Categories
Kryptowaluty

Nowy Trend Na Rynku Kryptowalut! ENS Przeżywa Rozkwit:

 

W ciągu jednego miesiąca ENS, czyli Ethereum Name Service, zaliczyło zanotowało wzrost w wysokości ponad 100 000 nowych zarejestrowanych domen. Dane pochodzą z dashboardu Google Analytics, stworzonego przez blockchain developera ENS. 

Z danych możemy zobaczyć, że wzrost pomiędzy Czerwcem a Lipcem 2022 wynosi ponad 200%. 

Czym jest ENS? 

ENS składa się z dwóch inteligentnych kontraktów Ethereum: rejestru ENS, który rejestruje nazwy domen, oraz Resolvera, który tłumaczy nazwy domen na adresy odczytywane maszynowo i odwrotnie.

Podobnie jak przy internecie i DNS (domain name service) w latach 90, wielu użytkowników spieszy się, żeby zabezpieczyć swoje domeny ENS, zanim te staną się niedostępne (lub osiągną astronomiczne wyceny). 

Takie domeny DNS jak crypto.com, google.com, czy inne, zostały na rynku wtórnym sprzedane za dziesiątki milionów dolarów. 

Na ten moment ENS obsługuje domeny .com, .org, .io, .app i inne.

Przeglądarki obecnie wspierające ENS to Brave, Opera, Status (mobile), MetaMask Mobile i Puma. ENS nie będzie natomiast działał na takich przeglądarkach jak Chrome czy Safari.

W skrócie:

ENS to zamknięty w kombinacji liter (lub cyfr) adres publiczny (klucz publiczny) portfela kryptowalutowego. Jak wygląda użyteczność? Na ten moment są trzy:

  1. Identyfikacja – użytkownicy na twitterze lub na discordzie wykupują “domeny na Ethereum” zgodne ze swoją cyfrową tożsamością (z nickiem), którym posługują się w social mediach. 
  2. Przelew środków – wcześniej, jeśli chciałeś otrzymać od kogoś transfer krypto, musiałeś wysłać mu swój adres. ENS to zmienia. Nie musisz wysyłać adresu, ponieważ ENS są łatwe do zapamiętania. Dzięki czemu możesz powiedzieć znajomemu, żeby przelał swoje środki na np. michal.eth, a adres samodzielnie zostanie uzupełniony. 
  3. Domena – podobnie jak można wejść onet.pl lub bitcoinwymiana.pl, tak samo można utworzyć bitcoinwymiana.eth i mieć dostęp do dappsów zbudowanych pod danym adresem. 

Liczby i fakty o ENS – fundamencie rynku kryptowalut opartego o Ethereum

  1. Ethereum Name Service generuje przychody, które trafiają do DAO, zarządzanego przez tokenariuszy $ENS. 
  2. ENS powstało w 2017 roku. W tym roku ENS DAO obchodziło swoją piątą rocznicę. 
  3. Druga najdroższa sprzedaż Ethereum Name Service to “0000.eth”. Ktoś zapłacił za nią 300 ETH, co wygenerowało przychód w wysokości $684k. 
  4. Maj był rekordowym miesiącem pod względem liczby nowych zarejestrowanych domen. 365 tys. ENSów wygenerowało przychód w wysokości 3899 ETH. 
  5. W czerwcu zarejestrowano ponad 120 000 domen, generując 2500 ETH do budżetu DAO. 

10k Club 

W kontekście ENS sporo mówi się o 10k Club. Co to takiego? Chodzi o posiadaczy 10 tys. domen w numerach od 0-9999, które na ten moment osiągają najwyższe wyceny. 

Niskie opłaty transakcyjne a rozwój ENS 

Pomimo tego, że na rynku aktualnie przeżywamy Bear Market, bardzo dobrze można zobaczyć rozwój ENS – i to większy, niż kiedy Bitcoin był za $69k. 

Jak to możliwe? 

ENS są zbudowane na Ethereum. Żeby wymintować token NFT ENS, trzeba zapłacić gas fee, które w tamtym okresie (pod koniec roku 2021) było na bardzo wysokim poziomie. $30-$40 to często było minimum, a nierzadko opłaty były dużo wyższe. 

W chwili, gdy piszę te słowa, gwei wynosi 8. To znaczy, że można kupić własnego ENS-a płacąc mniej niż dolara za opłatę transakcyjną.

Trend Domain Name Service 

Oprócz tego, że samo ENS stało się bardzo popularne, na innych sieciach zaczęły powstawać “klony”, czyli podobne do ENS projekty. 

Jeśli rzucisz okiem na takie blockchainy jak Avalanche, Evmos, czy Cronos, zobaczysz, że co jakiś czas launchują się bliźniacze projekty. 

Jak to możliwe? ENS na samym początku zrobiło airdrop tokena $ENS dla wczesnych użytkowników.

Sporo inwestorów spekuluje, że historia zatoczy koło, a protokoły na innych sieciach pójdą airdropowym śladem ENS. W efekcie powstaje samonapędzająca się przepowiednia, według której jak tylko wychodzi projekt z ramienia name service, zyskuje on bardzo dużą popularność. 

Zobaczymy, czy ten trend utrzyma się w przyszłości. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem topowych kryptowalut, to dobrze trafiłeś:)

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut. Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.