Categories
Kryptowaluty

Przychód Pasywny W Świecie Krypto – Oto Wszystko, Co Musisz Wiedzieć:

 

GM! Gospodarczo – na całym świecie – jesteśmy w bardzo niepewnym miejscu. Nie do końca wiadomo, w którym kierunku to wszystko pójdzie. Co za tym idzie, globalna sytuacja na rynkach finansowych również jest dość kiepska. Od grudnia 2021 tylko i wyłącznie idziemy (cenowo) w dół, z drobnymi wzrostami w ciągu ostatnich 2 miesięcy. Niektórzy twierdzą, że to, co obecnie obserwujemy, to bear market rally, czyli odbicie na rynku niedźwiedzia. 

Spekuluje się też o tym, że przed elections (wyborami w USA) ceny na giełdach wzrosną, a potem nastąpi największy spadek od 2008 roku, czyli od poprzedniej recesji. 

Jednym słowem – czasy sa niepewne, a dobrze jest mieć jakieś źródło przychodu, na którym można zarabiać – nawet wtedy, kiedy nie wszystko idzie po Twojej myśli. 

W dzisiejszym artykule pokażemy Ci 3 sposoby na przychód pasywny w świecie krypto, 

Staking w świecie kryptowalut 

Staking to sposób na zarabianie tokenów w ramach zablokowania istniejących coinów w puli danego protokołu. 

Załóżmy, że masz 50 000 tokenów XYZ.  

Jeśli zablokujesz je w puli z 12% APR, czyli z 12% odsetkami, po roku będziesz miał 50 000 tokenów + 6 000, które otrzymasz w ramach staking rewards (nagród za staking). 

Ten mechanizm jest szczególnie użyteczny, jeśli wierzysz w jakiś projekt długoterminowo i jesteś w stanie zablokować swoje tokeny na dłuższy czas (bez obawy przed dużym spadkiem ceny). 

Warto też dodać, że po przejściu Ethereum z Proof of Work na Proof of Stake, będziesz można stake’ować swoje ETH i dzięki temu otrzymywać część opłat transakcyjnych. 

Już teraz można stake’ować swoje ETH na beacon chain w ramach takich protokołów jak Lido czy Rocket Pool.  

Farming w świecie kryptowaluty 

Przejdźmy do drugiego sposobu na passive income, czyli farmingu, lub – jak kto woli – liquidity miningu. Farming polega na dostarczaniu płynności i zarabianiu w zamian za to w tokenach danego protokołu. 

Pokażmy to na 2 przykładach. 

Przykład 1: Pancake Swap 

Na PancakeSwap możesz dodać płynność dla handlu BNB. Proces polega na tym, że do smart contractu wpłacasz 50% wartości kwoty, którą chcesz przeznaczyć na inwestycję, w BUSD np. $500) i 50% wartości w BNB (50%). 

Następnie deponujesz je do puli, Twoje środki są zablokowane, a Ty zarabiasz opłaty transakcyjne od handlujących na DEXie (lub w ramach protokołu). 

Natomiast warto pamiętać o IL, czyli ryzyko impermanent loss (nietrwałej straty), które polega na zmianie wartości tokenów w puli. 

Na samym początku wpłacasz do puli tyle samo (w ujęciu dolarowym) w dwóch tokenach. Jednak jeśli cena jednego z nich drastycznie wzrośnie, liczba tych tokenów w puli zmniejszy się, a liczba drugiego tokena automatycznie się zwiększy, żeby wyrównać balans wartości 50/50. 

Co za tym idzie, jeśli okaże się, że w złym momencie rynkowym dodałeś swoją pulę, możesz stracić część wkładu (i po wypłacie dostać inną ilość tokenów, niż pierwotnie deponowałeś). 

Przykład 2: Stargate Finance 

Stargate to aplikacja do handlu multichain. Pod spodem są pule płynności natywnych assetów na różnych sieciach, dzięki czemu występuje możliwość handlu z niskim slippage. 

“Ale skąd ta płynność?”

No właśnie. Tutaj płynność polega na dostarczanu jednego aktywa (np. USDC, BUSD, ETH, albo USDT) w ramach jednej sieci i nie ma tutaj zjawiska nietrwałej straty. 

Natomiast APR, czyli odsetki, są odpowiednio mniejszemk niż przy dodawaniu płynności z dwoma assetami w puli. 

Airdropy w świecie kryptowaluty 

Ostatnim przykładem są airdropy, czyli darmowe zrzuty tokenów dla najbardziej aktywnych użytkowników. Odbiorcami takich airdropów są zaangażowane portfele. 

Cały proces polega na wynagrodzeniu tych, którzy byli wcześnie i którzy testowali protokół jeszcze kiedy był mało znany, albo w wersji BETA. 

Często się zdarza, że najlepsze airdropy (te najwięcej warte) pochodzą od projektów, które nigdzie nie ogłaszają swojego zrzutu. Natomiast jeśli w projekt zaangażowane są fundusze inwestycyjne, token prawie na pewno się pojawi, bo tego typu firmy kupują udziały z opcją na tokeny i muszą w jakiś sposób mieć płynność na wyjście z inwestycji. 

Co za tym idzie, projekty kryptowalutowe robią airdropy, piekąc 3 pieczenie na jednym ogniu:

  1. Z jednej strony wynagradzają wczesnych użytkowników
  2. Z drugiej strony tworzą płynność na wyjście z inwestycji dla funduszy inwestycyjnych (VC)
  3. A z trzeciej strony robią ogromną pompę marketingową, dzięki czemu są w stanie zwiekszyć liczbę użytkowników i zdobyć zainteresowanie rynku. 

Będąc wczesnym użytkownikiem można na tym zwyczajnie skorzystać, bo najlepsze projekty rodzą się właśnie w bear markecie. 

Podsumowanie 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut. Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!