Categories
Kryptowaluty

Hossa na rynku cyfrowych aktywów zbliża się coraz większymi krokami. Świadomość inwestorów w obrębie kryptowalut z roku na rok rośnie, a sama technologia blockchain już nie jest tak obca, jak było to chwilę po wprowadzeniu bitcoina na rynek w 2009 roku. Dbanie o bezpieczeństwo musi być priorytetem dla każdego posiadacza tokenów.

Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie portfele kryptowalutowe są wiodące na rynku, jakie są różnice między nimi, oraz poznasz ich najpopularniejsze rodzaje.

Zanim zagłębisz się w lekturę, zajrzyj do wpisu tłumaczącego szczegółowo zagadnienie portfeli kryptowalutowych oraz ich rodzajów pod tym linkiem.

Metamask

Portfel oparty na technologii blockchain Ethereum cieszy się ogromną popularnością wśród wielu posiadaczy kryptowalut. Metamask to portfel typu hot, co oznacza w skrócie, że jest podłączony do internetu. Interfejs aplikacji wygląda bardzo intuicyjnie i przejrzyście nawet dla początkujących w  świecie cyfrowych aktywów, zatem często wybiera się go jako pierwszy portfel kryptowalutowy.

Najpopularniejsze przeglądarki internetowe takie jak Chrome wykorzystują rozszerzenia, umożliwiające w szybki sposób skorzystanie z portfela z poziomu przeglądarki. Dla osób chcących mieć dostęp do cyfrowych aktywów na telefonie nie ma z tym żadnego problemu – Metamask jest dostępny zarówno na urządzeniach Android jak i iOS.

Portfel ten cechuje się wysoką kompatybilnością z aplikacjami opartymi o sieć Ethereum, co ułatwia korzystanie z wielu usług De-Fi, a także innych aplikacji blockchainowych, w tym gier.

Metamask nie gromadzi danych swoich użytkowników. Przy każdym logowaniu do aplikacji musisz podać swoje hasło lub skorzystać z odcisku palca/Face ID. Portfel szyfruje klucz prywatny, co także zwiększa poziom bezpieczeństwa.

Zalety Metamask

  •   Wsparcie: Metamask cieszy się ogromną popularnością, a zarazem oddaną społecznością, a sama aplikacja jest stale rozwijana przez deweloperów projektu.
  •   Łatwość obsługi: intuicyjny portfel nie sprawi żadnych trudności nawet początkującym inwestorom.
  •   Klucz prywatny i hasło przechowywany jest lokalnie na Twoim urządzeniu.

Wady Metamask

  •   Bezpieczeństwo: jak zostało wspomniane wyżej, Metamask jest portfelem podłączonym do internetu, co sprawia, że jest podatny na ataki hakerskie i kradzież. Hot wallets najczęściej wykorzystuje się do przechowywania drobnej ilości cyfrowych aktywów, lub kiedy dokonujesz wielu transakcji.
  •   Brak wbudowanego konwertera kryptowalut na pieniądz fiducjarny.
  •   Brak obsługi sieci Bitcoin.
  •   Brak obsługi klienta.

Trust Wallet

TrustWallet również cieszy się ogromną popularnością wśród użytkowników. W 2018 roku został przejęty przez jedną z największych giełd Binance. Skupia się głównie na obsłudze sieci Ethereum, ale również Binance Smart Chain i nie tylko. W portfelu można przechowywać tokeny ERC-20 oraz BEP-20. W praktyce oznacza to, że TrustWallet umożliwia przechowywanie bitcoina, natomiast nie jest to portfel dedykowany tej technologii.

Portfel pozwala na zarabianie na odsetkach. Odsetki te są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnych banków i sięgają nawet do 11% w skali roku.

TrustWallet, podobnie jak Metamask, można nazwać hot walletem, podłączonym do internetu. Portfel ten jest non-custodial, czyli przechowuje hasła i klucze prywatne wyłącznie na urządzeniu. Fraza seed, składająca się z 12-24 losowych angielskich wyrazów pozwala na skorzystanie z portfela z dowolnego urządzenia. Dbaj o jej bezpieczeństwo przechowywania, gdyż kryptowaluty w portfelu należą do tego, kto posiada tę frazę. Najlepiej zapisać ją na kartce papieru i trzymać w miejscu znanym wyłącznie nam.

Zalety Trust Wallet

  •   TrustWallet obsługuje więcej sieci, co oznacza, że więcej aplikacji De-Fi jest kompatybilnych z portfelem.
  •   Całkiem wysoki poziom bezpieczeństwa ze względu na lokalne przechowywanie haseł i kluczy prywatnych.
  •   Intuicyjny interfejs: aplikacja TrustWallet także jest prosta w obsłudze nawet dla początkujących inwestorów.
  • Możliwość przechowywania bitcoina.

Wady Trust Wallet

  •   Brak wersji desktopowej: TrustWallet oferuje wyłącznie możliwość zainstalowania aplikacji mobilnej na system Android oraz iOS.
  •   Podłączenie do sieci: portfel nie sprawdzi się w przypadku strategii inwestycyjnych polegających na długoterminowym przechowywaniu cyfrowych aktywów, ponieważ istnieje wtedy ryzyko ataku hakerskiego i kradzieży.
  •   Brak możliwości wypłaty kryptowalut bezpośrednio na waluty FIAT.

Electrum

Portfel lekki Electrum cieszy się zaufaniem wśród posiadaczy kryptowalut, ponieważ działa nieprzerwanie od 2011 roku. Oprogramowanie open-source pozostało wierne swoim korzeniom i obsługuje wyłącznie sieć Bitcoin. Oznacza to, że portfel kryptowalutowy Elecetrum jest dedykowany wyłącznie najstarszej kryptowalucie na świecie.

Design aplikacji nie powala na kolana, wygląda najprościej jak to tylko możliwe, gdyż skupia się na funkcjonalności, a nie na doświadczeniu użytkownika. Mimo prostego interfejsu portfel ten może okazać się trudny w konfiguracji dla początkujących inwestorów, dlatego jego wybór zaleca się dla tych bardziej obeznanych na rynku cyfrowych aktywów.

W przypadku Electrum aplikacja ta łączy się z różnymi węzłami w sieci Bitcoin, aby uzyskać dostęp do informacji o transakcjach. Nie istnieje żaden centralny serwer, na którym znajdują się wszystkie dane. Z tego właśnie powodu nie zabiera dużo miejsca na dysku.

Electrum wspiera obsługę portfeli sprzętowych takich jak Trezor czy Ledger.

Aplikacja oferuje weryfikację dwuetapową, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo Twoich cyfrowych aktywów. Niemniej, ten portfel kryptowalutowy również jest podłączony do internetu, zatem istnieje ryzyko kradzieży. Portfele desktopowe i mobilne mają wiele udogodnień wartych pochwały, natomiast ich bolączką wciąż pozostaje ryzyko ataków hakerskich, mimo coraz to bardziej zaawansowanych zabezpieczeń.

Zalety Electrum

  •   Szybkość: synchronizacja z siecią blockchain odbywa się szybko, co znacząco skraca czas transakcji między użytkownikami.
  •   Funkcjonalność: Electrum wspiera obsługę portfeli sprzętowych, a także umożliwia ustalenie własnoręcznie opłat transakcyjnych, co ma bezpośredni wpływ na czas oczekiwania.
  •   Portfel bitcoin Electrum posiada zarówno wersję desktopową, jak i na smartfony z systemem Android oraz iOS.

Wady Electrum

  •   Obsługa wyłącznie kryptowaluty bitcoin.
  •   Toporny interfejs: wielu początkujących użytkowników nie odnajdzie się w konfiguracji i zaawansowanych funkcjach aplikacji.
  •   Brak możliwości integracji z platformami De-Fi.

Cold wallets

Wszystkie portfele kryptowalutowe wymienione powyżej cechują się podłączeniem do internetu. Inaczej wygląda to w przypadku zimnych portfeli (ang. cold wallets).

Najczęściej wybierane zimne portfele to te sprzętowe marki Ledger lub Trezor. Przypominają one pendrive, lecz służą do przechowywania cyfrowych aktywów. Nie są połączone bezpośrednio z siecią, zatem wszelkie zagrożenia wynikające z podłączenia do internetu są zażegnane.

Zimne portfele służą do przechowywania większej ilości cyfrowych aktywów, gdyż zazwyczaj mając konkretną sumę, odkładamy assety i nie używamy ich w celach transakcyjnych. Trzymanie aktywów long-term na zimnych portfelach pozwala na w pełni bezpieczne przechowanie.

Istnieje duże ryzyko wynikające z posiadania cold walletów – w przypadku ich zgubienia, nie masz możliwości odzyskania kryptowalut, ponieważ znajdują się one wyłącznie na konkretnym urządzeniu. Idealnym miejscem na przechowywanie zimnego portfela mogą być zabezpieczone skrytki, np. sejf.

Podstawowym cold walletem jest także papierowy portfel. W nim nie ma nic skomplikowanego, składa się wyłącznie z frazy i jest zapisany na kartce. Zaletą tego typu portfela z pewnością jest koszt, ponieważ jego wygenerowanie jest całkowicie darmowe.

Kupno portfela sprzętowego wiąże się z wydatkiem nawet do kilkuset złotych, dlatego w szczególności polecane są zaawansowanym użytkownikom, chcących przechowywać większą ilość kryptowalut.

Bottom Line

Wyżej wymienione portfele nie są jedynymi na rynku, cechującymi się dobrą jakością i wysokim poziom bezpieczeństwa. Portfele takie jak Exodus, Mycelium, Coinbase Wallet również spełnią oczekiwania nawet tych bardziej wymagających użytkowników.

Przy wyborze portfela kryptowalutowego trzeba przede wszystkim kierować się własnymi celami – inne podejście ma inwestor nastawiający się na strategię inwestycyjną long-term, w której przechowuje swoje aktywa na dłuży okres czasowy i nie wykorzystuje ich w celach transakcyjnych, a inne ktoś, komu zależy na szybkim dostępie do swoich assetów i możliwość łatwej transakcji.

Uniwersalną zasadą natomiast jest to, by pod żadnym pozorem nie podawać nikomu klucza prywatnego. Przekazanie frazy seed w niepowołane ręce oznacza utratę swoich środków na dobre. Platformy działają w systemie zdecentralizowanym, a jedyną osobą, która odpowiada za Twoje środki, jesteś Ty sam. W przypadku ich utraty nie masz możliwości zwrócenia się do podmiotu, który nadzoruje transakcje, gdyż takowego nie ma.

Decentralizacja daje wiele możliwości, w tym niezależność od podmiotów centralnych stanowiących pieczę nad instytucjami w tradycyjnych systemach bankowych, lecz także pełną anonimowość transakcji. Podając klucz publiczny, przekazujesz wyłącznie jego treść, w której nie ma zawartych Twoich danych osobistych.

Z tymi ogromnymi korzyściami musi wiązać się pełna odpowiedzialność za swoje decyzje. Dlatego Twoim priorytetem powinno być szczególne pilnowanie frazy seed.

Podczas wykonywania transakcji, pamiętaj o poprawnym przepisywaniu klucza publicznego oraz wybór odpowiedniej sieci. Dokonanie transakcji na złej sieci lub pomyłka w przepisaniu adresu publicznego skutkuje bezpowrotną utratą cyfrowych środków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *