Informacje o kryptowalutach #7 – czym są stable coiny? (musisz to wiedzieć)!
Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule. Dzisiaj porozmawiamy sobie o stable coinach.
Czym są?
Ile ich jest?
Jak na nich zarobić?
I jak można je kupić?
Wszystkiego dowiesz się w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do czytania!
Czym są stable coiny?
Najprościej mówiąc – stable coiny to stabilne coiny 🙂 Czym różnią się od tradycyjnych kryptowalut, takich jak np. Bitcoin? Cena Bitcoina cały czas się waha, natomiast cena stable coinów nie waha się praktycznie w ogóle.
Ich cena utrzymuje się 1:1 do dolara (np. 1 USDT = 1 USD), chociaż czasami, w przypadku dużych krachów, zdarza się, że stable tracą tzw. peg do dolara.
Co to znaczy? Przez dużą ilość sprzedających 1 USDT nie jest warty 1 USD, tylko np. 0,96 USD.
Gdzie używamy stable coinów? Znajdziesz je zarówno na wszystkich dużych giełdach, jak i w świecie DeFi. To właśnie w parze do różnych stable coinów zazwyczaj podawane są wyceny większości assetów.
Przykładowo, wycena BTC najczęściej podawana jest w parze BTC / USDT.
“Hmm, a czym właściwie jest USDT?”
Wymiana kryptowalut – jakie mamy stable coiny?
USDT (Tether), o którym czytałeś przed chwilą, to najpopularniejszy stable coin na świecie. Jego kapitalizacja to obecnie ponad 77 000 000 000 USD. Whitepaper projektu został opublikowany już w 2012 roku, a sam projekt początkowo nazywał się RealCoin. Pierwsze RealCoiny pojawiły się na sieci Bitcoina już w 2014 roku. Natomiast rok później RealCoin, już pod nazwą Tether, został wprowadzony na giełdę Bitfinex.
Kolejnymi popularnymi stable coinami są BUSD (Binance USD) i USDC (USD Coin). BUSD to stable coin giełdy Binance, oparty o łańcuch Binance Smart Chain. Natomiast USDC to stable coin z 3-letnim stażem, który wszedł na rynek w 2018 roku. Co ciekawe, w tym roku firma VISA ogłosiła, że będzie używała tego stable coina do wewnętrznych transakcji, ponieważ USDC jest jedynym stable coinem na rynku, który ma 100-% pokrycia w walutach fiducjarnych.
Ostatnio również ogromną popularność zyskuje UST (Terra USD), wraz ze wzrostem ekosystemu TERRA. LUNA (najważniejsza waluta ekosystemu TERRA) i UST są zaprogramowane w taki sposób, że nie można dodrukować UST.
Żeby kolejne coiny UST pojawiły się na rynku, trzeba spalić równowartość określonej kwoty w kryptowalucie LUNA, co z kolei znacznie zmniejsza podaż LUN-y i mocno działa na deflację.
Oprócz tego mamy na rynku takie stable coiny, jak DAI czy TUSD.
Praktyczne użycie stable coinów – kantor krypto radzi:
Kiedy inwestujemy w krypto, liczymy na zysk. Tylko ten zysk trzeba realizować 🙂 Są dwie metody realizowania zysków – do FIATów (do dolara, złotówki czy franka) i do stable coinów.
Załóżmy, że kupiłeś w marcu Bitcoina za 1000 USD. Dziś Twoja inwestycja jest warta 2000 USD, więc chcesz zrealizować zysk.
Masz dwie opcje:
OPCJA 1: Kiedy sprzedajesz swojego BTC do USDT, UDC czy UST, nie tworzy się obowiązek podatkowy.
OPCJA 2: Natomiast kiedy sprzedajesz swojego BTC do złotówki czy dolara, przez dużą giełdę, momentalnie tworzy się obowiązek podatkowy. Musisz wtedy zapłacić 19% podatku.
Dlaczego zatem warto realizować zyski do stable coinów? Po prostu możesz swoje środki reinwestować dalej, żeby w przyszłości zrealizować profit przy dużo większych zyskach.
PS. Warto wiedzieć, że podatek od kryptowalut rozliczamy raz na rok, w kwietniu.
“A co jeśli nie chcę reinwestować?”
Natomiast jeśli nie chcesz ani reinwestować zarobionych środków, ani realizować zysku do FIAT-ów, warto zainteresować się stakingiem.
Nasz kantor krypto stworzył już artykuł na ten temat. W skrócie: możesz zarabiać pasywnie na swoich stable coinach, tak samo jak na lokatach czy depozytach bankowych, z tym że zwrot z inwestycji jest o wiele wyższy.
W świecie krypto oprocentowanie na stakingu stable coinów jest zazwyczaj w przedziale od 7 do 15-20% (w czasie hossy), a w czasie bessy yield spada do jednocyfrowych wartości, co i tak daje przewagę nad stopami procentowymi tradycyjnego systemu finansowego.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej, koniecznie przeczytaj poprzedni artykuł, który podlinkowaliśmy powyżej.
Jak stable coiny mogą przydać się w przyszłości?
Już teraz mówi się o tym, jak w przyszłości duże firmy i społeczeństwo będą mogli korzystać ze stable coinów.
Oto 5 najlepszych pomysłów, które znaleźliśmy:
- Czynsze, wynagrodzenie lub płatności cykliczne (np. za usługi w modelu subskrypcyjnym).
- Zarządzenie tradingiem i majątkiem.
- Płatności handlowe pomiędzy dużymi firmami na arenie międzynarodowej.
- Store of value = stable coiny jako magazyn wartości, będący wieloletnią poduszką finansową.
- Przelewy na pokrycie różnic cenowych podczas przetwarzania płatności.
Oprócz tego już teraz znajdziesz w internecie sporo produktów, za które możemy zapłacić w stable coinach. Od strony sprzedawcy, warto wiedzieć o tym, że możliwość przyjmowania płatności w stable’ach oferuje wtyczka CoinPayments, która pobiera 1%-ową prowizję od transakcji.
Są też na rynku ogromne sklepy, w których płaci się tylko i wyłącznie kryptowalutami.
Kantor wymiany kryptowalut: gdzie kupić stable coiny?
“Powiedzcie mi lepiej, gdzie mogę kupić swoje pierwsze stable :)”
Warto kupować stable coiny w kantorach krypto, ponieważ wtedy i tylko wtedy możesz zachować pełną anonimowość. Na dużych giełdach jest to niemożliwe, ponieważ wszystkie transakcje przechodzą przez tradycyjny system bankowy, co z kolei utrudnia bycie anonimowy 🙂
Wniosek: Zapraszamy do nas, na Marszałkowską!
PS. Swoją drogą, na naszym blogu napisaliśmy już artykuł o dużych giełdach i giełdach zdecentralizowanych, CeFi vs DeFi). Zapraszamy do czytania!
Podsumowanie
Nasz kantor krypto bez weryfikacji zapewnia pełną anonimowość. Umożliwiamy wymianę kryptowalut na pln oraz kupno bitcoina.
Zachęcamy do używania stable coinów, obracania nimi w CeFi, DeFi i zapraszamy skorzystania z naszych usług!
W naszym kantorze wymiany bitcoina kupisz swoje pierwsze USDT i BUSD.
Życzymy dobrych łowów, wysokich yieldów i udanych inwestycji. Do zobaczenia w kolejnym artykule!
PS. Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę o kryptowalutach, zapraszamy do przeczytania poprzednich artykułów!
- Bitcoin – czym jest, na czym polega, jak działa i czy warto w niego inwestować?
- Czym jest NFT w 2021? Miliony dolarów za obrazek.
- Aktualności kryptowaluty – jak ETF wpłynął na rynek Bitcoina i zakup kryptowalut?
- Informacje o Kryptowalutach #1: cykle Bitcoina
- Informacje o kryptowalutach #4 – CeFi vs DeFi
- Informacje o kryptowalutach #3 – czym jest Litecoin?
- Informacje o kryptowalutach #5 – czym jest Metaverse?
- Informacje o kryptowalutach #6 – czym jest staking & farming?
Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.