Categories
Kryptowaluty

Szalejąca Inflacja a Świat Kryptowalut

 

GM! Inflacja wydaje się być naprawdę wysoka. W Niemczech (jako w pierwszym kraju z walutą euro) sięgnęła dwucyfrowej wartości. Ceny lecą do góry, a zarobki nie rosną wprost proporcjonalnie do wydatków. Pomimo tego jest kilka grup polskich inwestorów, którzy pomimo beznadziejnej sytuacji zarabiają (albo przynajmniej nie tracą, czy wychodzą na zero). 

Jak to możliwe? Wszystko za sprawą kursów walut. 

Zapraszamy do czytania! 

USD vs PLN 

Zacznijmy od tego, jak funkcjonują różnego rodzaju waluty fiat. 

USD jest używane w Stanach Zjednoczonych, a na całym świecie ludzie używają dolara – nawet w krajach, w których nie jest on walutą narodową. 

Natomiast EURO używane jest w całej Europie. Na nim zbudowany jest cały system wymiany akurat w tej części świata, w której żyjemy. Oficjalnie w strefie euro jest 19 państw, natomiast nawet w Polsce, gdzie Euro nie jest walutą obowiązującą, różnego rodzaju sklepy przyjmują monety i banknoty Euro. 

UWAGA: Zarówno USD jak i EUR są szeroko rozpoznawane na świecie i trzymane przez praktycznie każdy bank. Niezależnie od tego, gdzie pójdziesz z dolarami czy euro, (prawie) na pewno zostaną wymienione. 

A teraz spójrzmy na tak zwane waluty obce, czyli TRY czy PLN. 

Lira Turecka (TRY) – używana tylko i wyłącznie Turcji. 

Polski Złoty (PLN) – używany tylko i wyłącznie w Polsce. 

Obie waluty są słabe i obce – nikt nimi nie handluje oprócz małego skrawka populacji. Co za tym idzie, waluty obce są bardziej podatne na manipulację, wahania cenowe, czy inflację, oraz osłabianie swojej wartości w stosunku do walut silnych (USD, EUR, JPY). 

Rynek kryptowalut vs waluty narodowe 

Natomiast to, co nas najbardziej interesuje, to złotówka. Większość z nas żyje i wydaje w Polsce. 

Jest jeden trik, który możesz zastosować w swoim życiu finansowym: jeśli trzymamy pieniądze w kryptowalutach (np. stable coinach), automatycznie jestesmy odporni na to, co dzieje się w Polsce. Przykładowo, osoby, które kupowały USD po 4-4,5 PLN, mogą dziś sprzedać je w okolicach 5 PLN za jednego dolara. A wraz z pogarszającą się sytuacją na świecie (i dodrukiem czy inflacją w Polsce) złotówka będzie tracić jeszcze więcej. 

Ci, którzy trzymają majątek w dolarach, nie są aż tak odporni na to, co dzieje się w Polsce. 

Dzisiejsze czasy dają takie możliwości, że można trzymać dowolną ilość stablecoinów w portfelu kryptowalutowym, które są poza kontrolą regulatorów, a dodatkowo stanowią naprawdę dobry hedge na to, co dzieje się na świecie (gospodarczo, ekonomicznie, czy politycznie). 

Oprócz tego można też trzymać część oszczędności w BTC czy ETH, które potencjalnie mogą urosnąć. Dzięki temu będzie (jeśli cena w przyszłości wzrośnie), inwestorzy zarabiają zarówno na wzroście kursu, jak i na spadku wartości złotówki w stosunku do dolara (to znaczy, że mogą otrzymać więcej złotówek za jednego dolara). 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.