Jak Chronić Się Przed Oszustwami W Świecie Kryptowalut?
GM! Im bardziej kryptowaluty stają się popularne, tym więcej oszustów pojawia się na rynku, próbując wyłudzić od Ciebie pieniądze. Sposoby stają się coraz bardziej kreatywne, i coraz więcej ludzi pada ofiarą oszustw. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Ci pokazać, jakie są najpopularniejsze metody wyłudzeń i jak możesz chronić się przed nimi chronić.
Zapraszamy do czytania
Wiadomości o zablokowanych środkach
Przede wszystkim — uważaj na podejrzane wiadomości. Nigdy nie odpisuj i nie wchodź w żadną głębszą konwersację z osobą, która pisze do Ciebie, że Twoje środki zostały gdzieś zablokowane i trzeba przesłać pieniądze, żeby je zablokować, nie rób tego! Jeśli przechowujesz środki na portfelu non-custodial, nie ma praktycznie żadnej możliwości, żeby zostały zablokowane. Pamiętaj, żeby nigdy nie podawać nikomu swoich kluczy prywatnych. Kiedy wpłacisz pieniądze na adres scammera albo podasz swoje seedy, momentalnie stracisz środki. Pieniądze nie spadają z nieba!
Dodatkowo, trzeba mieć na uwadze podejrzane wiadomości, które często pojawiają się na skrzynkach mailowych osób starszych. Zazwyczaj scammerzy zmieniają lekko design lub adres oryginalnej strony, podszywając się pod OpenSea lub inne duże firmy. Po połączeniu się portfelem kryptowalutowym z fake’ową stroną można w łatwy sposób stracić środki.
Posiadanie portfela typu Ledger w świecie kryptowalut
Na koniec coś, o czym każdy wie, ale nie każdemu chce się to zainstalować. O czym dokładnie mowa? Chodzi oczywiście o Ledgera, czyli portfel sprzętowy, który wnosi bezpieczeństwo każdego użytkownika na zupełnie nowy poziom.
Spójrz:
Kiedy wykonujesz jakąś transakcję w DeFi na hot wallecie (aka portfelu bez podpiętego ledgera), zawsze musisz dać zgodę na trading swoich środków. Sęk w tym, że jeśli dasz approve podejrzanym kontraktom (nawet nieświadomie), środki na Twoim koncie mogą po prostu przestać istnieć.
Jak to możliwe? Hacker nie będzie potrzebował żadnego dodatkowego potwierdzenia do przeprowadzenia transakcji, więc natychmiast ukradnie Twoje środki.
Natomiast jeśli Twój portfel jest zabezpieczony ledgerem, to do przeprowadzenia transakcji nie wystarczy kliknięcie “approve”. Trzeba jeszcze kliknąć guziczki na ledgerze. Większość oszustów działa anonimowo z różnych zakątków świata. Raczej nie uda im się zdobyć Twojego ledgera, więc jeśli zabezpieczysz swój portfel metamask portfelem sprzętowym, prawdopodobieństwo utraty środków wynosi praktycznie zero!
Kilka tygodni temu była głośna akcja na łańcuchu Solana, gdzie ponad 7000 walletów zostało zhackowanych (poza tymi, które były zabezpieczone ledgerem).
Warto wydać te 400 złotych i mieć ledgera, bo po utracie środków zrobiłbyś wszystko, żeby cofnąć czas i mieć środki z powrotem na swoim koncie.
Podsumowanie Artykułu
Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.
Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut. Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.
Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)
PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.
Do zobaczenia!