Categories
Kryptowaluty

Mimo zdecydowanie niższej inflacji niż w zeszłym roku wciąż nie możemy mówić o żadnej stabilizacji na rynkach gospodarki krajowej. W związku z tym wielu inwestorów, a także przeciętnych obywateli poszukuje źródeł inwestycyjnych, które mogą zapobiec spadku wartości pieniądza, lub pomogą w jego pomnożeniu. Kryptowaluty jako aktywa o wysokim ryzyku cieszą się nieustannym wzrostem popularności i coraz więcej osób chce wejść w ich posiadanie. Zanim dokonasz swojego pierwszego zakupu kryptowalut, potrzebujesz podstawowej wiedzy, by uniknąć nieprzemyślanych decyzji skutkujących utratą środków. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jak kupić kryptowaluty, które z nich wybrać i gdzie należy je przechowywać. Nabędziesz niezbędnej wiedzy potrzebnej do bezpiecznego operowania swoimi cyfrowymi środkami.

Gdzie kupić bitcoina i inne kryptowaluty?

Sposobów na zakup swoich pierwszych kryptowalut nie brakuje, natomiast warto przyjrzeć się tym najpopularniejszym, gdyż to one właśnie zapewniają najwyższy poziom bezpieczeństwa i dają najwięcej możliwości.

Giełdy kryptowalut online

Kupowanie i sprzedawanie kryptowalut za pomocą giełd jest niezwykle prostym procesem i nawet osoby niemające pojęcia o specyfice działań tego typu platform bezproblemowo poradzą sobie z ich obsługą. Załóż konto na wybranej giełdzie kryptowalutowej, podając przy tym swój adres e-mail oraz hasło. Dla bezpieczeństwa zastosuj weryfikację dwuskładnikową (2FA). Część giełd stosuje praktykę KYC (Know Your Customer), by zapobiegać przestępstwom związanym z obrotem cyfrowych aktywów. Do weryfikacji swojej tożsamości potrzebujesz skan dowodu osobistego/paszportu, a do wypłat środków i prowadzenia transakcji dokument potwierdzający Twoje dane (może to być potwierdzenie przelewu lub wyciąg z konta bankowego).

Po spełnieniu powyższych kroków stajesz się pełnoprawnym użytkownikiem wybranej platformy. Przejdź do depozytu i wpłać walutę FIAT, którą użyjesz do kupna bitcoina lub innych kryptowalut. Możesz skorzystać z przelewu bankowego lub płatności kartą.

Przejdź do sekcji kupna kryptowalut i wybierz część określonej kryptowaluty, jaką chcesz kupić lub kwotę, jaką chcesz przeznaczyć na jej zakup. Platforma dokona przeliczenia automatycznie. Wykonuj poszczególne kroki podczas trwania całego procesu, a następnie potwierdź swoją transakcję. Zaraz po tym cyfrowe środki trafią na Twój portfel giełdowy. O tym, gdzie przechowywać kryptowaluty będzie mowa w osobnym nagłówku.

Kantor kryptowalut

Na pytanie, gdzie najlepiej kupić kryptowaluty, jeżeli jesteś początkującym inwestorem, z pełnym przekonaniem można odpowiedzieć, że kantory są odpowiednim do tego miejscem. Wymiana bitcoina i innych kryptowalut online również nie powinna sprawiać żadnych trudności. Musisz pamiętać, że kantory zazwyczaj w ofercie mają wyłącznie najpopularniejsze kryptowaluty obecnie na rynku. Transakcja polega na wymianie środków, gdzie kantor sam decyduje o cenie kupna i sprzedaży. Giełdy kryptowalutowe działają na zasadzie rynku, gdzie traderzy bezpośrednio między sobą dokonują transakcji. Ceny kupna i sprzedaży mogą ulegać zmianie.

Bitomaty

W największym skrócie bitomaty to urządzenia przypominające tradycyjne bankomaty dla walut fiducjarnych, lecz obsługują wyłącznie kryptowaluty. Transakcji kupna konkretnej kryptowaluty za złotówki możesz łatwo dokonać, udając się do jednego z bitomatów (najczęściej położone są w miejscach publicznych takich jak galerie handlowe lub supermarkety oraz na otwartych przestrzeniach, przez co są dostępne 24/7).

Wybierz kryptowalutę, którą chcesz nabyć, a następnie podaj jej ilość. Wprowadź adres swojego portfela, a następnie włóż potrzebną gotówkę do bitomatu. Zatwierdź transakcję i czekaj na przelew swoich środków. Otrzymaj potwierdzenie i sprawdź stan swojego portfela kryptowalutowego. Po tym krótkim procesie możesz cieszyć się z nowo nabytych cyfrowych aktywów.

 

Jak i gdzie kupić kryptowaluty za złotówki?

Kupno kryptowalut za złotówki umożliwiają różne platformy, kantory oraz giełdy, a także aplikacje mobilne. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rozwiązania, dzięki którym dokonasz takowej wymiany:

 •       Wybrane giełdy kryptowalutowe
 •       Kantory kryptowalut
 •       Bitomaty
 •       Platformy P2P (peer-to-peer)
 •       Aplikacje mobilne
 •       Brokerzy kryptowalut

Każdy z powyższych sposobów różni się procedurą kupna, regulaminami, oraz zabezpieczeniami, a także opłatami transakcyjnymi. O tym, jak i gdzie kupisz bitcoina i inne kryptowaluty powinieneś zdecydować sam, weryfikując uprzednio możliwości każdej z tych platform.

Jak grać na giełdzie kryptowalut

Granie na giełdzie kryptowalut to ryzykowne przedsięwzięcie i wymaga odpowiedniej wiedzy na temat przedmiotu inwestycyjnego oraz rynku. Najpopularniejszą strategią jest zarabianiu na różnicy cen. W skrócie polega ona na zakupie poszczególnej kryptowaluty, a następnie jej sprzedaży, kiedy osiągnie ona satysfakcjonującą cenę.

Kluczowe w graniu na giełdzie kryptowalut okażą się analizy fundamentalne jak i techniczne, skupiające się na fundamentach danego projektu oraz wykresach obejmujących cenę poszczególnych aktywów na dłuższej przestrzeni czasowej.

Jak kupować w kantorze kryptowalut

Załóż konto na platformie i uzupełnij niezbędne dane. Część kantorów pozwala na kupowanie kryptowalut bez weryfikacji. Zdeponuj środki i złóż zamówienie. Wybierz metodę płatności, ilość kryptowalut, jaką chcesz kupić lub sprzedać, oraz w przypadku sprzedaży, podaj walutę FIAT, jaką chcesz otrzymać. Wpisz dane do przelewu, a następnie potwierdź transakcję. Monitoruj cały jej proces, by wszystko odbyło się na warunkach, które Tobie odpowiadają. Musisz pamiętać, że kantory pobierają prowizję od wymiany kryptowalut.

Jeżeli w Twojej okolicy znajduje się kantor bitcoina, możesz dokonać wymiany stacjonarnie. Samo kupno i sprzedaż kryptowalut polega na tym samym, z tym że na miejscu otrzymasz profesjonalne wsparcie od obsługi wybranej placówki, co jeszcze bardziej ułatwi nabycie środków.

Brokerzy kryptowalut

Brokerzy kryptowalut działają jako pośrednicy między klientem a rynkiem. Platformy te mają szeroki wachlarz cyfrowych walut w swojej ofercie. Zakupu dokonasz przy użyciu wielu metod płatności, dostępnych w zależności od wyboru konkretnego podmiotu. Polscy brokerzy kryptowalut (XTB, BitBay, InPay) są jednymi z największych w kraju i umożliwiają nie tylko sprzedaż i zakup kryptowalut, lecz także handel kontraktami CFD (Contract for Difference), co w dużym uproszczeniu oznacza, że inwestor nie jest posiadaczem konkretnych assetów, lecz jedynie spekuluje na ich wartości.

Co warto wiedzieć przed zakupem kryptowalut?

Zanim dokonasz swojej pierwszej inwestycji i zasilisz swój portfel kryptowalutowy nowymi środkami, musisz wiedzieć o kilku aspektach, bez których znajomości inwestowanie w kryptowaluty mija się z celem.

Zrozumienie technologii blockchain i jej zastosowań to podstawa do działania rynku cyfrowych aktywów. Przed pierwszym zakupem konkretnej kryptowaluty, przeczytaj jej białą księgę (ang. whitepaper), w której znajdziesz najważniejsze informacje na temat technologii projektu, zastosowań oraz celów kryptowaluty.

Sprawdź, jaką kapitalizację na rynku ma poszczególny asset. Możesz wtedy porównać, jak duża jest dana kryptowaluta w porównaniu do innych.

Przejrzyj social media danego projektu. Jeżeli marketing kryptowaluty jest prowadzony w odpowiedni sposób, a użytkownicy są zachęcani do interakcji z mediami poprzez różne kanały komunikacji, istnieje większa szansa, że projekt odniesie sukces, gdyż staje się w ten sposób coraz bardziej popularny.

Jakie kupić kryptowaluty?

To, jakie kryptowaluty warto kupić może się różnić między innymi od tego, jaką strategię inwestycyjną przyjmiesz.

Kryptowaluty można trzymać zarówno krótkoterminowo jak i długoterminowo. Każda z tych strategii ma swoje plusy i minusy.

Kluczem do zrównoważonych i świadomych inwestycji jest obserwacja rynku i dywersyfikacja środków w Twoim portfelu. Ustal określony procent budżetu, jaki poświęcisz na budowanie swojego portfolio inwestycyjnego. Część środków warto postawić na sprawdzone technologie, cechujące się względną stabilnością oraz wciąż rosnącą popularnością. Niewielki procent można poświęcić na nowe, być może ryzykowne kryptowaluty, co może przynieść zarówno duże zyski, jak i straty.

To właśnie dlatego dywersyfikacja środków jest tak ważna – nawet jeżeli jeden projekt zaliczy upadek, Ty nie odczujesz tego tak bardzo, ponieważ rozdysponowałeś swoje środki także na inne kryptowaluty.

Zanim zaczniesz inwestować w poszczególne cyfrowe aktywa, poczytaj o tych cieszących się największą popularnością:

 •       Bitcoin (BTC)
 •       Ethereum (ETH)
 •       Solana (SOL)
 •       Cardano (ADA)
 •       Polkadot (DOT)
 •       Litecoin (LTC)
 •       Polygon (MATIC)

Na rynku znajduje się wiele więcej kryptowalut o wysokim potencjale. Decyzję o zakupie dokonuj świadomie, nie kieruj się wyłącznie zdaniem innych osób. Pamiętaj o DYOR (Do Your Own Research), czyli o powiedzeniu odnoszącym się do samodzielnego rozeznania na temat poszczególnego projektu.

Korzyści z kupowania kryptowalut

Korzyści z kupowania kryptowalut nie brakuje, lecz warto pamiętać także o ich wadach. Największą zaletą według zagorzałych zwolenników bitcoina i innych kryptowalut jest przede wszystkim możliwość płatności bez udziału trzeciej strony. Transakcje na zdecentralizowanym blockchainie nie wymagają żadnego pośrednika, a kryptowaluty przesyłane są bezpośrednio między obiema stronami.

Kryptowaluty mogą być formą dochodu pasywnego. Staking, w dużym uproszczeniu polega na zamrożeniu swoich cyfrowych aktywów w specjalnym portfelu, aby wspierać operacje sieci blockchain. W nagrodę osoba stakująca otrzyma dodatkowe tokeny za weryfikowanie i zatwierdzanie transakcji na sieci.

Gotówka trzymana na koncie niestety z roku na rok pada ofiarą utrzymującej się wciąż na dość wysokim poziomie inflacji. Kupowanie bitcoina i innych kryptowalut pozwala na budowanie swojego portfolio inwestycyjnego. Zrozumienie tej technologii oraz strategii inwestycyjnych pomoże w przyszłości na bardziej umiejętne decyzje finansowe, gdyż zakładając, że interesujesz się inwestowaniem w cyfrowe aktywa, dbasz o swoją edukację w zakresie finansów osobistych.

Jak i gdzie bezpiecznie przechowywać kryptowaluty?

Wiesz już jak i gdzie kupić bitcoina i inne kryptowaluty, a także masz świadomość, jakie korzyści płyną z ich posiadania.

Swoje cyfrowe aktywa możesz przechowywać w portfelach kryptowalutowych. Każdy z nich posiada klucz prywatny oraz adres publiczny. Tego pierwszego musisz chronić za wszelką cenę i pod żadnym pozorem nie podawać go nikomu, gdyż możesz wtedy utracić swoje środki. Adres publiczny służy do przesyłania kryptowalut między portfelami.

Portfele kryptowalutowe mogą przybierać różne formy – najpopularniejszymi z nich są aplikacje mobilne lub desktopowe umożliwiające na szybki dostęp do assetów.

Dla osób przechowujących większą ilość cyfrowych środków zaleca się korzystanie z tzw. Cold Wallets, czyli portfeli niepodłączonych do sieci. W ten sposób niwelujesz ryzyko kradzieży swoich kryptowalut. Przykładem takiego portfela może być portfel sprzętowy (np. Ledger), przypominający z wyglądu pendrive lub portfel papierowy. Gorące portfele (ang. Hot Wallets) podłączone są do sieci i ryzyko włamania na taki portfel jest większe. Służą one najczęściej do przeprowadzania szybkich transakcji.

Szczegółowe informacje na ich temat znajdziesz w artykule dedykowanym portfelom kryptowalutowym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *