Categories
Kryptowaluty

W 2024 roku kryptowaluty to nie tylko Bitcoin i Ethereum. Od momentu powstania najstarszej kryptowaluty na świecie powstało mnóstwo projektów – jedne upadły niemal natychmiast, inne wzbiły się na szczyty popularności, dając możliwość ogromnych zysków dla inwestorów.

Kryptowaluty różnią się zastosowaniem – nie są to tylko monety, które czasem rosną na wartości, a czasem po prostu spadają – start-upy dokładają wszelkich sił, by ich token zrewolucjonizował przestrzeń web3 i nie tylko. Po przeczytaniu tego artykułu nabędziesz niezbędną wiedzę na temat najpopularniejszych rodzajów kryptowalut, a więc żadna z nich nie będzie kryła przed Tobą żadnych tajemnic.

Tokeny użytkowe (ang. utility tokens)

Tokeny użytkowe skupiają się na realizacji konkretnych funkcji w obrębie danego ekosystemu blockchain. W zależności od projektu utility tokens używa się w ramach opłat transakcyjnych, czy możliwość dostępu do produktu, lub usług platformy.

Przykłady:

  •       Opłaty transakcyjne na platformie
  •       Dostęp do produktów, usług
  •       Używane jako środek płatniczy na platformie

Przykład kryptowaluty: Binance Coin (BNB) służy do obniżenia opłat transakcyjnych na najpopularniejszej scentralizowanej (CEX) giełdzie kryptowalutowej Binance.

Tokeny zarządzania (ang. governance tokens)

Tokeny zarządzania umożliwiają podejmowanie decyzji, w jaką stronę idzie projekt, przyszłe aktualizacje, oraz podział procentowy środków w ramach ekosystemu blockchain.

Przykłady:

  •       Decyzje o tym, w jaki sposób zostaną alokowane fundusze z funduszy ekosystemu
  •       Głosowanie nad zmianami ekosystemu w obrębie danego projektu

Przykład kryptowaluty: Uniswap (UNI) umożliwia użytkownikom głosowanie nad przyszłymi aktualizacjami zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej (DEX)

Tokeny te umożliwiają posiadaczom udział w procesie decyzyjnym zdecentralizowanych organizacji autonomicznych (DAO), dając im prawo głosu. Dzięki nim użytkownicy mogą aktywnie wpływać na kierunek rozwoju i przyszłe działania danego projektu.

Stablecoiny

Stablecoiny to kryptowaluty powiązane z wartością innego aktywa, np. dolara. Ma to na celu uniknięcie powszechnym wahaniom cen kryptowalut, zachowując przy tym pozostałe cechy technologii blockchain, takie jak anonimowość, transakcje bez pośredników, czy możliwość wykorzystywania tokenów w ekosystemie.

Najpopularniejszym stablecoinem jest Tether USD (USDT), powiązany cenowo 1:1 z dolarem. Przykładem może być też USD Coin (USDC), także powiązany z dolarem.

Najczęściej wykorzystywane one są do konwertowania z pozostałych kryptowalut. Dlaczego? W przypadku trafnej inwestycji załóżmy 20% zysku na kryptowalucie Ethereum, wypłacając zysk w tradycyjnej walucie, przechodzimy przez bramkę krypto-FIAT i tworzymy obowiązek podatkowy. Transferując zysk na stablecoiny nie musimy płacić podatku, zatem możemy reinwestować środki, nie martwiąc się o podatki i wahania cenowe. Podatek płacimy tylko w momencie przejścia przez bramkę kryptowaluty-pieniądz tradycyjny.

Memecoiny

Kryptowaluty nieprzedstawiające żadnej rynkowej wartości, powstałe na fali żartu, i/lub trendu internetowego.  Nie mają żadnego konkretnego zastosowania, natomiast w związku z ogromną popularnością (zazwyczaj chwilową) wahania cenowe bywają ogromne, co wiąże się z zarówno wielkimi zyskami, jak i stratami, lecz nie ma na to reguły.

Przykładami takich memecoinów są Dogecoin (DOGE), Shiba Inu (SHIB), Pepe Coin (PEPE).

Niewymienialne tokeny NFT (ang. non fungible tokens)

Niewymienialne tokeny to unikalne cyfrowe aktywa przedstawiające własność przedmiotów wirtualnych (obrazy, muzyka, przedmioty w grach). Każdy NFT jest unikalny i nie może być zamieniony na inny NFT o identycznej wartości.

Przykłady zastosowania NFT

Sztuka cyfrowa: NFT pozwala artystom na sprzedaż unikalnych cyfrowych dzieł sztuki. Przykładem jest sprzedaż prac na platformach takich jak Rarible czy Foundation.

Przedmioty kolekcjonerskie: NFT mogą reprezentować unikalne przedmioty w grach wideo, takie jak specjalne skórki czy karty kolekcjonerskie. Przykładem mogą być przedmioty w grach takich jak „The Sandbox” lub „Axie Infinity.”

Nieruchomości cyfrowe: NFT mogą reprezentować wirtualne nieruchomości w cyfrowych światach, takich jak działki w „Somnium Space” czy „Cryptovoxels.”

Przykład NFT

Art Blocks: Platforma, na której generatywna sztuka jest tworzona jako unikalne NFT. Każde dzieło jest automatycznie generowane przez algorytmy, co tworzy niepowtarzalne dzieła sztuki.

Podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu znasz już wszystkie najpopularniejsze rodzaje kryptowalut i wiesz już, że to nie tylko cyfrowe pieniądze, które zmieniają swoją wartość w czasie. Oczywiście, wraz z rosnącą popularnością kryptowalut i wiedzą dostępną na wyciągnięcie ręki, powstało mnóstwo projektów nieprzedstawiających realnej wartości lub projekty oszukujące użytkowników. Aby ocenić potencjał projektu, warto sprawdzić wszystko na jego temat, począwszy od Whitepaperu, aż do społeczności na Telegramie, czy założycieli. Każda informacja jest na wagę złota i pozwala stwierdzić, czy projekt ma rzeczywiście wartość i potencjał na coś więcej, czy jest zwykłym, szybkim skokiem na pieniądze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *