Categories
Kryptowaluty

ZŁA MATEMATYKA CZY MOŻE BESSA – WSZYSTKO CO WIEMY O SPADKACH LUNY

 

Czy uważany za jeden z najlepszych blockchainów na świecie ekosystem Terra okazał się kompletną porażką?

Ostatnimi dniami wszyscy byliśmy świadkami historycznego krachu na rynku kryptowalut. 

ALE O KIM MOWA?

Terra Luna, kryptowaluta która w latach swojej świetności zajmowała czołowe miejsca w rankingach krypto z kapitalizacją rzędu miliardów dolarów, dziś przechodzi bardzo trudne chwile. Na obecny moment jej kapitalizacja to ok 1,2 miliarda dolarów. 

Cena z niecałych 86 $ w kilka godzin zanurkowała do symbolicznych 4 centów za sztukę!

Dodatkowo Peg natywnego stablecoina tego ekosystemu UST, odkleił się z 1$ do 0,22$  

Nie trzeba mówić, że w przypadku stablecoinów taka wartość jest niedopuszczalna.

Szybko po tych wydarzeniach Twitter Do Kwon’a ,czyli twórcy tego projektu został wręcz zalany wiadomościami o stratach poniesionych przez ten incydent. Wiele osób żaliło się twórcy, że ich oszczędności, często całego życia wyparowały w ułamki sekund.

Już zamykać? Czy jeszcze odbije? 

UST był największym z grupy tzw. Stablecoinów algorytmicznych. Jego wartość w przeciwieństwie do zwykłych stablecoinów jak BUSD czy USDC nie była zabezpieczona w aktywach tradycyjnych (nie krypto), ale poprzez specjalny algorytm. Jak zapewniał sam Do Kwon – niezwykle stabilny i zawsze zachowujący wartość jednego dolara.

Algorytm ten opierał się na walucie Luna ( o zmiennej wartości). W skrócie gdy cena spadała poniżej 1$ każdy inwestor mógł spalić swoje UST w zamian za odpowiadającą temu wartość w Luna. I analogicznie gdy cena przekraczała 1$ inwestorzy mogli palić Lune w zamian za UST.

Co spowodowało katastrofę?

Przyczyn jest kilka.

Wiemy dobrze, że bardzo wiele altcoinów jest bardzo “przyklejone” do kursu Bitcoina. Ten z kolei wykazuje dużą korelację z S&P500. Tu jednak pojawia się problem.

Od wielu tygodni nad rynkami wisi widmo bessy. Słabnąca koniunktura, rosnąca inflacja i coraz to wyższe stopy procentowe nie sprzyjają inwestycjom giełdowym. Bardzo obrywają też spółki technologiczne. 

W pewnym momencie doszło do sytuacji gdy Sprzedano tak dużo UST, że algorytm nie wytrzymał. Doszło do oderwania ceny od dolara. 1$ -> 0,2$ 

Całość jak już wcześniej wspomnieliśmy była zabezpieczona kryptowalucie LUNA, problem w tym, że jej cena również poszybowała w dół, napędzana coraz to większą paniką. Dlaczego ? Algorytm zaczął wyrzucać na rynek miliardy tokenów Luny, czyniąc ją przy tym bezwartościową.

Rynek pamięta słowa  Do Kwona zachęcającego kilka miesięcy temu do kupna swojej waluty, zapewniając przy tym, że cena będzie tylko rosnąć. Dziś słyszymy od niego tylko przeprosiny i nic nie znaczące frazesy. Miliony ludzi które mu zaufało straciło bezpowrotnie bardzo dużo swoich oszczędności. 

Jakie wnioski z tego możemy wyciągnąć?

Jest ich kilka.

Jednego strata to drugiego zysk.. Wiele osób które shortowały Lunę może pochwalić się dziś pokaźnymi zyskami. Warto obserwować rynek i analizować sytuację na bieżąco. Nigdy nie wiadomo kiedy trafi się złota okazja.

Stop Loss kochani. Twitter został zalany screenami osób których longi zostały skasowane, czy osiągnęły kosmiczne liczby..ale na minusie. Czy tego można było uniknąć? Tak! pamiętajcie giełdy oferują taką opcję jak Stop Loss, pozwala ona na ustalenie pułapu dopuszczalnej straty kapitału. Jest to bardzo przydatne, szczególnie, że nie jesteśmy w stanie śledzić wykresów 24h/7 😉

Dywersyfikacja, dywersyfikacja i jeszcze raz dywersyfikacja. Pamiętajmy aby nigdy nie wchodzić w żaden projekt all in. Zarządzajmy  mądrze swoim majątkiem i dzielimy go na różne projekty i waluty. Dzięki temu w przypadku takiego krachu jednej z nich, tracimy np tylko 5% kapitału, co jest stratą jak najbardziej do odrobienia:)

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.