Spis treści
Bitcoin – czym jest, na czym polega, jak działa i czy warto w niego inwestować?
Myślę: kryptowaluty – słyszę: Bitcoin. Ty też? I słusznie!
Bitcoin to najpopularniejsza waluta cyfrowa ze wszystkich dostępnych na rynku.
Każdy, kto kiedykolwiek słyszał o kryptowalutach, słyszał właśnie o Bitcoinie. W dzisiejszym artykule zobaczysz:
- czym tak naprawdę jest,
- na czym się opiera,
- jak funkcjonuje,
- i jak działa największa waluta cyfrowa wszechczasów.
Zaczynamy!
1.Czym jest i jak powstał Bitcoin?
Jak już przeczytałeś na początku, Bitcoin (BTC) to waluta cyfrowa. Ale co to dokładnie znaczy? Na czym polega “cyfrowość” BTC? Chodzi o to, że Bitcoin jest zdecentralizowaną walutą cyfrową której funkcjonowanie nie jest w żaden sposób uregulowane.
Rządy poszczególnych państw nie są w stanie w tym momencie powstrzymać przesyłania BTC – mogą jedynie nałożyć regulacje na giełdy, co nie zmienia faktu, że Bitcoiny na zewnętrznych portfelach kryptowalutowych są przesyłane anonimowo.
“Dobrze, ale w takim razie jak wygląda przepływ BTC?”
Odbywa się on bezpośrednio pomiędzy użytkownikami. Nie istnieje trzecia strona transakcji, tak jak w przypadku tradycyjnych przelewów bankowych.
Wystarczy, że kilka najbliższych komputerów w Twojej okolicy, które są podłączone do sieci BTC, potwierdzą, że masz środki na swoim portfelu. Następnie transfer jest wysyłany po sieci blockchain na portfel wybranego użytkownika, a kiedy komputery podłączone do sieci w jego okolicy potwierdzą, że otrzymał środki, transakcja się zamyka.
I co ciekawe, transakcja trwa tylko kilka minut, niezależnie od tego, w jakim kraju znajduje się odbiorca Twoich środków.
Jak to możliwe?
To wszystko dzięki kluczom kryptograficznym, których używa się do autoryzowania transakcji.
A jak to wszystko powstało ?
Za twórcę BTC uznaje się osobę lub grupę o nazwie Satoshi Nakamoto. Co ciekawe, od pseudonimy twórcy wzięła się nazwa najmniejszej cząstki Bitcoina – Satoshi. 1 BTC = 100 000 000 Satoshi.
BTC został stworzony w 2009 roku i tak naprawdę do dziś nie wiemy, kto stoi za całą siecią BTC, która ma otwarty kod źródłowy i jest tzw. open source. Co to znaczy?
To znaczy, że każdy może w danej chwili zajrzeć i zobaczyć transakcje na sieci BTC.
W praktyce nie da się jej wyłączyć, bo to oznaczałoby odłączenie wszystkich komputerów na świecie.
Na koniec tej części artykułu warto dodać, że Bitcoin jest obecnie czołową kryptowalutą, a wszystkie waluty cyfrowe są alternatywne do BTC. Nazywamy je altcoinami.
2. Czym jest blockchain?
Blockchain to zdecentralizowana sieć, na której przechowywane są informacje. Jakie informacje? Między innymi wszystkie transakcje, które od momentu powstania są na niej zapisywane.
Dodatkowo na blockchainie są też zakodowane słowa kluczowe każdego portfela mobilnego lub sprzętowego, a to oznacza, że nasze środki nie są przechowywane w aplikacji, tylko w systemie.
Gdyby ktoś dzisiaj zniszczył Twój telefon, na którym masz zainstalowany portfel z milionem $ w BTC, jutro bez problemu odtworzyłbyś ten sam portfel na innym urządzeniu właśnie za pomocą słów kluczowych, tzw. seedów.
Ponadto sieć blockchain jest niezmienialna. To znaczy, że kiedy transakcja zostanie wykonana, utworzy się blok, którego po upublicznieniu nie można już modyfikować.
3. Wydobycie i halving Bitcoina
Bitcoin jest wydobywany dzięki górnikom – to właśnie oni ciągle kopią kolejne i kolejne bloki BTC za pomocą swoich komputerów lub koparek kryptowalutowych.
Jak im się to opłaca? Są wynagradzani za swoją pracę. I co ciekawe, na początku górnicy dostawali aż 50 bitcoinów za wydobycie jednego bloku!
Po 3 latach zostało to zredukowane do 25 btc/blok. I właśnie na tym polega halving. Raz na około 4 lata (210 000 wykopanych bloków) o połowę zmniejsza się wynagrodzenie dla górników za wykopanie jednego bloku.
To z kolei powoduje, że tempo wydobycia Bitcoina jest coraz mniejsze, przez co BTC lepiej radzi sobie z inflacją (został zaprojektowany jako aktywo deflacyjne i ma ograniczoną podaż).
Na ten moment górnicy wykopali już ponad 18 mln BTC, a w sumie do wydobycia jest 21 MLN BTC. Ostatni blok zostanie wykopany mniej więcej w 2136 roku.
4. Cykle Bitcoina
Cykle BTC – co to jest? Jak to w ogóle działa?
BTC porusza się w cyklach. A właściwie – jego cena. Cena BTC jest ściśle skorelowana z halvingiem. Dlaczego?
Jeden cykl BTC trwa około 4 lata. Co 4 lata odbywa się również halving BTC. To oznacza, że z czasem mamy coraz mniej wydobywanych BTC, a to z kolei przekłada się na wzrost ceny.
W jakim momencie teraz jesteśmy? Do najbliższego halvingu zostało ok. 900 dni i historycznie patrząc jesteśmy w trakcie trwania cyklu nr 3.
Co ciekawe, w każdym z cykli obserwowaliśmy kilka korekt (spadków cen o kilkadziesiąt procent w dół).
Historia pokazuje, że jesteśmy przed wejściem w hossę kończącą cykl nr. 3, jednak niczego nie można być pewnym i trzeba podejmować własne decyzje.
Zachęcamy do sprawdzenia, jak poruszał się BTC na przestrzeni ostatnich lat! (Źródło)
5. Gdzie kupić Bitcoina?
To zależy od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteś. Na początku, jeśli nie chcesz spędzać kilku godzin na nauce mechanizmów, możesz skorzystać z internetowego kantoru do kupienia swoich pierwszych kryptowalut.
Tu nie trzeba przechodzić weryfikacji, dlatego rekomendujemy tę opcję dla początkujących.
Drugim stopniem wtajemniczenia są giełdy scentralizowane, takie jak Binance, Okex, Coinbase czy Kraken. Tam wymagana jest weryfikacja KYC, a handel i kupno może na początku sprawiać dużo trudności, jednak w dłuższym terminie to właśnie giełdach będziesz kupował kryptowaluty.
Trzecim stopniem wtajemniczenia są giełdy zdecentralizowane, tzw. DEXy. Tam możesz kupić BTC np. za stable coiny, czyli waluty cyfrowe, które mają parytet 1:1 do dolara.
Jednak żeby kupić stable coiny, musisz najpierw pójść do kantoru lub na giełdę.
DEXy opiszemy w kolejnych artykułach!
6. Czy warto inwestować w Bitcoina?
Nie ma dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy powinien sam zastanowić się nad tym, jak chce inwestować swoje pieniądze i czy jest gotowy na kilkudziesięcioprocentowe spadki na swoim portfelu.
Jednak faktem jest, że każdy, kto kupił BTC i trzymał go przez min. 3 lata, zarobił krocie.
Czy tak będzie zawsze? Nie wiadomo – czas pokaże
6. Fakty i ciekawostki
- Kapitalizacja BTC to prawie trylion dolarów. Dla porównania, kapitalizacja największego banku w USA (JP Morgan). jest ponad 2x mniejsza od kapitalizacji BTC. Natomiast kapitalizacja całego rynku kryptowalut jest prawie 5x większa niż kapitalizacja JP Morgan.
- BTC odpowiada za ok. 40% rynku kryptowalut.
- Większość cen walut cyfrowych podąża za ceną BTC.
- Od niedawna BTC jest walutą narodową w Salwadorze.
- Bitcoin jest aktywem deflacyjnym, a to oznacza, że ma ograniczoną podaż i w dłuższym terminie zawsze rośnie (przynajmniej tak było do tej pory).
- ATH BTC (all time high = najwyższa cena w historii) to $ 64 805.
- Możesz zakupić u nas bitcoin bez weryfikacji
Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.