Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #6 – czym jest staking & farming?

 

Cześć! Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule 🙂 Dzisiaj opowiemy Ci o stakingu i farmingu. Dowiesz się:

  • jak blockchain deweloperzy powielili mechanizm tradycyjnych lokat bankowych,
  • czym jest staking i farming,
  • jak można zarobić na tym zarobić,
  • i na co trzeba uważać.

Zapraszamy do czytania!

Świat tradycyjnych finansów i świat kryptowalut

Jeśli śledzisz świat kryptowalut, na pewno wiesz, że developerzy przenieśli na blockchain wiele funkcji tradycyjnego systemu finansowego. W świecie krypto mamy już pożyczki, można dawać swoje kryptowaluty pod zastaw, mamy “dywidendy” i mamy lokaty, inaczej nazywane stakingiem i farmingiem. 

Potrzebne pojęcia 

Zanim zaczniemy, musimy pokazać Ci 3 pojęcia, które będą używane w całym artykule. 

  1. APY – annual percentage yield – roczny zwrot z inwestycji + odsetki
  2. APR – annual percentage rate – roczny zwrot z inwestycji bez odsetek 
  3. Impernament loss – termin w świecie DeFi, odnoszący się do nietrwałej straty, która następuje w momencie wahania cen poszczególnych kryptowalut w puli farmingowej

Czym jest farming? Czym jest staking? Kantor krypto tłumaczy: 

Wspólnym mianownikiem tych 2 sposób zarabiania jest blokowanie swoich środków na określony lub nieokreślony czas. Proces polega na tym, że blokujesz swoje środki, deponując je do pewnej puli, przy czym nie masz do nich dostępu. 

Załóżmy, że stakujesz token BNB (Binance Coin). Po kliknięciu “stake” Twoje środki są zablokowane i nie możesz nimi obracać, natomiast środki cały czas widnieją na blockchainie. 

Po upływie wyznaczonego okresu Twoje środki są z powrotem dostępne na Twoim portfelu i możesz nimi obracać.

Czasami zdarza się tak, że nie ma sprecyzowanego okresu blokowania środków, przy czym warto pamiętać o tym, że wtedy APY jest mniejsze, a czasami występuje jeszcze unstaking fee (opłata za przedwczesne usunięcie środków z puli).

Natomiast najważniejsza różnica pomiędzy stakingiem i farmingiem polega na tym, że staking = blokowanie jednej kryptowaluty, a farming to blokowanie dwóch kryptowalut o tej samej wartości. 

Przykładowo, jeśli chcesz stakować 1 BNB, możesz to zrobić bezpośrednio na giełdzie Binance albo na zewnętrznym portfelu kryptowalutowym. Polega to na tym, że po prostu deponujesz swoje środki w puli i odbierasz nagrody.

Natomiast jeśli chcesz dodać płynność w BNB, musisz wypłacić swoje środki z giełdy i wejść na DEXa (więcej o DeFi dowiesz się tutaj). Jednocześnie trzeba posiadać na portfelu równowartość 1 BNB w innym tokenie. 

Dopiero wtedy, po zdeponowaniu środków w puli, otrzymujesz LP tokeny, które następnie blokujesz na platformie. 

Dodatkowo farming odnosi się stricte do dostarczania płynności do zdecentralizowanych giełd. 

Jak to wygląda w praktyce? 

Pożyczasz swoje środki danej giełdzie, np. PancakeSwap, a giełda wynagradza Cię w swoich tokenach (w tym przypadku w tokenach CAKE). 

Warto dodać, że yield, czyli wynagrodzenie, jest dużo wyższe w przypadku farmingu niż w przypadku stakingu, ale z drugiej strony farming niesie za sobą pewne ryzyka (o których dowiesz się za chwilę). 

“Gdzie dostarczać płynność/stakować tokeny?”

FARMING: do umieszczenia swoich środków w puli farmingowej potrzebujesz zdecentralizowanego portfela i zdecentralizowanej giełdy, np. wcześniej wspomnianego PancakeSwapa. 

STAKING: staking Twoich kryptowalut może się odbywać bezpośrednio z poziomu Twojego portfela albo przez scentralizowaną giełdę. 

Skąd bierze się wynagrodzenie?

Sporo osób może się zastanawiać: “Skoro mówicie o zwrotach w wysokości 10-20-30-80-400-1000%, które są nierealne w świecie tradycyjnych finansów, skąd się biorą nagrody dla inwestorów?”

Nagrody ze stakingu otrzymują osoby, które są walidatorami w ekosystemach opartych o mechanizm proof-of-stake. Za potwierdzenie każdej transakcji użytkownicy otrzymują określony procent. 

Podobnie działa to w przypadku pul farmingowych, które znajdują się na giełdach zdecentralizowanych. Przy każdej transakcji pobierana jest prowizja (fee transakcyjne), a z puli wszystkich prowizji wypłacane jest wynagrodzenie dla farmerów

Na co trzeba uważać? Spostrzeżenia od kantoru kryptowalut: 

  1. APY

W przypadku farmingu często APY jest bardzo wysokie, ale warto pamiętać o ryzyku imprenament loss (ryzyku nietrwałej straty). Jak wiesz, do puli farmingowej deponujemy dwa tokeny o tej samej wartości. Jeśli nagle cena jednego z nich drastycznie spadnie, chwilowo jesteśmy na minusie. 

Takie ryzyko nie istnieje w przypadku SAS – Single Asset Staking. 

  1. Platforma 

Oprócz impernament loss warto pamiętać o tym, żeby nie trzymać wszystkich kryptowalut na jednej platformie – jeśli coś się z nią stanie, tracisz wszystkie Twoje środki, a jeśli masz np. 5 platform w portfolio, upadek jednej powoduje, że Twój majątek jest mniejszy tylko o 20%, a nie o 100% 🙂 

Wniosek? Trzeba dywersyfikować 🙂 

Dlaczego warto? 

Staking i farming to świetna alternatywa dla lokat bankowych. To Ty masz dostęp do swoich kluczy prywatnych i to Ty jesteś pełnoprawnym właścicielem swoich środków. Ponadto zarabiasz ponad oficjalną inflację i to jest pewny zarobek. Ani akcje, ani złoto, ani spółki dywidendowe, nie są w stanie zapewnić Ci zwrotów w wysokości najniższych APY ze świata krypto (10-15%). 

Podsumowanie

Stakując USDT przy oprocentowaniu 15% zarabiasz tylko i wyłącznie na trzymaniu pieniędzy w puli, a Twoje środki są poza bankiem. 

Jeśli chcesz mieć środki, które możesz stakować i które nie są narażone na nietrwała startem zapraszamy do naszego kantoru kryptowalut w Warszawie.

W naszym kantorze krypto bez weryfikacji możesz kupić np. USDT, które po wrzuceniu na staking/farming zarabia dla Ciebie 15% w skali roku. 

Kalkulator kryptowalut: 

1000 USDT – przy oprocentowaniu 15% -1150 USDT 

10 000 USDT – przy oprocentowaniu 15% – 11 500 USDT 

100 000 USDT – przy oprocentowaniu 15% – 115 000 USDT

1 000 000 USDT – przy oprocentowaniu 15% – 1 115 000 USDT 

Jeśli chcesz poszerzać swoją wiedzę o kryptowalutach, zapraszamy do przeczytania poprzednich artykułów!