Categories
Kryptowaluty

Wysoka popularność rynku cyfrowych walut sprawia, że coraz więcej osób chce wejść w ich posiadanie. Metamask to jeden z najbardziej znanych i zaufanych portfeli służących do przechowywania kryptowalut. Jego popularność nie powinna dziwić – częste aktualizacje wspomagające bezpieczeństwo, integralność portfela z zdecentralizowanymi aplikacjami oraz możliwość łączenia ze stronami internetowymi sprawia, że Metamask jest bardzo wszechstronnym portfelem w stosunku do konkurencji.

Łatwa obsługa oraz intuicyjny interfejs sprawia, że przestrzeń cyfrowych aktywów jest bardziej przyjazna dla początkujących inwestorów. Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, jak wypłacić pieniądze z portfela Metamask, oraz jak wygląda proces każdej transakcji.

Zakładanie portfela Metamask i bezpieczeństwo

Proces założenia portfela kryptowalutowego Metamask nie powinien nastręczyć żadnych kłopotów nawet niewtajemniczonym w aplikacje blockchainowe. Tworząc go, musimy pamiętać o spisaniu frazy seed składającej się z dwunastu angielskich wyrazów. Posłuży ona nam jako klucz prywatny, umożliwiający logowanie na portfel z innych urządzeń. Pod żadnym pozorem nie podawaj nikomu jego treści – bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów zależy wyłącznie od Ciebie, a fraza seed powinna być zachowana w bezpiecznym miejscu, gdzie nikt poza Tobą nie będzie mieć do niej dostępu.

Jak dokonać wpłaty na Metamask?

Aby przelać kryptowaluty na portfel Metamask, wybierz w menu konkretną kryptowalutę (jeżeli w menu nie ma tej, która Cię interesuje, musisz ją zaimportować, wybierając opcję importuj token), a następnie kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu. Potem wybierz opcję „Szczegóły konta”. Wtedy wyświetlony zostanie adres do odbioru kryptowaluty oraz kod QR.

Kolejnym krokiem jest przejście na platformę kryptowalutową, z której chcemy przelać środki na portfel. Posłużmy się przykładem giełdy Binance. Po zalogowaniu, przejdź do swoich aktywów i wybierz opcję „Withdrawal”. Wyświetlone zostaną trzy okienka. W pierwszym podaj adres odbioru, który skopiowałeś z portfela. Następnie wybierz sieć, po której zostaną przesłane środki oraz ilość kryptowaluty, jaką chcesz przesłać.

Pamiętaj, że środki muszą być przesyłane po tej samej sieci, inaczej zostaną utracone bezpowrotnie. Klucz publiczny – upewnij się, że skopiowałeś go poprawnie. Transakcje na blockchainie są bezpieczne i nie ma trzeciej strony, która je reguluje, natomiast wiąże się z tym wysoka odpowiedzialność i wymagana skrupulatność podczas dokonywania transakcji.

Po upewnieniu się, że dane zostały przepisane prawidłowo, możesz przelać swoje środki. Trzeba również dokonać weryfikacji za pomocą numeru telefonu, adresu e-mail/Google Authenticator.

Im mniej obciążona sieć w danym momencie, tym czas i opłaty transakcyjne będą się różnić. Przed jej zatwierdzeniem upewnij się, że wymagane opłaty są zgodne z Twoimi oczekiwaniami. Transakcję możesz monitorować, klikając w portfelu opcję transakcji, gdzie zobaczysz jej status.

Jak przelać środki z Metamask na Binance?

Proces wygląda bardzo podobnie, z tym, że zamiast opcji wyświetlenia adresu konkretnej kryptowaluty, wybieramy „Wyślij”, a adres odbioru na Binance znajdziemy klikając „Depozyt”. Zasady przelewu w drugą stronę są takie same – upewnij się, czy opłaty transakcyjne są dla ciebie akceptowalne, dokonaj skrupulatnego skopiowania adresu publicznego tokena oraz upewnij się, że aktywa przesyłane są po tej samej sieci.

Jak przejść przez bramkę Krypto-Fiat?                                                                 

Aby wypłacić swoje kryptowaluty i zamienić je na złotówki lub inną walutę fiducjarną (EUR, USD, GBP, itd.) wykorzystaj do tego zewnętrzną platformę kryptowalutową. Może być to wspomniana wcześniej giełda Binance, lecz można również tego dokonać za pośrednictwem kantoru kryptowalutowego. Po przelaniu kryptowalut z portfela Metamask na depozyt kantoru, możesz sprzedać kryptowaluty. Dodatkową opłatą za przejście przez bramkę krypto-fiat jest niewielka prowizja pobierana przez kantor. Jeżeli sam proces wydaje Ci się zbyt skomplikowany i Cię przytłacza, wymień kryptowaluty na złotówki stacjonarnie – przez cały proces zostaniesz poprowadzony za rękę przez doświadczoną obsługę.

Podsumowanie

Wypłata pieniędzy z portfela Metamask jest niezwykle prosta, natomiast podczas dokonywania transakcji niezwykle istotna jest dokładność. Każdy, nawet najdrobniejszy błąd w zapisie adresu lub wybór złej sieci kosztować Cię będzie utratę cyfrowych aktywów.

Opłaty transakcyjne będą się różnić w zależności od obciążenia oraz od konkretnej sieci. Każda sieć ma inne opłaty transakcyjne oraz czas zaksięgowania. Zapoznaj się z nimi, by mieć pełną kontrolę i świadomość, w jaki sposób przebiega cała transakcja.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości lub pytania odnośnie działania oprogramowania Metamask, możesz skorzystać z formularza kontaktowego. Po przesłaniu zapytania, zespół z pewnością odezwie się do Ciebie z oczekiwaną pomocą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *