Categories
Kryptowaluty

Bezpieczeństwo walut cyfrowych i ich transakcji zapewnia kryptografia stanowiąca rdzeń technologii blockchain. Dzięki niej możesz przesyłać i odbierać swoje kryptowaluty bez obaw, że trzecia strona przechwyci transakcję. Z pewnością spotkałeś się z pojęciami klucza prywatnego i publicznego – podstawowe zagadnienie z tematyki blockchain, którego znajomość jest wręcz niezbędna.

Bez umiejętnego wykorzystania klucza publicznego, nie przeprowadzisz żadnej transakcji. Musisz znać różnice między nimi, ponieważ oba mają kompletnie inne zastosowania. Przeczytaj ten artykuł, a dowiesz się czym jest klucz prywatny i klucz publiczny, oraz dlaczego przechowywanie klucza prywatnego w bezpiecznym miejscu jest tak ważne.

Klucz prywatny

Klucz prywatny wyrażony jest jako seria 64 liczb i liter, a jego długość ma zwykle 256 cyfr binarnych. Jednym z powodów, dlaczego praktycznie nie ma możliwości odgadnięcia tego ciągu znaków, jest niezliczona liczba potencjalnych kombinacji.

Klucz prywatny zatem można traktować potocznie jako hasło, które umożliwia dostęp do Twoich kryptowalut na blockchainie. Dlatego właśnie zachowanie jego bezpieczeństwa powinna być dla Ciebie priorytetem. Każdy, kto ma dostęp do klucza prywatnego, ma również dostęp do Twoich aktywów cyfrowych. Nie powinieneś nigdy nikomu go podawać. Żadna strona, ani nikt w mailu nie powinien prosić Cię o jego podanie. Najczęściej proszą o niego oszuści, którzy chcą wykraść Twoje środki.

Gdzie przechowywane są klucze prywatne?

Jeżeli korzystasz z portfela gorącego (ang. hot wallet), portfel jest podłączony do internetu i przechowuje klucze prywatne w internecie. Rozwiązanie to ma wiele zalet, ponieważ dzięki temu możesz przeprowadzać szybkie i bezpieczne transakcje. Najpopularniejszymi portfelami kryptowalutowymi typu hot jest Metamask, TrustWallet, czy Coinbase Wallet.

Tego typu portfele najczęściej wykorzystywane są do obrotu kryptowalutami, które służą do szybkich i stosunkowo niewielkich transakcji. Inwestowanie long-term, polegające na przechowywaniu (holding) większego kapitału nie jest optymalne przy użyciu gorących portfeli. Dlaczego?

Ponieważ klucze prywatne znajdują się w internecie, co wiąże się z ryzykiem ataku hakerskiego i kradzieży środków. Mimo, iż oprogramowania typu Metamask przeprowadzają regularne aktualizacje, mające na celu usprawnić działanie aplikacji i zwiększyć ich bezpieczeństwo, to wciąż istnieje ryzyko, które łatwo można zniwelować.

Z pomocą przychodzą zimne portfele (ang. cold wallets), sprawdzające się idealnie dla long-term investements. Co prawda, korzystanie z nich jest mniej wygodne i nie tak intuicyjne, jak w ich internetowych odpowiednikach, lecz są gwarantem bezpieczeństwa przed atakami hakerskimi. Nie są one bowiem podłączone do sieci.

Portfel tego typu może być sprzętowy, a najpopularniejsze marki to Trezor lub Ledger. Kwota urządzeń oscyluje w granicach kilkuset złotych. Istnieje również wersja papierowa, której wygenerowanie nie kosztuje nic. Ważnym aspektem bezpieczeństwa wyżej wymienionych portfeli jest ich przechowywanie, ponieważ zgubienie ich wiąże się automatycznie z utratą kryptowalut.

Klucz publiczny

Klucz publiczny śmiało można identyfikować jako numer naszego konta bankowego. Długa sekwencja znaków służy do przesyłania kryptowalut między portfelami. Transakcje są publiczne, a jednocześnie anonimowe. W praktyce oznacza to, że każdy może zobaczyć przebieg transakcji na konkretnym portfelu, lecz nikt nie ma dostępu do danych właściciela. Decentralizacja, czyli główny filar transakcji bez pośrednika to jedna z największych zalet w kontekście prywatności technologii blockchain.

Jednocześnie, musisz być wyjątkowo ostrożny podczas przeprowadzania transakcji. Jeżeli w banku źle przepiszesz numer konta, transakcja nie dojdzie do skutku lub możesz odkręcić całą sytuację, kontaktując się z zespołem odpowiedzialnym za pomyłki. Bank centralny posiada wszelkie dane konieczne do zweryfikowania tożsamości odbiorcy.

Natomiast, w przypadku przelewów kryptowalutowych, nie ma możliwości cofnięcia transakcji ani dostępu do właściciela klucza publicznego. Dlatego przelewając środki z portfela na portfel upewnij się, że przesyłasz je na prawidłowy adres.

Podsumowanie

Klucz publiczny jest odpowiednikiem numeru konta bankowego lub adresu e-mail. Służy do przesyłania i odbierania kryptowalut, można go podawać innym osobom.

Klucz prywatny to hasło umożliwiające dostęp do Twoich środków. Powinieneś go chronić za wszelką cenę i nie podawać nikomu, jeżeli nie chcesz, by kryptowaluty zostały skradzione. Przechowywane one są w internecie (portfele typu hot), lub na kartce papieru, jeżeli zdecydujesz się na portfel papierowy lub sprzętowy.

Przeprowadzanie transakcji wymaga skrupulatności, ponieważ wszelkie pomyłki nie mogą być cofnięte. Nie ma żadnego podmiotu, do którego mógłbyś się zwrócić, gdy przelejesz środki na zły adres. To cena, którą płacimy jako użytkownicy  technologii blockchain, która umożliwia transakcję P2P bez pośredników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *