komputerze. 

Żeby założyć konto, wystarczy zainstalować portfel na desktopa, smartfona albo dodać rozszerzenie do przeglądarki. 

Potem trzeba zapisać sobie słowa seed i to właściwie tyle 🙂 Możesz już wysyłać środki. 

Najpopularniejsze portfele mobilne to:

  1. MetaMask (portfel multichain, do którego możesz dodać najróżniejsze blockchainy) 
  2. Trust Wallet
  3. Exodus 
  4. Keplr
  5. TerraStation (do kryptowalut w ekosystemie Terra, szczególnie popularny w Polsce).

PS. Warto pamiętać o tym, żeby pobierać portfele tylko i wyłącznie ze strony producenta. Czasami zdarzają się oszuści, którzy podszywają się pod popularne brandy, a kiedy Ty założysz portfel na fałszywej stronie i prześlesz na niego swoje środki, oni “wyczyszczą” Ci konto. 

PORTFEL SPRZĘTOWY

Portfele sprzętowy są uważane za najbezpieczniejszy rodzaj portfeli. Wyglądają jak pendrive, aczkolwiek pendrivem nie są 🙂 

Żeby je zdobyć, wystarczy wejść na stronę producenta i dokonać zakupu. Najtańsze portfele można kupić już za ok. 300 zł (włącznie z wysyłką). 

“Dobra, powiedzcie mi lepiej, jak to działa?”

Po podłączeniu go do komputera, aplikacja desktopowa portfela generuje dla Ciebie Twoje słowa kluczowe. Koniecznie je zapisz, bo seedy to klucze do Twojego portfela. 

Będziesz ich potrzebował przy potwierdzaniu transakcji czy przy różnych konfiguracjach z zewnętrznymi stronami. 

Natomiast w przypadku utraty / zniszczenia urządzenia Twoje środki nie są zagrożone właśnie dzięki seedom. 

Jak to możliwe? Wystarczy, że kupisz kolejny portfel i zrekonstruujesz swój poprzedni wallet, wpisując seedy. 

PS. Portfele sprzętowe są jedynymi portfelami, które trzeba kupić, aczkolwiek warto – ze względów bezpieczeństwa. Proces, przez który trzeba przejść przy dokonywaniu transakcji, jest najbezpieczniejszym wariantem zakupu kryptowalut ze wszystkich dostępnych na rynku.   

PS2. Najpopularniejsze portfele sprzętowe to:

  1. Ledger Nano X
  2. Ledger Nano S
  3. Trezor Model T
  4. Trezor One

PS3. Przy portfelu sprzętowym nie można przeprowadzić żadnej transakcji bez jednoczesnego użycia aplikacji desktopowej i portfela sprzętowego, a to oznacza, że nawet jeśli ktoś ukradnie Twój komputer, Twoje środki są bezpieczne, jeśli Ty masz portfel przy sobie. 

PORTFEL PAPIEROWY

Portfel papierowy to sposób na przetrzymywanie Bitcoina, aczkolwiek obecnie to najmniej popularny sposób przechowywania środków. 

Żeby wygenerować portfel papierowy, wystarczy wejść na stronę https://www.bitaddress.org/

i już po chwili dostajesz klucze publiczne i klucze prywatne, które możesz wydrukować. 

PS. Swoją drogą, to najbezpieczniejszy możliwy rodzaj portfela, ponieważ po wydrukowaniu swoich seedów na kartce, słowa kluczowe nie funkcjonują w obrębie sieci i internetu. Dzięki temu nie ma mowy o żadnym hacku.  

Od czego zależy wybór portfela? – kantor krypto radzi:

Najważniejszym czynnikiem jest bezpieczeństwo. Jeśli zależy Ci na pełnym bezpieczeństwie, polecamy zakup portfela sprzętowego. 

Kolejnym ważnym czynnikiem jest sieć Twoich tokenów, ponieważ może się zdarzyć, że portfel, który początkowo sobie wybierzesz, nie obsługuje sieci, na której są Twoje tokeny. 

Kantor krypto radzi: najlepsza strategia na wybór portfela:

Prawda jest taka, że nie ma jednego dobrego portfela. Na wybór miejsca przechowywania środków wpływa szereg czynników, jak np. wspieranie tokenów przez dany wallet czy łańcuch (chain).

Najlepszym rozwiązaniem jest dywersyfikacja – warto mieć kilka portfeli mobilnych, kilka papierowych i kilka sprzętowych. Dlaczego takie rozwiązanie jest lepsze niż jeden portfel na wszystkie środki? 

Jeśli masz kilka walletów i jeden zostanie zhackowany, pozostaje Ci kilka innych i tracisz np. tylko 10% swoich środków. Natomiast hack w przypadku posiadania jednego portfela wiąże się z ryzykiem utraty wszystkich środków. 

Trzeba się zastanowić, czy jesteś gotowy na takie ryzyko.  

Podsumowanie

Natomiast jeśli myślisz o tym, jak kupić kryptowaluty bez weryfikacji i jak kupić swoje pierwsze bitcoiny, zapraszamy do naszego kantoru krypto

Dodatkowo, kupując u nas, od razu możesz przyjąć swoje środki na portfel zewnętrzny, dzięki czemu Ty i Twoje środki będą w pełni bezpieczne.