Categories
Kryptowaluty

Nie każdy wie, że kopanie kryptowalut na telefonie także jest możliwe. Nie musisz mieć profesjonalnego i drogiego sprzętu, by zacząć z miningiem. Warto jednak z góry podkreślić, że należy traktować to w kategorii ciekawostki, ponieważ smartfony nie dysponują wystarczającą mocą obliczeniową, by rozwiązać zagadkę kryptograficzną. Mining za pomocą telefonu pozwoli jednak na zrozumienie całego procesu i ułatwi w przyszłości przejście na większą skalę.

Jak wydobywać kryptowaluty na telefonie, czym jest dowód pracy, dlaczego nie można kopać takich kryptowalut jak Ethereum – na te pytania i nie tylko znajdziesz odpowiedzi po lekturze tego artykułu.

Jak kopać kryptowaluty na telefonie i ile można na tym zarobić?

Aby zacząć uczestniczyć w wydobywaniu kryptowalut i stać się pełnoprawnym minerem, potrzebujesz zainstalować dedykowaną temu aplikację. Na androidzie najpopularniejszymi wyborami są MinerGate, DroidMiner, CryptoMiner, a na system iOS Multiminer. Wyżej wymienionych aplikacji nie znajdziesz na sklepie Play, zatem musisz skorzystać z zewnętrznych źródeł. Przed pobraniem sprawdź ich wiarygodność, aby nie paść ofiarą złośliwego oprogramowania.

Z aplikacjami do kopania kryptowalut poradzą sobie nawet osoby nietechniczne. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy, a do tego są wyposażone w kalkulatory szacujące na podstawie hashrate (mocy obliczeniowej), ile jesteś w stanie zarobić na miningu przy użyciu smartfonu.

Dowód pracy – Proof of Work

Zanim wejdziesz głębiej w temat kopania kryptowalut na telefonie, warto wcześniej dowiedzieć się, na czym polega cały mechanizm.

Za rejestrację, weryfikację i zatwierdzanie transakcji na sieci blockchain odpowiadają górnicy wykorzystujący moc swoich urządzeń do rozwiązania skomplikowanej zagadki kryptograficznej. Im większa moc obliczeniowa, tym większa szansa na to, że górnik wydobędzie blok.

Proof of Work nie jest jedynym mechanizmem prowadzącym rejestr transakcji na blockchainie. Proof of Stake – dowód istnienia, upraszczając, jak najbardziej się da, nie korzysta z ogromnej mocy obliczeniowej do wydobycia bloku, lecz blokuje tokeny na portfelach inwestorów. To dlatego kryptowaluty Ethereum nie wykopiesz już na telefonie – sieć ta przeszła z PoW na PoS w 2023 roku, ograniczając przy tym zużycie prądu na całym świecie o 0.2%.

Pula wydobywcza – Mining Pool

Górnicy kopiący kryptowaluty na urządzeniach do tego przeznaczonych, a zwłaszcza na telefonach nie mają szans na samodzielne wydobycie bloku. Rozwiązanie tego problemu jest niezwykle proste – górnicy łączą swoją moc obliczeniową w pulę wydobywczą, dzięki czemu zwiększają swoje szanse na odgadnięcie zagadki kryptograficznej. Nagrody dla poszczególnych uczestników przyznawane są wprost proporcjonalnie do zużytych zasobów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *