Proof of Work vs. Proof of Stake – które rozwiązanie jest lepsze na rynku kryptowalut?
W dzisiejszym artykule:
1.Skąd się biorą kryptowaluty? Dwa algorytmy na rynku krypto.
2.Proof of Work
3.Proof of stake
4. Ethereum 2.0 – o tym jest głośno na rynku kryptowalut
Skąd się biorą kryptowaluty? Dwa algorytmy na rynku krypto.
Jak się za chwilę przekonacie, kryptowaluty w przeciwieństwie do klasycznych walut fiat, nie biorą się z powietrza 🙂
Wszystko dzięki magicznym algorytmom
Ale czym jest ten Proof of Work czy Proof of Stake i co ma wspólnego z rynkiem kryptowalut?
Na potrzeby artykułu i wygody czytania, będziemy używać oficjalnych skrótów tych terminów: PoW, i PoS.
Oba te terminy dotyczą dwóch algorytmów. Algorytmy te są tak zwanymi metodami osiągania konsensusu w sieci blockchain. Czyli porozumienia potrzebnego w sieci, do wytworzenia nowego bloku danej waluty. Zapewniają one także bezpieczeństwo sieci i jej wysoką anonimowość.
Jedna strona udowadnia drugiej, że wykonała pewien wysiłek algorytmiczny (obliczeniowy) w konkretnym celu. Druga strona może za to potwierdzić “otrzymanie” tego wysiłku.
Brzmi skomplikowanie, prawda?
Na szczęście by cieszyć się kryptowalutami, handlować nimi i wysyłać, nie musicie znać dokładnych szczegółów tych mechanizmów. Odwiedź stronę naszego kantoru, pokażemy ci jaki ten świat krypto jest prosty:)
- Proof of Work
Jest to system w których komputery, rywalizują ze sobą o to, który jako pierwszy rozwiąże algorytm, dzięki któremu wytwarza kolejny blok waluty.
Nazywamy to kopaniem kryptowalut, a osoby się tym zajmujące minerami.
Każdy nowy blok zawiera chronologiczny zapis transakcji razem z wszystkimi zabezpieczeniami.
Miner któremu jako pierwszemu uda się rozwiązać problem algorytmiczny, może wytworzyć nowy blok. Zostanie on podłączony do istniejącej sieci. Każdy miner za stworzenie takiego bloku jest nagradzany w danej walucie (jest to zapłata za pracę i energię zużytą do tego procesu).
Wbrew pozorom wysoka konsumpcyjność energii i ogromne wymagania sprzętowe potrzebne do wytworzenia i zabezpieczenia sieci bloków, są zaletą.
Potencjalni hakerzy, którzy chcą złamać sieć PoW muszą posiadać sprzęt i ogromne zasoby energetyczne które były potrzebne do tworzenia tej sieci. Kolejnym krokiem było by rywalizowaniem z setkami innych minerów próbujących rozwiązać problem algorytmiczny.
Następnie musieliby wprowadzić blok zawierający fałszywe kryptowaluty.
Cała ta procedura jest niemożliwa. Fałszywy blok zostałby bardzo szybko sprawdzony i uznany za nieważny na podstawie zasad konsensusu.
3. Proof of Stake
Podobnie jak w Proof of work, algorytm PoS jest metodą potwierdzania bloku transakcyjnego. W tej metodzie, każdy użytkownik sieci może wydobywać i weryfikować transakcje.
Wszystko zależy od tego jak dużo monet posiada.
Więcej coinów→Większa moc kopania→Większy zysk z wydobycia
Ten model wydobywczy został opracowany jako rozwiązanie dla dużej energochłonności i kosztów utrzymania blockchainów opartych na Proof of Work.
W PoS algorytm wybiera losowo górników, których wynagrodzi za rozwiązanie problemu matematycznego. Wszystko opiera się o liczbę posiadanych monet, na podstawie włożonej stawki tzw. “staking”.
Po co ten element losowości?
Wszystko po to aby zapobiec elementom monopolizowania sieci. Dzięki losowaniu osób nagradzanych zapobiega się sytuacji gdy nagrody za blok wpadają w ręce jednej osoby.
Oczywiście różne sieci stosują różne metody, często nagradzane są osoby na podstawie wieku coinów, czy ci którzy włożyli konkretną minimalną ilość.
Warto również nadmienić, że w PoS zużycie mocy jest ograniczone do minimum. Jest to rozwiązanie ekologiczne i tanie. Każdy, niezależnie od zasobów energetycznych może je stosować.
Największa zaleta Proof of Stake?
Oczywiście staking – górnikiem może być każdy. Nie potrzeba tu potężnego sprzętu i zakupu drogich kart graficznych.
Wystarczy tylko odpowiednia moneta w portfelu i parę kliknięć.
Wadami tego systemu jest to, że po mimo wszelkich zabezpieczeń, ryzyko monopolizacji wciąż istnieje. Co więcej, PoS raczej zniechęca użytkowników do handlu walutami.
Ethereum 2.0 – o tym jest głośno na rynku kryptowalut
Od dawna zapowiadana i wyczekiwana jest aktualizacja systemu Ethereum. Planowane jest przejście z modelu Proof of Work na Proof of Stake. Zmiany te będą oznaczały między innymi szybsze transakcje a także o wiele niższe ceny opłat transakcyjnych. Waluta ta stanie się o wiele bardziej przystępna dla zwykłego kowalskiego.
Jest to o tyle istotne, że ethereum jest drugą najpopularniejszą kryptowalutą i taka zmiana może poważnie odmienić rynek krypto.
Aktualizacja nie ma oficjalnej daty, ale zapowiedziana została na drugą połowę 2022 roku. Więcej możecie dowiedzieć się z bloga developerskiego.
Kantor krypto: podsumowanie artykułu
Dziękujemy za Twój czas! Bardzo się cieszymy z tego, że możemy ułatwiać nowym inwestorom poznawanie rynku kryptowalut.
Gwarantujemy, że jesteś w dobrym miejscu, jeśli chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Zakup odbywa się w sposób szybki, zautomatyzowany i w pełni anonimowy.
Masz też dwie możliwości zakupu.
Jeśli nie chcesz przychodzić do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut, przypominamy, że na naszej stronie do kryptowalut funkcjonuje również kantor kryptowalut online!
Do zobaczenia 😀