Czym są oszustwa kryptowalutowe?

Oszustwa kryptowalutowe zwane inaczej jako krypto scamy rosną z roku na rok w zatrważającym tempie. Wpływ na to niewątpliwie ma dopływ coraz to większej ilości milionów dolarów na rynek. Branża web3 wykazuje tendencję wzrostową, a zatem oszuści, dostrzegając potencjał ogromnych zysków na użytkownikach, znaleźli nowy obszar do wyszukiwania ofiar i wyciągania z nich pieniędzy.

Za okoliczności sprzyjające trudno nie uznać wciąż niskiej adopcji wśród użytkowników. Młodzi inwestorzy wchodzący na rynek często nie mają pojęcia na temat zagrożeń czyhających wokół kryptowalut, wpadając w ten sposób w sidła oszusta. Jakie są najczęściej wykorzystywane metody krypto scamów, jak ich unikać oraz co robić w przypadku dostrzeżenia potencjalnych zagrożeń – po przeczytaniu całości, znajdziesz odpowiedzi na wszystkie te pytania i nie tylko.

Najczęściej wykorzystywane metody oszustw kryptowalutowych

Fałszywe platformy inwestycyjne: Tworzone przez oszustów stanowią poważne zagrożenie dla inwestorów. Te pozorne platformy często obiecują niewiarygodne zwroty z inwestycji lub oferują usługi, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe. Niestety prowadzą do straty środków inwestorów i nawet kradzieży tożsamości, a wyświetlony zysk w panelu klienta na prawdę nigdy nie istniał. Dlatego, ważne jest, aby być świadomym ryzyka związanego z podjęciem współpracy z nieprawdziwym brokerem i nie używać tego samego hasła na wszystkich portalach.

Fałszywe airdropy: Zrzut tokenów od projektów kryptowalutowych to świetna okazja do poszerzenia swojego portfolio inwestycyjnego, natomiast oszuści kryptowalutowi wykorzystują użytkowników, kierując ich na fałszywe linki. W przypadku krypto scamu najczęściej formularz wymaga podania wrażliwych danych, dokonania wpłaty, a także na stronie nie znajduje się wiele informacji potwierdzających wiarygodność danego projektu.

Wezwania do zapłaty: Krypto oszuści, żerując na naiwności młodych inwestorów, a także osób starszych, przesyłają podejrzane maile nakazujące dokonanie szybkiej wpłaty określonej ilości kryptowalut na portfel, podszywając się przy tym najczęściej za znaną instytucję/osobę fizyczną.

Złośliwe oprogramowanie: Oprogramowanie pobrane najczęściej nieumyślnie poprzez kliknięcie podejrzany link lub imitujące prawdziwą aplikację ma możliwość wyświetlenia ekranu Twojego komputera na ekranie oszusta, co pozwoli mu uzyskać do wszystkich Twoich wrażliwych danych, w tym haseł.

Szantaż: Metoda ta jest powiązana z powyższymi i często wykorzystuje złośliwe oprogramowanie lub pocztę elektroniczną. Oszuści, żerując na strachu użytkowników, grożą opublikowaniem niechcianych treści, haseł, kluczy prywatnych, kiedy Ci nie uiszczą określonej wpłaty na ich portfel kryptowalutowy.

Podszywanie się pod znane postacie: W świecie kryptowalutowym miało miejsce wiele scamów polegających na wykorzystaniu wizerunku znanej osoby, najczęściej aktywnie zaangażowanej w rynek cyfrowych aktywów. Najpopularniejszym przykładem jest Elon Musk, założyciel Tesli i Space X, którego wizerunek w ten sposób był i jest nadal często wykorzystywany w kontekście krypto scamów. Oszuści wysyłają podejrzane wiadomości, w których przekonują, że po przelewie środków na portfel kryptowalutowy zwrócą kwotę kilkukrotnie wyższą. Jest to oczywisty przykład oszustwa i warto zgłaszać takie osoby natychmiast po dostrzeżeniu próby kradzieży.

Fałszywe oferty pracy: Jeśli otrzymałeś propozycję pracy polegającą (pod różną postacią, np. tester produktów lub usług bankowych) na przyjęciu środków na swoje konto bankowe, a następnie wypłacie tych środków i zakupie kryptowalut, które masz przesłać na wskazany portfel, to najprawdopodobniej jest to oszustwo. Tego typu proceder jest formą prania brudnych pieniędzy, które często pochodzą z przestępstw internetowych. Pamiętaj, że angażując się w takie działania, narażasz się na poważne konsekwencje prawne. Zawsze bądź czujny i weryfikuj autentyczność ofert pracy, szczególnie tych, które wydają się zbyt dobre, aby były prawdziwe.

Jak zapobiegać oszustwom kryptowalutowym?

Dokładność

Technologię blockchain uznaje się za bardzo bezpieczną i niepodatną na ataki hakerskie, natomiast jej słabością jest wysoka odpowiedzialność związana z jej używaniem. Podczas przesyłania środków sprawdź dokładnie, czy adres portfela, do którego zamierzałeś przesłać assety, zgadza się i nie został zmieniony.

Podejrzliwość

Bądź świadomy, że jeżeli otrzymasz wiadomość o treści gwarantującej ogromne i natychmiastowe zyski, z pewnością masz do czynienia z krypto oszustem. Kryptowaluty na pewno nie różnią się niczym od innych instrumentów finansowych w jednej kwestii – inwestowanie jest obarczone ryzykiem straty środków i nic ani nikt nie może tego zmienić. Wizja ogromnych zysków, nawet poparta fałszywymi dowodami może mydlić oczy i wyglądać zachęcająco, natomiast wszelkie tego typu oferty trzeba traktować jako oszustwa i nie dać się w nie wciągnąć.

Zbadaj projekt

Przed zainwestowaniem w konkretny asset zastosuj zasadę powszechnie znaną wśród zagorzałych członków kryptowalutowej społeczności DYOR (ang. Do Your Own Research) – rób własne rozeznanie na rynku. Sprawdź stronę projektu, whitepaper, team, community na różnych platformach takich jak X lub Telegram. W przypadku krypto oszustów z pewnością znajdą się oczywiste braki informacyjne w przynajmniej z jednej wyżej wymienionych kwestii.

Ostrożność

Jeżeli przechowujesz większą ilość cyfrowych aktywów, rób to na portfelach sprzętowych, niwelując ryzyko utraty swoich środków. Klucze prywatne zapisane na kartce chowaj w bezpiecznym miejscu, nigdy nie na komputerze. Uważaj na fałszywe giełdy. Nigdy nie mów publicznie, ile masz kryptowalut w swoim portfelu, gdyż może to wzbudzić zainteresowanie oszustów.

Inne metody

Ransomware

Rodzaj złośliwego oprogramowania blokujący dostęp do urządzenia i żądający okupu w postaci kryptowalut, najczęściej bitcoina. Oszustwo jest trudne do wychwycenia, ponieważ adres publiczny oszusta nie zawiera jego poufnych danych mogących pomóc w jego uchwyceniu.

Metoda pump and dump

Metoda spotykana zarówno w świecie kryptowalut, jak i na giełdach papierów wartościowych.

Polega ona na sztucznym napompowaniu ceny aktywa poprzez masowy zakup przez grupę chcącą zarobić na całej akcji. Masowy zakup wspierany jest często agresywną kampanią marketingową, by napędzić spiralę wzrostów. Inwestorzy z zewnątrz, zachęcani do kupna aktywa tracą mnóstwo pieniędzy, w momencie, w którym oszuści decydują się wyprzedać kryptowaluty w jednej chwili, ponieważ cena aktywa gwałtownie spada.

Jak uchronić się przed pump and dump? Stosowanie zasady wymienionej wyżej, czyli własnego rozeznania na rynku. Jeżeli projekt od samego początku wydaje się być bez potencjału, a jego użyteczność na rynku jest znikoma, warto zastanowić się, czy token ma realne szanse na ogromne wzrosty.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut oferuje wiele możliwości, jednak wiąże się z tym ryzyko wielu zagrożeń, w tym utrata cyfrowych środków w wyniku krypto scamów.

Część krypto scamerów posuwa się o krok dalej i próbuje nawiązać bliższą relację z ofiarą, zdobywając w ten sposób zaufanie i szansę na kradzież środków.

Moc internetu sprawia, że wiele codziennych spraw z rzeczywistości przenosi się do tego wirtualnego, w tym relacje międzyludzkie. Oszuści tworzą wiarygodne profile na portalach randkowych lub mediach społecznościowych, często podając się np. za amerykańskiego żołnierza, a potem proszą o pożyczkę pieniędzy, np. w postaci kryptowalut. Próbują przekonać ofiarę, że ten sposób omija się koszty transakcyjne, a sam sposób jest anonimowy i bezpieczny. W rzeczywistości krypto scamerzy decydują się na tę metodę przelewu, ponieważ trudniej wtedy odzyskać utracone środki.

Gdy podejrzewasz, że osoba nakłaniająca do działań inwestycyjnych próbuje Cię oszukać, natychmiast przerwij proceder, unikając w ten sposób stratę pieniędzy.

Jako kantor promujący odpowiedzialne postępowanie na rynku kryptowalut, jesteśmy zaangażowani w zapobieganie oszustwom. W tym celu każdy wykryty przez nas schemat oszustwa jest zgłaszany do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, co stanowi część naszej polityki wspierania bezpieczeństwa i transparentności w branży.

Warto przeczytać

Jak działają oszuści kreujący się na ekspertów?
Categories
Bez kategorii

Rynek kryptowalut z roku na rok rośnie, hossa zbliża się coraz większymi krokami, a bitcoin jest na dobrej drodze do przebicia swojego ATH wynoszącego niemal 69,000 $. Miliardy dopływające na rynek świadczą o coraz to większym zainteresowaniu światem cyfrowym walut, a wraz z nimi docierają młodzi, niedoświadczeni inwestorzy próbujący swoich sił. Zwiększenie adopcji na rynku […]

Oszustwo inwestycyjne: fałszywe profile znanych osób
Categories
Bez kategorii

Fałszywe profile znanych osób często wykorzystywane są jako sprawdzone narzędzie do oszukiwania początkujących inwestorów. Na fali danego trendu, oszuści inwestycyjni zakładają profile na mediach społecznościowych wiarygodnie odzwierciedlające postać znanej osoby i próbują wyłudzić kryptowaluty od swoich ofiar. Przeczytaj ten artykuł do końca i dowiedz się, w jaki sposób działają oszuści podszywający się pod znane osoby, […]

Fałszywe platformy inwestycyjne
Categories
Bez kategorii

Fałszywe platformy inwestycyjne to jeden z częściej spotykanych sposobów na oszustwo niedoświadczonych inwestorów. Scamerzy dbają o pozorną wiarygodność procederu i całość aranżują skrupulatnie, by wzbudzić zaufanie i uśpić czujność ofiary.  Oszuści stosują coraz bardziej dopracowane metody, by wyciągnąć od inwestorów jak największą sumę pieniędzy. Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się jakie techniki stosują krypto-scamerzy, by […]

Masz pytania? Chcesz się z nami skontaktować?

Gdzie jesteśmy


Godziny pracy:
Poniedziałek – Piątek : 10:00 – 18:00
Sobota: Prosimy o kontakt.
Niedziela: Prosimy o kontakt.