Categories
Kryptowaluty

Akumulacja poszczególnych tokenów, a następnie czekanie na ich wzrosty to nie jedyna metoda na zarabianie w kryptowalutowym świecie. Dochód pasywny w postaci stakingu stoi w alternatywie do tradycyjnego inwestowania. Staking, w dużym uproszczeniu, to proces, podczas którego dochodzi do blokowania cyfrowych aktywów na portfelu lub platformach do tego przeznaczonych, w zamian za otrzymywanie nagrody w postaci coinów. Dlaczego otrzymujemy nagrody za stakowanie, jakie kryptowaluty możesz stakować, ile można na tym zarobić i jakie występują potencjalne zagrożenia z tym związane? Przeczytaj cały artykuł, by otrzymać odpowiedzi na wszystkie te pytania.

Gdzie stakować kryptowaluty i ile można na tym zarobić?

Możemy skorzystać ze zdecentralizowanych giełd kryptowalut lub scentralizowanych oferujących w swoich usługach możliwość stakingu (Coinbase, Binance) lub przy użyciu portfela kryptowalutowego (Atomic Wallet, Trust Wallet, Metamask, etc.) Szacunkowe zyski ze stakowania Polkadot (DOT) oscylują w granicach 13%. Za Solanę (SOL) otrzymasz około 7%, a za Ethereum (ETH) około 4%. Odsetki tej samej kryptowaluty mogą się różnić także w zależności od wyboru platformy. Przykładowo: Za staking BNB na Atomic Wallet otrzymasz 11% rocznie, a na Binance Staking blisko 13% w skali całego roku.

Wysokość nagrody zależy od wewnętrznych zasad konsensusu danej sieci oraz od tego, jaka jest nagroda za wydobycie bloku danej kryptowaluty.

Korzyści związane ze stakingiem kryptowalut

  •   Dochód pasywny: blokując swoje tokeny w blockchainie, pozwalasz im pracować za siebie, generując potencjalne zyski bez twojego udziału.
  •   Eksluzywność: wiele projektów kryptowalutowych oferuje dostęp do eksluzywnych funkcji, a także możliwość udziału w procesie konsensusu.
  •   Zwiększanie wartości: stakowanie cyfrowych aktywów doprowadza do zmniejszenia podaży (dostępności tokenów na rynku), co często powoduje tendencję wzrostową danego aktywa w perspektywie długofalowej.
  •   Znacznie wyższe stopy procentowe: w przypadku tradycyjnych kont oszczędnościowych nie masz co liczyć na zysk rzędu 15% w skali roku.

Potencjalne ryzyka stakingu kryptowalut

Kryptowaluty to aktywa o wysokim stopniu ryzyka, sytuacja nie inaczej wygląda w kontekście stakingu.

  •   Kryptowaluty są niestabilne – nie ma znaczenia, czy platforma lub giełda oferuje wysoki procent (przykładowo 20%), jeżeli przez cały okres stakingu cena aktywa poszybuje w dół o 50%. Staking nie gwarantuje pewnego zysku i musisz o tym pamiętać. Dlatego ważnym aspektem jest inwestowanie w projekty, o których masz względne pojęcie.

„Smaller cryptos will normally offer higher rewards, but please do your own research.” – Rajcevic.

Mniejsze projekty mogą oferować nawet procent o wysokości 50%, lecz wiąże się to z podwyższonym ryzykiem. Tokeny o niskiej kapitalizacji i płynności mogą po prostu upaść, cena zacznie szurać po dnie, a Ty zostaniesz z niczym. Ugruntowane projekty na rynku cechują się wyższym poziomem ‘’stabilności’’, lecz procent zysku będzie znacznie mniejszy. Nie oznacza to, że trzeba za wszelką cenę wystrzegać się nowych projektów – wręcz przeciwnie. Zadbaj o odpowiedni research, sprawdź wszystko, co tylko możliwe: twitter, linkedin, team projektu, aktywność pod publikacjami, whitepaper. Odpowiednie rozeznanie na rynku niweluje ryzyko utraty swoich środków.

  •   Część coinów wymaga minimalnego okresu blokowania środków. W praktyce oznacza to, że jeżeli zdecydujesz się na staking kryptowalut, przez określony czas (na przykład rok) nie możesz ruszyć swoich cyfrowych aktywów. Rozwiązaniem na ten problem jest szukanie opcji o elastycznych warunkach – niektóre z nich pozwalają na wypłacenie środków kiedy tylko masz taką potrzebę.
  •   Jeśli zdecydujesz się na wycofanie swoich assetów z staking pools, dla każdego łańcucha bloków jest inny czas oczekiwania na zwrot.
  •   Staking pools mogą paść ofiarą złośliwych ataków hakerskich. W związku z tym, że cała operacja dzieje się na zdecentralizowanym systemie blockchain i nie masz żadnego ubezpieczenia, istnieje nikła szansa na odzyskanie utraconych środków.

Jakie kryptowaluty można stakować?

Najpopularniejszy wybór kryptowalut do stakowania:

  •   Ethereum (ETH)
  •   Solana (SOL)
  •   Cardano (ADA)
  •   Polkadot (DOT)
  •   Avalanche (AVAX)

Staking kryptowalut, a konta oszczędnościowe

Staking kryptowalut śmiało można porównać do lokowania swoich walut FIAT na koncie oszczędnościowym. Wpłacając środki na takowe konto, możesz liczyć na niewielki procent w postaci odsetek – procent ten nijak ma się to do wciąż galopującej inflacji, chociaż w październiku 2023 osiągnęła ona poziom najniższy od 2 lat (6,5%).

Staking polega na tym samym, z tym że zamiast umieszczania w portfelach tradycyjnych pieniędzy, korzystasz z konkretnych kryptowalut. Brzmi jak łatwy sposób na dochód pasywny, lecz nie do końca tak to wygląda.

Staking możliwy jest wyłącznie w przypadku kryptowalut opartych o algorytm konsensusu Proof of Stake (Dowód Udziału). Nie ma to nic wspólnego z systemem, na którym działa najpopularniejsza kryptowaluta na świecie bitcoin. Dowód pracy (ang. Proof of Work) zatwierdza transakcje dzięki górnikom korzystającym z ogromnej mocy obliczeniowej, by rozwiązać zagadkę kryptograficzną. Za zatwierdzanie transakcji w systemie PoS odpowiadają walidatorzy, którzy blokują swoje assety na blockchainie. Im więcej środków zostanie ‘’zamrożonych’’ na portfelu, tym większa szansa na otrzymanie nagrody przez poszczególnego walidatora.

Aby zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania nagrody, inwestorzy tworzą tzw. staking pools, polegające na wspólnym stakowaniu coinów. Liczba aktywów jest większa, zatem szansa na otrzymanie nagrody wzrasta. Zostaje ona rozdzielana proporcjonalnie do wkładu uczestnika. Przypomina Ci to coś? W podobny sposób działają górnicy, tworząc tzw. mining pools, lecz zamiast coinów, łączą swoją moc obliczeniową w celu wydobycia bloku.

Bottom line

Staking kryptowalut okaże się świetnym rozwiązaniem dla osób obierających strategie długoterminowe. Jeżeli masz zamiar kupić konkretne kryptowaluty i je HODL-ować, dlaczego więc nie warto im pozwolić pracować i zarabiać na siebie? Dla inwestorów ceniących sobie szybkie operowanie assetami staking nie okaże się dobrym wyborem na powiększenie swojego budżetu.

Stakowanie nie należy do skomplikowanych czynności, lecz wymagana jest solidna wiedza odnośnie obsługiwania konkretnych platform oraz świadomość potencjalnego ryzyka związanego z poszczególnymi kryptowalutami. Nie należy traktować tego procesu jako łatwy i szybki zarobek, bez żadnego wysiłku.

Podejdź mądrze do tematu. Nie daj się skusić stopami procentowymi rzędu 70-80% w skali roku. Stakowanie tokenów obarczone jest ryzykiem proporcjonalnym do wysokości obiecanego zysku. Inwestuj tylko w te projekty, o których masz jakiekolwiek pojęcie. Nie pozwól, by zwykły tweet sprawił, że górę wezmą emocje i dokonasz niewłaściwego wyboru. Studź swoje zamiary, niech stery przejmą logika i rozsądek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *