Stały rozwój sektoru De-Fi przyczynia się do powstających coraz to nowych projektów w tym obszarze. Giełdy zdecentralizowane (DEX) istniały już wcześniej, lecz były nastawione na sieć Ethereum. Dziś na rynku mamy o wiele więcej możliwości, a DEX-y działają również na innych sieciach, takich jak Solana, Polygon, czy BNB Chain. Pancakeswap, omawiany projekt w tym artykule działa na tej ostatniej. Po przeczytaniu tego wpisu dowiesz się czym jest Pancakeswap, na czym polega oraz jakie możliwości zarabiania oferuje.
Spis treści
Czym jest i jak działa Pancakeswap?
Zdecentralizowana giełda (DEX) Pancakeswap powstała w 2020 roku, szybko osiągając ogromną popularność w przestrzeni web3. Działa ona na sieci BNB Chain, znanej kiedyś jako Binance Smart Chain i obsługuje tokeny BEP-20, lecz nie tylko. Dzięki modelowi Automatycznego Animatora Rynku (AMM) oferuje ona mnóstwo sposobów na zarabianie.
Swoją nazwę zawdzięcza dzięki trendowi panującemu na rynku De-Fi, który sprawił, że DEX-y przyjmowały nazwę produktów spożywczych. Stąd mamy również Bakeryswap, czy Sushiswap.
Pancakeswap korzysta z własnego tokena opartego na standardzie BEP-20, a jego nazwa to CAKE. W porównaniu do swojego dużego konkurenta Uniswap, Pancakeswap oferuje możliwość znacznie szybszych i tańszych transakcji.
Zalety Pancakeswap
Do ogromnych zalet na pewno trzeba zaliczyć brak KYC (ang. Know Your Customer), czyli weryfikacji tożsamości. Transakcje na zdecentralizowanych giełdach kryptowalutowych odbywają się bez pośredników. Giełdy scentralizowane (CEX) wymagają weryfikację tożsamości, co niejako kłóci się z ideą blockchain polegającej na transakcjach P2P (ang. peer-to-peer), czyli bezpośrednio między stronami.
Wcześniej wspominany token CAKE należący do Pancakeswap umożliwia dostarczanie płynności w pulach walutowych oraz stakowanie w pulach SYRUP. W ten sposób możesz zarabiać na odsetkach i zgarniać więcej tokenów CAKE, lub innych projektów.
Pancakeswap to bezpieczna i renomowana giełda, która jest wspierana przez giełdę scentralizowaną Binance.
Obecnie giełda umożliwia również obsługę tokenów ERC-20 i nie tylko. Można z niej korzystać na innych sieciach, takich jak Arbitrum czy Polygon.
Jakie portfele obsługuje Pancakeswap?
Aby zacząć korzystanie z Pancakeswap, musisz podłączyć do niej swój portfel kryptowalutowy. Zdecentralizowana giełda umożliwia podpięcie wiele popularnych oprogramowań (Metamask, Trust Wallet, czy Binance Smart Chain Wallet od Binance).
Metamask, mimo tego, iż jest dedykowany tokenom ERC-20, umożliwia również przechowywanie tokenów BEP-20.
Funkcje Pancakeswap
Poza tym, że na zdecentralizowanej giełdzie można handlować kryptowalutami, oferuje ona wiele funkcji, dzięki którym można zarabiać:
- Initial Farm Offerings (IFO’s)
- Prognozy rynkowe
- Kolekcjonowanie NFT
- Pule Syrup
- Yield Farming
- Loterie
Yield farming polega na osiągnięciu dodatkowego zysku poprzez staking swoich tokenów LP w Farmach. Cały proces polega na próbie uzyskania jak największego zysku z krypytowalut. Oznacza to zarabianie na odsetkach, pożyczając cyfrowe aktywa, lub blokując tokeny w liquidity pool.
Aby rozpocząć yield farming, musisz uprzednio zapewnić płynność parze tokenów i otrzymać tokeny LP.
Nagrody można odebrać w każdej chwili, a roczny zysk procentowy (APY) różni się w zależności od farmy.
Loteria CAKE
Użytkownicy zdecentralizowanej giełdy mają możliwość przystąpienia do loterii. Koszt biletu to 1 CAKE, a jedna sesja trwa 6 godzin. Każdy bilet ma przydzieloną losową czterocyfrową liczbę od 1 do 14. Zwycięzca zgarnia 50% puli.
Dla pozostałych użytkowników trafiających przynajmniej dwie liczby, przewidziane są również mniejsze nagrody.
Syrup Pools
Właściciele tokenów mogą wprowadzić je na rynek za pomocą Syrup Pools. Projekty wspierane przez Syrup Pools dzieli się na dwie kategorie: Core i Commmunity.
Pierwszą część weryfikuje zespół Pancakeswap, natomiast druga zostaje wprowadzona poprzez głosowanie społeczności. Pomimo tego, iż każdy ma możliwość dystrybucji tokenów dla użytkowników CAKE, to tylko te przegłosowane zostaną wprowadzone na rynek.
Dlatego projekty podlegają konkretnej weryfikacji, która pomaga w określeniu, czy dany token warty jest umieszczenia w interfejsie platformy.
Opłaty transakcyjne
Giełdy zdecentralizowane (ang. Decentralized Exchange) korzystające z algorytmu AMM także pobierają opłaty od transakcji. Opłata pobrana od użytkowników wynosi 0,2%. 0,17% jest redystrybuowane do dostawców płynności, natomiast pozostała część (0,03%) zostaje spalana.
NFT
Giełda ma przeznaczony sektor wyłącznie do handlu niewymienialnymi tokenami (ang. nonfungible tokens), zatem jeżeli posiadasz takowe lub chcesz wejść w ich posiadanie, bez najmniejszych kłopotów zrobisz to na zdecentralizowanej giełdzie Pancakeswap.
Czy korzystanie z Pancakeswap jest bezpieczne?
Zdecentralizowana giełda Pancakeswap została zweryfikowana przez firmy zajmujące się audytem smart kontraktów (m.in. przez CertiK, renomowanego audytora ws. smart kontraktów). Sama platforma nie powinna budzić podejrzeń, natomiast warto być świadomym ryzyka, jakie niesie za sobą korzystanie z wszelkich usług sektoru De-Fi. Trzeba pamiętać, że to wciąż nowa gałąź, ma swoje niedoskonałości i jest podatna na różnego rodzaju oszustwa. Kryptowaluty są aktywem o wysokim poziomie ryzyka, dlatego nie należy nastawiać się na pewne zyski, tylko podejmować świadome decyzje i nieustannie pogłębiać swoją wiedzę.
Podsumowanie
Pancakeswap to wiodąca zdecentralizowana giełda kryptowalut, która w stosunkowo krótkim czasie odniosła sukces na skalę światową. Jej działanie, jak i sam wygląd interfejsu niewiele różni się od jej odpowiednika na sieci Ethereum – Uniswap.
Obsługiwanie tokenów o standardzie BEP-20 i nie tylko sprawia, że giełda ta jest często wybierana do przeprowadzania transakcji ze względu na stosunkowo niskie opłaty handlowe oraz krótki czas oczekiwania.
Oferta giełdy nie ogranicza się do handlowania aktywami, lecz również pozwala na zarobek poprzez loterie, czy yield farming.