Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #1: cykle Bitcoina

 

Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Dzisiaj porozmawiamy sobie o fundamentach bitcoina i o tym, w jaki sposób porusza się cena największej kryptowaluty na świecie. Dowiesz się, 

  • co wchodzi w skład jednego cyklu? 
  • Ile trwa jeden cykl? 
  • Jakie jest powiązanie cyklu z havingiem? (+ informacja o ilości bitcoinów)
  • Oraz czy tego typu analiza informacji z rynku kryptowalut pozostanie z nami na dłużej

Zapraszamy do czytania! 

Kurs kryptowalut – czy cykle mają znaczenie? 

Oczywiście! Bitcoin, zgodnie z historią, porusza się w 4-letnich cyklach hossy i bessy (górek i dołków). 

Na ten moment na rynku kryptowalut doświadczyliśmy już 2 pełnych cyklów, a to, co dzieje się w tym momencie, jest prawdopodobnie końcówką cyklu nr. 3. 

I teraz zapytasz: “Dobrze, ale jakie to wszystko ma znaczenie w kontekście wyceny innych kryptowalut?”

Kiedy zerkniesz sobie na rynek, zobaczysz trzy bardzo istotne rzeczy w tym kontekście. 

  1. zachowanie inwestorów (tzw. ulicy, początkujących inwestorów i nie tylko)
  2. wycena bitcoina 
  3. halving bitcoina 

Jak pewnie zauważyłeś po szybkiej analizie wykresu, na powyższych danych można dostrzec pewne formacje, które się powtarzają – zarówno w latach 2010-2013, jak i w latach 2016-2018. Swoją drogą, podobna formacja tworzy się na wykresie w czasie rzeczywistym. 

I teraz powiemy Ci coś, co może Cię zaskoczyć. Charakterystyczne formacje mają ścisły związek z zachowaniem inwestorów. 

We wszystkich hossach, które obserwowaliśmy do tej pory, większość rynku wychodziła z inwestycji na dołkach i sprzedawała na stracie, a odkupowała na samych górkach, tym samym dostarczając kapitał dla osób ze strategią. 

W momencie, w którym cały rynek rósł (np. rok 2018), bo nowi inwestorzy masowo zaczęli inwestować w Bitcoina, Bitcoin rósł, duzi inwestorzy wychodzili na zysku, przez co “ulica” traciła. 

Potem wchodziliśmy w bear market (rynek niedźwiedzia), czyli bessę, w której inwestorzy, którzy stracili, przestawali interesować się rynkiem, aż do kolejnej hossy, która trwa w tym momencie (obecnie osoby, które kiedyś straciły, ponownie dochodzą do rynku przez duże wzrosty i ponownie dostarczają kapitał). 

Ten schemat ma ścisły związek z psychologią i FOMO, czyli tzw. Fear Of Missing Out. 

Co to takiego? 

Wyobraź sobie, że znajomy Cię pyta “masz już swojego Bitcoina?”. 

A ty sobie myślisz: “nie mam”. 

I zaczynasz robić risercz. A że jeszcze nie do końca wiesz, że historycznie właśnie w taki sposób można było dostrzec górki na wykresie, wchodzisz na górce. 

Malejąca liczba Bitcoinów (halving) 

Warto dodać, że kolejną istotną rzeczą w kontekście cyklów na bitcoinie, które tak naprawdę są umowne, jest halving bitcoina. 

Halving to zmniejszenie wynagrodzenia dla górników – osób, które za pomocą swojego sprzętu kopią Bitcoina. 

Co 4 lata zmniejszane jest wynagrodzenie dla górników. 

I teraz pojawia się problem – grubym rybom, dużym inwestorom, zależy na wydobyciu całego Bitcoina. Jeśli co 4 lata wynagrodzenie zmniejsza się o połowę, zostaje coraz mniej osób, które chcą kopać kryptowaluty

Więc rodzi się pytanie – jak to pogodzić? 

W końcu wydobycie BTC musi płacić górnikom: 

  1. za prąd (a ceny prądu rosną w miarę upływu czasu i postępującej inflacji)
  2. i za życie (a jeśli nagrody są coraz mniejsze, zarobki górników będą malały)

Wniosek jest jeden: żeby górnikom opłacało się wydobywanie Bitcoina, cena największej kryptowaluty na świecie musi rosnąć POMIMO zmniejszających się nagród. 

Do tego dochodzi fakt, że z roku na rok pozostaje coraz mniej BTC do wykopania, a że ilość wydobywanych bloków zmniejsza się wprost proporcjonalnie do wynagrodzenia, Bitcoinów jest coraz mniej na rynku.

To z kolei czyni BTC aktywem deflacyjnym, którego podaż jest ograniczona, a pula Bitcoinów do kupienia stale maleje. 

Dzięki temu cena Bitcoina rośnie w czasie i całe koło się zamyka. 

  1. Co 4 lata jest halving 
  2. Górnicy dostają coraz mniejsze wynagrodzenie (o połowę)
  3. Jest coraz mniej BTC na rynku 
  4. BTC jest coraz wolniej wydobywany 
  5. Podaż maleje, a popyt wzrasta (coraz więcej osób chce kupić swoje pierwsze kryptowaluty)
  6. Cena BTC rośnie (klasyczne działanie zasady popyt-podaż – im mniej jest danej rzeczy na rynku, a im większa ilość osób chce ją posiadać, tym wycena jest wyższa).

Można to bardzo dobrze zaważyć po cenie rękawiczek nitrylowych w momencie rozpoczęcia pandemii – coraz więcej osób chciało rękawiczki, rękawiczek na rynku było coraz mniej ( a raczej w ogóle ich nie było), więc jedno pudełko w szczytowym momencie osiągało cenę nawet 100 zł za sztukę (300% wzrostu w stosunku do obecnej ceny).  

Co z innymi kryptowalutami? Jakie kryptowaluty urosną? 

Tak naprawdę historia jest na razie najlepszą poradą inwestycyjną, jaką mamy na rynku. 

Co to znaczy? 

Jeśli chcesz wiedzieć, kiedy altcoiny urosną, patrz na waluty alternatywne do Bitcoina w momencie ogromnych wzrostów na samym BTC. 

Historycznie, kiedy BTC rósł i osiągał swoje ATH (all time high, najwyższa wycena w historii), ludzie uznawali go za przewartościowane aktywo i zamiast wychodzić z inwestycji do stable coinów, wychodzili do 20-30 niedowartościowanych altcoinów z największą kapitalizacją rynkową.

Mało osób o tym mówi, ale taka jest prawda – jeśli chcesz zarobić na altcoinach, szukaj momentu, w którym ludzie uznają BTC za przewartościowane aktywo i zaczną wychodzić ze swoich inwestycji do altcoinów. 

Historia już 2x pokazała, że ten schemat się sprawdza. 

Nie trzeba iść do żadnego doradcy inwestycyjnego, żeby to wiedzieć – wystarczy obserwować wykres i mieć świadomość tego, że cykle się powtarzają 🙂

Czy cykle zostaną z nami na dłużej? 

Według Willego Woo – nie. Popularny analityk w wielu ostatnich wywiadach mówił o tym, że jego zdaniem Bitcoin wchodzi w zupełnie inną erę i teraz, kiedy tak wiele osób zaczyna się edukować i mieć świadomość o istnieniu cykli, mogą one już po prostu nie zadziałać. 

Czy tak będzie naprawdę? Czy na pewno cykle nie będą już funkcjonującym wskaźnikiem w perspektywie kolejnych lat? 

To się okaże 🙂 Nikt z nas nie ma szklanej kuli, więc nikt z nas nie przewidzi przyszłości bitcoina i innych kryptowalut. Pozostaje obserwować rynek i patrzeć, co się wydarzy w najbliższych latach. 

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.