Categories
Kryptowaluty

Jak Wygląda Podatek od Kryptowalut w 2022?

 

GM! Witamy serdecznie w kolejnym artykule. Dzisiaj porozmawiamy sobie o podatku od kryptowalut, który interesuje wszystkich – od zwykłych inwestorów, przez projekty kryptowalutowe, po duże instytucje rządzące. Natomiast nie każdy wie, w jaki sposób działa mechanizm podatkowy w Polsce i za granicą. 

Jako że zbliża się koniec roku i mamy za sobą hossę, być może warto zainteresować się tematem podatków, żeby w porę zdążyć ze zgłoszeniem swoich operacji do fiskusa 🙂

Zapraszamy do czytania! 

“Jak Zgłosić Zakup Kryptowalut?” (Podatek Dochodowy Kryptowaluty)

Co ważne, zanim jeszcze zapłacimy podatek od zysków z kryptowalut, musimy zgłosić, że te kryptowaluty w ogóle kupiliśmy. 

Wszyscy inwestorzy na rynku kryptowalut muszą pamiętać o tym, że posiadanie kryptowalut należy wykazać w rocznym zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-38. Zakup trzeba zgłosić do drugiego maja (jeśli kryptowaluty nabyło się w minionym roku). 

Warto też dodać, że zgłoszenie aktywów wirtualnych w ramach PIT-38 nie dotyczy tylko i wyłącznie osób, które na kryptowalutach osiągnęły zysk. 

Obowiązkiem są również objęte osoby, które tylko kupowały wirtualne aktywa (oraz te, które osiągnęły stratę). 

Wskazówka: jeśli w danym roku poniosłeś stratę, warto ją zaksięgować, dzięki czemu będziesz mógł zrównoważyć przyszłe zyski ze stratą i prawdopodobnie zapłacić niższy podatek. 

Dodatkowo, koniecznie trzeba rozróżnić koszt i zysk, ponieważ podatek płacimy od zysku, a nie od całej sumy. 

Co to znaczy? 

Jeżeli w danym roku kupiłeś kryptowaluty za 10 000 zł, a one warte są teraz 50 000 zł, Twój koszt to 10 000 zł, a zysk – 40 000 zł. Od 40k zapłacisz podatek belki. 

Ile Wynosi Podatek Dochodowy Od Kryptowalut w Polsce? 

Po zgłoszeniu zakupów, podatnicy są zobowiązani do zapłaty podatku w wysokości 19% od zysków kapitałowych, czyli tzw. podatku belki. 

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, chodzi o 19% przychodu po odjęciu od niego kosztów uzyskania. Nie można kwoty podstawy opodatkowania obniżać o wartość ulg i odliczeń podatkowych, opodatkowaniu podlega czysta wartość dochodu.

Podatek od Kryptowalut w Polsce vs w Niemczech 

Nie każdy wie, że podatek dochodowy od kryptowalut w Niemczech wynosi 0%, ale tylko w przypadku trzymania danych kryptowalut przez okres dłuższy niż 365 dni. 

Jak podaje jedna z firm podatkowych:

“W Niemczech kryptowaluta jest postrzegana jako prywatne aktywa, co oznacza, że ​​podlega pod indywidualny podatek dochodowy, a nie podatek od zysków kapitałowych, wyjaśniła firma podatkowa Only, podkreślając, że Niemcy opodatkują kryptowaluty tylko wtedy, gdy zostaną sprzedane w tym samym roku w którym zostały nabyte. Zyski ze sprzedaży dla inwestorów indywidualnych w Niemczech są całkowicie zwolnione z podatku po rocznym okresie utrzymywania.”

Jak Najlepiej Sprzedać Kryptowaluty? Podatek od kryptowalut w 2022:

Dobrze jest też znać wszystkie możliwe metody sprzedaży kryptowalut i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. 

METODA NR 1: Giełda. 

Metoda giełdowa polega na sprzedaniu środków znajdujących się na giełdzie (albo tych z portfela po przelaniu ich na giełdę) w parze do walut fiducjarnych, takich jak złotówka, euro, funt, czy dolar, a następnie wypłacie zysku na prywatne konto bankowe. Na giełdzie obowiązuje weryfikacja KYC (know-your-customer), w ramach której musimy okazać się dowodem osobistym czy prawem jazdy.

METODA NR 2: Kantor

Drugą metodą są stacjonarne kantory gotówkowe, do których wystarczy przyjść i przelać środki na wskazany portfel kryptowalutowy. W zamian otrzymujemy gotówkę. Weryfikacja tożsamości wymagana jest powyżej 15 000 EURO łącznej wartości transakcji. 

METODA NR 3: Sprzedaż OTC 

OTC, czyli tzw. sprzedaż pozagiełdowa (over-the-counter) polega na bezpośredniej wymianie gotówki na kryptowaluty z drugim człowiekiem. Cały proces może być regulowany umową kupna-sprzedaży. W podobny sposób duzi inwestorzy kupują duże “paczki” tokenów NFT. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

UWAGA

Na koniec chcemy dodać, że nie jesteśmy biurem księgowym, które zajmuje się rozliczaniem podatków od zysków uzyskanych na rynku walut wirtualnych. Sytuacja każdego podatnika jest inna, dlatego zachęcamy do udania się na indywidualną konsultację.