Categories
Kryptowaluty

Mamy rok 2024 i mimo tego, iż od początku powstania bitcoina wydarzyło się naprawdę sporo na rynku, to wciąż nie jest za późno, by dołączyć do kryptowalutowej społeczności i zacząć inwestować w nie swój kapitał. Każdy rodzaj inwestycji wymaga uprzedniego zapoznania się z absolutnymi podstawami, by nie popełniać oczywistych błędów.

Zanim zabierzesz się za inwestowanie w cokolwiek, pamiętaj o zasadzie, by inwestować wyłącznie w instrumenty finansowe, które rozumiesz. Wtedy podejmujesz świadome decyzje, unikasz podstawowych błędów i zmniejszasz ryzyko utraty swoich środków. Jeżeli wciąż zastanawiasz się jak zacząć inwestować w kryptowaluty w 2024 roku, ten poradnik dla początkujących da Ci niezbędną fundamentalną wiedzę do tego, by zacząć działać na rynku.

Artykuł nie jest poradą inwestycyjną. Treść artykułu przedstawia wyłącznie możliwości działania na rynku i pomaga zrozumieć podstawowe zagadnienia w tematyce kryptowalut.

Czym są kryptowaluty?

Nawet jeśli nie interesowałeś się dotychczas rynkiem kryptowalut, z pewnością napotkałeś w internecie pojęcie bitcoin. Jest to nic innego, jak kryptowaluta, która została stworzona w 2009 roku przez nieznanemu nikomu dotąd programistę lub grupę programistów o pseudonimie Satoshi Nakamoto.

Kryptowaluty nazywane inaczej cyfrowymi walutami, służą do przeprowadzania transakcji P2P (ang. peer-to-peer), czyli bezpośrednio między uczestnikami transakcji. Oznacza to w skrócie, że żaden zewnętrzny podmiot nie jest pośrednikiem wymiany.

Łatwo to porównać w odniesieniu do tradycyjnego systemu finansowego. Przelewając środki pieniężne na inne konto bankowe, podmiotem stanowiącym pieczę nad transakcjami jest bank. Ma on wgląd do tego, kiedy została wykonana transakcja, do kogo i na jaką kwotę. Płacąc kartą w sklepach, bank ma dostęp informacji na temat tego, co kupujesz, gdzie i za ile.

Przesyłanie kryptowalut między portfelami kryptowalutowymi jest anonimowe. Odbiorca transakcji nie wie, od kogo otrzymał środki, ponieważ na blockchainie nie ma takich informacji. Pieniądz cyfrowy wysyłany jest bezpośrednio między portfelami dzięki rozproszonej sieci blockchain, która przechowuje dane w łańcuchach bloku i zatwierdza transakcje.

Każdy ma wgląd do rejestru transakcji, natomiast nie widnieją w nich żadne nazwiska. Kryptowaluty możesz wysłać do osoby z drugiego końca świata, a cały proces potrwa zaledwie kilka minut, w zależności od tego, jaką sieć wybierzesz i czy jest ona w danym momencie obciążona.

Altcoiny

Bitcoin jako najstarsza kryptowaluta o najwyższej wartości cieszy się z tego powodu największą popularnością. Niemniej, nie jest to jedyny cyfrowy pieniądz na rynku. Jest ich całe mnóstwo. Czym zatem są altcoiny? To po prostu wszystkie inne kryptowaluty niż bitcoin. Nazwa ta nawiązuje do „alternatywnych coinów”, natomiast to duże uproszczenie. Wiele innych altcoinów ma niewiele wspólnego, lub nawet nic z bitcoinem. Różnią się dosłownie wszystkim: zastosowaniem, technologią, na którą się opierają, blockchainem itd. Przykładami popularnych projektów są Polkadot, Cardano, Solana, Celestia.

Mianem najpopularniejszego „alta” cieszy się niezmiennie od lat sieć Ethereum. Technologia blockchain umożliwiająca tworzenie smartkontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji (dApps) została stworzona i uruchomiona w 2015 roku przez Vitalika Buterina. Więcej o smartkontraktach i ich zastosowaniu przeczytasz w załączonym artykule.

Kluczowe zasady w inwestowaniu – o jakich z nich koniecznie musisz pamiętać?

Kryptowaluty to aktywa cechujące się wysokim poziomem ryzyka – oznacza to w praktyce, że możesz zarówno łatwo zarobić pieniądze, jak i je stracić. To właśnie dlatego znajomość rynku jest tak ważna.

Z pewnością słyszałeś historie o inwestorach, którzy zamienili kilka-kilkanaście dolarów w grube miliony w krótkim odstępie czasowym. Owszem, jak pokazuje historia społeczności kryptowalut, takie sytuacje miały miejsce w przeszłości, lecz są one naprawdę bardzo rzadkie i nie ma na nie reguły. Jeżeli wchodzisz na rynek cyfrowych aktywów właśnie z takim nastawieniem, na szybki zarobek bez wysiłku, kryptowaluty nie są dla Ciebie.

Zanim ulokujesz swoje pieniądze w konkretnym projekcie, pamiętaj o zasadzie, która odnosi się do każdego rodzaju inwestycji – inwestuj wyłącznie tyle, ile możesz stracić.

Na samym początku warto uczyć się na małych kwotach. Podstawowym błędem na początku jest skupianie się na wiedzy teoretycznej, zamiast na faktycznym inwestowaniu. Owszem, wiedza ta jest niezbędna do zrozumienia rynku kryptowalut i poszczególnych projektów, natomiast musisz zapamiętać, że teoria służy praktyce. To właśnie dzięki niej nabierzesz doświadczenia, pozwalającego Ci w przyszłości na bardziej ryzykowne ruchy. Obracając drobnymi kwotami, zapoznasz się ze świadomością utraty swoich pieniędzy, a także dowiesz się jak sprawnie poruszać się między sieciami i wysyłać swoje środki.

Gdzie kupić kryptowaluty?

Kupienie swoich pierwszych kryptowalut jest naprawdę bardzo proste i nie powinno sprawiać żadnych kłopotów. Wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera lub smartfona. Cyfrowe aktywa możesz zakupić na giełdach kryptowalutowych, zakładając konto i przechodząc proces weryfikacji tożsamości (KYC).

Możesz skorzystać także z bitomatów, czyli urządzeń przypominających bankomaty, lecz służących do transakcji wyłącznie kryptowalutowych.

Jeżeli czujesz się niepewnie i boisz się, że kupno swoich pierwszych cyfrowych środków może sprawić Ci kłopot, udaj się do stacjonarnego kantoru kryptowalut. W każdym takim punkcie znajdziesz profesjonalną obsługę, dla której świat web3 to chleb powszedni. Pracownik przeprowadzi Cię przez cały proces od A do Z za rękę, dzięki czemu dokonasz w bezpieczny sposób swojego pierwszego zakupu.

Więcej o tym, jak kupować kryptowaluty przeczytasz w załączonym artykule: https://bitcoinwymiana.pl/gdzie-kupowac-kryptowaluty/

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Już wiesz, w jaki sposób kupić pierwsze kryptowaluty, teraz musisz wiedzieć, gdzie je trzymać. Z tym również nie wiąże się nic skomplikowanego. Portfel kryptowalutowy to narzędzie służące do ich przechowywania. W zależności od ich rodzaju mogą przyjmować różną formę. Najczęściej wykorzystywanymi są te w postaci aplikacji mobilnych/desktopowych. Najpopularniejszymi z nich są:

  •   Metamask
  •   Trust Wallet
  •   Exodus
  •   Electrum

Służą one do przechowywania niewielkich ilości kryptowalut oraz szybkich transakcji. W przypadku operowania znacznie większymi sumami warto zainteresować się portfelami sprzętowymi. Wyglądają jak pendrive, lecz służą one do przechowywania assetów offline. W praktyce oznacza to znacznie większe bezpieczeństwo, ponieważ nie ma możliwości ich kradzieży.

Najpopularniejszymi portfelami sprzętowymi są Trezor lub Ledger.

Musisz wiedzieć natomiast, że taki wydatek wiąże się z kosztem sięgającym nawet kilkaset złotych, dlatego jeżeli zaczynasz swoją przygodę ze światem kryptowalut, zwykły portfel online typu Metamask w zupełności Ci wystarczy.

Jak zarabiać na kryptowalutach?

Sposobów na zarabianie na rynku kryptowalut jest wiele i różnią się one w zależności od stopnia ryzyka oraz czasu jaki musisz na nie poświęcić. Najpopularniejsze z nich to:

  •   HODL-ing (trzymanie kryptowalut długoterminowo w oczekiwaniu na wzrosty cen)
  •   Handlowanie kryptowalutami
  •   Shortowanie kryptowalut
  •   Mining
  •   Udział w programach De-Fi (pożyczki, staking, farm yielding)

Kryptowaluty możesz zdobyć także dzięki airdropom. W skrócie polegają one na zrzucie tokenów dla społeczności za określone aktywności. Musisz pamiętać jednak, że airdrop nie jest obligatoryjny, oraz że musisz spełnić określone warunki, by kwalifikować się do jego udziału.

Powyższe zagadnienia zostały szczegółowo opisane w dedykowanym artykule poświęconym tematowi jak zarabiać na kryptowalutach.

Stablecoiny

Stablecoiny to kryptowaluty, których wartość oparta jest o wartość walut fiducjarnych (USD, PLN, EUR itd.). Najczęściej są one wspierane depozytami walut tradycyjnych w ilości odpowiadającej wyemitowanej liczbie stablecoinów, by zapewnić bezpieczeństwo.

Służą one inwestorom między innymi do dokonywania transakcji za usługi. Kiedy na rynku panuje bessa (spadek wartości kryptowalut), inwestorzy, zamiast zamieniać cyfrowe aktywa na tradycyjne waluty, przenoszą środki na stablecoiny. Dlaczego? Ponieważ podatek od kryptowalut w Polsce płaci się w momencie przejścia przez bramkę krypto-FIAT. Nie masz obowiązku płacenia podatku, kiedy nie zamieniłeś ich na złotówki.

Podatek od kryptowalut

W Polsce podatek od kryptowalut nie jest przesadnie skomplikowany. Wynosi on 19% od zysku i należy uwzględnić go w deklaracji podatkowej PIT-38. Obecnie nie ma żadnych ulg dla osób poniżej 26 roku życia. Podatek płacisz wyłącznie od zysku, zatem w przypadku strat, nie musisz nic płacić. Deklarację składasz raz w roku, a na jej złożenie masz czas do końca kwietnia 2024 roku.

Bottom Line

Poradnik ten jest dla początkujących i zawiera absolutne minimum, by zrozumieć, na czym polegają kryptowaluty. Przeczytaj dodatkowo załączone artykuły do poszczególnego zagadnienia, by rozszerzyć swoją wiedzę. Podstawą na rynku kryptowalut jest nieustanna edukacja. Tylko dzięki niej możesz podejmować świadome decyzje, niwelując w ten sposób poziom ryzyka.

Kolejnym ważnym aspektem w kontekście inwestowania, a często pomijanym, jest samodzielne inwestowanie. Wielu początkujących inwestorów kryptowalutowych popełnia ten błąd, licząc na szybkie zyski bez wysiłku. Podążanie za trendami to istotna część swojej własnej edukacji, natomiast kupowanie kryptowalut wyłącznie dlatego, że influencer na platformie X zachwala dany projekt, mija się z celem. Przed ulokowaniem swoich środków w poszczególnym aspekcie, zastosuj zasadę DYOR (Do Your Own Research), czyli samodzielnie zbadaj potencjał projektu. Istotnymi elementami może być społeczność danego projektu, zastosowanie oraz rodzaj technologii wykorzystywanej przez dany token.

Świat kryptowalut jest pełen możliwości, a z tym się wiąże ogrom zagadnień, które nie zostały tu poruszone, a są równie istotne, dlatego bądź na bieżąco z nowymi technologiami i nie osiadaj na laurach po zarobieniu swoich pierwszych pieniędzy na inwestowaniu w kryptowaluty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *