Fałszywe profile znanych osób często wykorzystywane są jako sprawdzone narzędzie do oszukiwania początkujących inwestorów. Na fali danego trendu, oszuści inwestycyjni zakładają profile na mediach społecznościowych wiarygodnie odzwierciedlające postać znanej osoby i próbują wyłudzić kryptowaluty od swoich ofiar.
Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, w jaki sposób działają oszuści podszywający się pod znane osoby, jak weryfikować profile i co zrobić w przypadku straty środków cyfrowych.
Spis treści
Podejrzane linki przechwytujące dane
Fałszywe profile podszywają się nie tylko pod znane osoby, ale także pod wiodące projekty kryptowalutowe lub osoby związane z poszczególnym przedsięwzięciem. Wykorzystując wizerunek danego start-upu, krypto-scamerzy umieszczają na profilach linki ze złośliwym oprogramowaniem lub przekierowują do łudząco podobnych formularzy z airdropem. W ramach całego przedsięwzięcia, oszuści wyłudzają wrażliwe dane, lub nawet klucz prywatny do portfela. Kiedy wchodzisz w interakcję z daną stroną i chcesz zakwalifikować się do udziału w airdropie, często musisz połączyć swój wallet ze stroną.
Przykładowo, portfel kryptowalutowy Metamask ma wbudowaną wtyczkę w Google Chrome, za pomocą której bez trudu połączysz się z witryną. W przypadku legalnych projektów kryptowalutowych, w ten sposób skorzystasz z danej usługi (np. swap tokenów, lub wspomniany wcześniej udział w airdropie), natomiast podłączając wallet do strony oszusta, przekazujesz mu dane do Twojego konta, a on za pomocą specjalnych botów jest w stanie wyczyścić portfel do zera.
Diabeł tkwi w szczegółach – na co warto zwrócić uwagę?
Przede wszystkim, jeżeli bierzesz udział w jakimś konkretnym przedsięwzięciu prowadzonym przez projekt kryptowalutowy, bądź ostrożny i sprawdzaj, czy linki, w które wchodzisz, są wiarygodne. Oszuści, zakładając fałszywe profile, zamieszczają komentarze pod prawdziwymi profilami, myląc w ten sposób swoje ofiary.
Sprawdzaj datę założenia konta i starsze publikacje. W ten sposób jesteś w stanie zweryfikować, czy profil istnieje od dawna i jest prawdziwy, czy stworzył go zwykły oszust. Natychmiast po dostrzeżeniu procederu, zgłoś profil, by przyspieszyć jego usunięcie i zapobiec utracie środków cyfrowych przez kolejne osoby.
Tak samo wygląda to w przypadku podejrzanych wiadomości od rzekomych founderów projektu. W normalnych sytuacjach nikt nie powinien poprosić Cię o przelanie cyfrowych środków na swój portfel, a także żaden wiarygodny projekt kryptowalutowy nie obiecuje gruszek na wierzbie.
Podsumowanie
Uważnie sprawdzaj, czy linki, w które kliknąłeś, są takie same jak te, które znajdują się na oficjalnych profilach projektów kryptowalutowych. Nie daj się namówić na ogromne zyski minimalnym nakładem pracy.
Krypto-scamerzy wykorzystując trendy i popularność danego projektu kryptowalutowego, często próbują pod ich przykrywką nakierowywać na swoje linki, okradając portfele kryptowalutowe.
Po stracie swoich środków masz nikłe szanse na ich odzyskanie. Dlatego pamiętaj o podstawach i zabezpieczaj swoje urządzenia przed potencjalnymi oszustami, stosując oprogramowania antywirusowe, przechowując frazę seed w zabezpieczonym miejscu oraz sprawdzając kilkukrotnie strony, które odwiedzasz.