Informacje o kryptowalutach #4 – CeFi vs DeFi
Cześć! Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule 🙂 Super, że jesteś z nami. Dzisiaj na naszym blogu porozmawiamy sobie o DeFi i CeFi.
“Ale co to takiego jest? “
“Czym się różni CeFi od DeFi?”
“Jak można się tam dostać?”
“I jak na tym zarobić?”
Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej 🙂 Zapraszamy do czytania.
Inwestycja w kryptowaluty – po, co? Czym jest DeFi, a czym jest CeFi?
Zacznijmy od fundamentalnej kwestii, czyli od wyjaśnienia sobie poszczególnych pojęć.
CeFi to inaczej scentralizowane finanse (eng. centralized finance). Termin CeFi bezpośrednio odnosi się do scentralizowanej wymiany kryptowalut, która odbywa się poprzez duże, scentralizowane giełdy, tzw. CEXy (Kraken, Binance, Coinbase).
Tego typu platformy charakteryzują się tym, że nie masz dostępu do swoich kluczy prywatnych. W praktyce: pomimo tego, że trzymasz swoje środki na giełdzie, to do momentu wypłaty ich z giełdy one nie należą do Ciebie, tylko do giełdy,
Co za tym idzie, gdyby z giełdą coś się stało (np. gdyby giełda padłaby ofiarą ataku hakerskiego), możesz już nigdy nie odzyskać swoich środków.
Teoretycznie każda giełda ma fundusz bezpieczeństwa, z którego wypłacane są świadczenia dla osób poszkodowanych finansowo, ale w praktyce różnie bywa – nieraz mieliśmy w historii przypadki, w których środki skradzione ze zhackowanej giełdy już nigdy nie wróciły swoich do posiadaczy.
W skrócie: na CEXach trzymasz kryptowaluty, które tak naprawde nie są Twoje i może się zdarzyć tak, że nie będziesz miał do nich dostępu (jeśli stanie się coś z giełdą).
Pamiętaj – nie Twoje klucze, nie Twoje kryptowaluty.
Wracając do tematu, sporo osób może się zastanawiać, w jaki sposób dostać się na duże giełdy.
“Jak bezpiecznie kupić bitcoina na CEXach?”
Tutaj pojawia się główna różnica pomiędzy CeFi a DeFi – CeFi i CEXy są zintegrowane z tradycyjnym systemem finansowym (karty, piny, przelewy itp.).
Żeby kupić kryptowaluty na scentralizowanej giełdzie, wystarczy podpiąć swoją kartę i zrobić zwykły przelew bankowy. Oprócz tego giełdy umożliwiają różnego rodzaju integrację, np. Revolutem.
I na pierwszy rzut oka wydaje się to bardzo proste, bardzo funkcjonalne i odpowiednie, jednak prawda jest taka, że kryptowaluty powstały m.in. jako anonimowe aktywa. Korzystając z CEXów i robiąc przelewy na giełdy nie jesteś anonimowy, bo transakcje widnieją w Twojej historii przelewów, więc w razie czego bank wie, co robisz ze swoimi pieniędzmi 🙂
A propos anonimowości – kolejną istotną różnicą pomiędzy CeFi a DeFi jest weryfikacja KYC albo AML.
KYC (know your client), to sposób weryfikacji użytkowników, wymagany na każdej scentralizowanej giełdzie. Polega na wysłaniu do obsługi giełdy zdjęcia swojego dokumentu tożsamości albo prawa jazdy. Dzięki temu giełda wie, że jesteś zweryfikowanym i bezpiecznym użytkownikiem.
Natomiast AML (anti-money laundering), to sposób weryfikacji, który ma ścisły związek z procedurami, prawem i regulacjami w zakresie przeciwdziałania przestępczości i praniu pieniędzy. Różnego rodzaju software’y AML umożliwiają regulatorom dokładne monitorowanie i śledzenie swoich klientów czy monitorowanie transakcji. Regulator twierdzi, że dzięki temu system jest w stanie wyśledzić podejrzane transakcje 🙂
Co ciekawe, KYC i AML obowiązują tylko w świecie CeFi.
Natomiast świat DeFi jest otwarty dla każdego – ma to swoje plusy i minusy, ale patrząc na obecną sytuację na świecie, plusów jest o wiele więcej,
Być może teraz się zastanawiasz:
“Hmm, skoro CEXy zbierają dane i są ofriarami ataków hakerskich, dlaczego tak wiele osób z nich korzysta?”
Fundamentalny powód: CEXy to firmy z ogromnymi budżetami. Stać ich na stworzenie dwóch istotnych rzeczy – działu obsługi klienta i dobrego layout’u (wyglądu) strony. Dlaczego to jest istotne?
Jak wiadomo, ludzie kupują wyglądem i lubią mieć poczucie, że w razie problemu można udać się do supportu.
Właśnie dlatego większość inwestorów korzysta z CEXów – jeśli coś idzie nie tak, mogą się szybko skontaktować z zespołem (przez czat lub mailowo). Ponadto większość CEXów charaktyeryzuje się dużo lepszym UXem niż większośc DEXów, co tym bardziej skłania użytkowników do korzystania ze scentralizowanych giełd.
Wiedząc to wszystko, możesz się zastanawiać:
“Czy CEXy są złe? Czy DEXy są lepsze?”
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, i co ciekawe, system jest zaprojektowany tak, że ciężko jest używać DEXy bez CEXów i na odwrót.
“Zatem gdzie kupić krypto bez weryfikacji? Czy jest w ogóle taka możliwość? I czym w ogóle jest ten cały DeFi?”
Czytaj dalej!
DeFi (eng. Decentralized Finance), to trend, który w ostatnim czasie coraz silniej się rozwija. Ten system wymiany środków charakteryzuje się istnieniem DEXów (Decentralized Exchanges), czyli zdecentralizowanych giełd.
Główną różnicą pomiędzy CeFi a DeFi jest to, że przy transakcjach nie ma trzeciej strony, która pośredniczy (na CEXach czy w bankach zawsze są trzy strony transakcji – użytkownik A, użytkownik B i bank/giełda)
Natomiast na DEXach kupno i sprzedaż kryptowalut odbywa się bezpośrednio pomiędzy użytkownikami, bez pośrednictwa zewnętrznychj instytucji.
Cały proces ma miejsce na blockchainie, wszystko jest transparentne i w każdej chwili można sprawdzić status transakcji na Etherscanie, Polygon Scanie czy Binance Smart Chain Scanie (oraz innych stronach do sprawdzania statusu transakcji).
Główną przewaga DeFi jest to, że masz dostęp do swoich kluczy prywatnych. Dzięki temu jesteś właścicielem swoich środków i dopóki nie udostępnisz komuś swoich kluczy prywatnych, nie stracisz swoich wymienionych kryptowalut.
Ponadto wszystko w systemie DeFi opiera się na zdecentralizowanych portfelach kryptowalutowych i jeśli coś się stanie z DEXem, to nic się nie dzieje z Twoimi środkami, bo cały sęk w tym, że są one przechowywane na zewnętrznym wallecie, a nie bezpośrednio na giełdzie,
Kolejną przewagą DeFi jest to, że to właśnie tam rozwijają się wszystkie coiny. Co to znaczy?
Zdecydowana większość tokenów najpierw jest listowana na DEXach, a dopiero potem wchodzi na CEXy. Dzięki temu jesteś w stanie kupić token, który dopiero powstał, a tym samym możesz na nim zarobić w przyszłości (takicih tokenów nie ma w stacjonarnych kantorach kryptowalut czy w warszawskich bitomatach).
Oczywiście to nie znaczy, że nie można zarobić na coinach z CEXów czy stacjonarnych kantorów kryptowalut, ale prawda jest taka, że można zarobić więcej na tych tokenach, które jeszcze nie weszły na CEXy.
Dlaczego tak to działa?
W momencie wejścia danego coina na CEX wszyscy zaczynają się nim interesować, wzrasta hype i często rośnie również cena.
Wracając do tematu, w świecie DeFi nie istnieje weryfikacja. System DeFi jest otwarty dla każdego, kto ma środki i założy wallet. Nie potrzeba KYC, AML itp.
Oczywiście ma to swoje plusy i minusy, ale plusów jest zdecydowanie więcej – transakcje są szybsze, jesteś anonimowy i jesteś pełnoprawnym właścicielem swoich środków. Nie dzielisz się swoimi danymi, dzięki czemu uniemożliwiasz dużym korporacjom dostęp do swojego życia,
Do tego system DeFi jest zbudowany tak, żeby każdy miał jakąś korzyść z korzystania z niego. Np. inwestorzy mogą szybko przeprowadzić sprzedaż kryptowalut, ale przy tym płacą fee (opłatę transakcyjną). Z kolei fee służy do wynagradzania stakerów/farmerów, który działają na korzyść giełdy i dostarczają płynność (w DeFi występuje mnóstwo możliwości zarabiania na swoich kryptowalutach, zarówno na stable coinach jak i na klasycznych tokenach).
Oprócz tego wszystkiego w DeFi ma miejsce większość ciekawych airdropów i ciekawych projektów we wczesnej fazie rozwoju.
Jak w takim razie wejść do świata DeFi?
M.in. przez kantor wymiany kryptowalut!
Oprócz tradycyjnej wypłaty środków z giełdy na zewnętrzny wallet możesz też skorzystać z naszego kantoru krypto bez weryfikacji.
Wystarczy, że przy transakcji podasz adres swojego zdecentralizowanego portfela i dzięki temu dostaniesz swoje środki na wallet, przy pomocy którego będziesz mógł funkcjonować na kryptowalutowym rynku DeFi.
Kryptowaluty kantor: w takim razie co wybrać?
Co wybrać? Co jest lepsze? DeFi górą, czy CeFi górą? Prawda jest taka, że ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ CeFi nie może istnieć bez DeFi i na odwrót.
Poza tym DeFi jest zbyt skomplikowane dla nowych inwestorów. Nikt nie zaczyna nauki o kryptowalutach od DEXów – wszyscy zaczynają od CEXów.
Wniosek: ani CeFi, ani DeFi nie jest złe. CeFi po prostu jest zazwyczaj pierwszym punktem styczności nowych inwestorów ze światem krypto.
Natomiast DeFi jest następnym przystankiem na drodze inwestowania w krypto. Kiedy już zrozumiesz, jak działa CeFi i jak działają podstawowe kryptowaluty, jak zachowują się i co wpływa na kursy kryptowalut, jak działa Bitcoin czy Ethereum, będziesz mógł wziąć się za DEXy, wypłacić z CEXów swoje środki na zdecentralizowany portfel i zacząć eksplorację zdecnetralizowanego, anonimowego świata.
Jest to o tyle istotne, że osoby, które dotychczas chciały zainwestować w BTC, ale obawiały się o bezpieczeństwo swoich środków, teraz nie mają wymówek 😀
Inwestowanie w ETF-a na Bitcoina przypomina inwestycję w duże, globalne spółki (np. Tesla czy Apple).
Dzięki za Twój czas!