Temat kopania kryptowalut dalej jest wciąż popularny w 2024 roku, mimo, iż doszło do wielu zmian na przestrzeni lat. Kopanie bitcoina na telefonie, czy komputerach o słabej mocy obliczeniowej już dawno straciło sens i traktować można jedynie w ramach ciekawostki.
Odpowiedź na to, ile trwa wykopanie jednego bitcoina nie jest tak oczywista jak mogłoby się to komuś wydawać – w grę wchodzi zbyt wiele czynników, by móc podać konkretną liczbę.
Spis treści
Sprzęt do kopania kryptowalut
Standardowe komputery, czy telefony komórkowe nie nadają się do profesjonalnego wydobywania kryptowalut. Aktualnie korzysta się z ASIC (Application-Specific Integrated Circuit) – to specjalizowany układ zaprojektowany do wykonywania jednej określonej funkcji z maksymalną wydajnością.
Moc obliczeniowa (hashrate)
Hashrate to jednostka mocy obliczeniowej używanej w sieci Bitcoin, wyrażana w haszach na sekundę (H/s). Każde urządzenie do wydobycia kryptowalut, takie jak ASIC (Application-Specific Integrated Circuit), ma określoną wydajność w generowaniu tych haszy. Przykładowo, popularny model Antminer S19 Pro osiąga prędkość około 110 TH/s (terahaszy na sekundę). Wyższy hashrate oznacza, że urządzenie może wykonać więcej obliczeń w krótszym czasie, co przekłada się na większe szanse na rozwiązanie zagadki kryptograficznej i otrzymanie nagrody w postaci Bitcoina.
Trudność sieci (difficulty)
Trudność sieci odnosi się do stopnia skomplikowania procesu wydobycia Bitcoina i jest automatycznie dostosowywana przez protokół co 2016 bloków, czyli mniej więcej co dwa tygodnie. Celem tego mechanizmu jest utrzymanie stałego tempa wydobycia nowych bloków, które powinny być dodawane do blockchaina co około 10 minut. Gdy trudność rośnie, oznacza to, że potrzeba więcej mocy obliczeniowej, aby wydobycie pozostało opłacalne, co sprawia, że proces staje się bardziej wymagający dla górników.
Nagroda za blok i halving
Obecnie nagroda za wydobycie jednego bloku wynosi 3,125 BTC. W 2024 roku jesteśmy stosunkowo świeżo po halvingu bitcoina, czyli przepołowieniu nagrody o połowę dla górników. Halving występuje średnio co 4 lata, zatem następnego powinniśmy spodziewać się w okolicach 2028 roku.
Mining pools
Wydobycie Bitcoina w pojedynkę jest ogromnym przedsięwzięciem, natomiast są sposoby, by przyspieszyć cały proces. Mowa tutaj o mining pools, czyli łączeniu się w pule górników, by szybciej wykopać kryptowalutę. Otrzymana nagroda jest wprost proporcjonalna do włożonego wkładu (mocy), zatem wszystko działa sprawiedliwie.
Solo mining w przypadku większości osób jest fizycznie niemożliwy, gdyż brakuje wystarczającej mocy obliczeniowej do wydobycia bitcoina.
Podsumowanie
Odpowiedź na pytanie, ile trwa wydobycie jednego bitcoina nie jest niestety jednoznaczna, ze względu na złożoność całego procesu. W grę wchodzi zbyt wiele czynników, by móc to określić konkretną liczbą.
Kopanie kryptowalut wciąż może być opłacalnym przedsięwzięciem, należy natomiast wziąć pod uwagę szereg czynników, takich jak koszt amortyzacji sprzętu, prąd, czy regulacje. W każdym państwie sprawy mają się nieco inaczej.