Categories
Kryptowaluty

Mądre inwestowanie swoich nadwyżek kapitałowych wprawi oszczędzone pieniądze w ruch i pomoże w pomnażaniu Twojego majątku. Nie ma znaczenia, jak wielkie są nadwyżki, gdyż w rynek inwestycji można wejść zarówno z dużym majątkiem, jak i drobnymi kwotami.

Znaczna część początkujących inwestorów błędnie zakłada, że inwestowanie kwot rzędu 100 zł, 500 zł, 1000 zł mija się z celem, ponieważ raczej nie przyniosą one oczekiwanego zysku. Dlaczego takie myślenie jest złe?

Małe kwoty mogą służyć jako świetne narzędzi do nauki inwestowania ogółem. Jeżeli dopiero zaczynasz, masz nikłe pojęcie na temat konkretnego sposobu inwestycji. Nie unikniesz błędów, które kosztować Cię będą utratą Twoich środków. Dlatego właśnie nauka inwestowania poprzez małe kwoty jest tak skuteczna, bo przechodzisz od razu do praktyki i poznajesz działania poszczególnego rynku.

Przeczytaj ten artykuł w całości i dowiedz się, w co warto inwestować w 2024 roku.

Kryptowaluty – czy warto w nie inwestować?

Kryptowaluty są cyfrowym aktywem o wysokim  poziomie ryzyka. Oznacza to, że ich ceny mocno się wahają, co może przynieść zarówno lukratywne zyski, jak i ogromne straty.

Edukację na temat kryptowalut warto rozpocząć od zrozumienia technologii blockchain oraz idei decentralizacji. Waluty te nie są kontrolowane przez żaden podmiot finansowy. O kryptowalutach mówi się, jako o nowoczesnym rozwiązaniu na wszelkie bolączki tradycyjnego świata finansowego, pełnego mnóstwa regulacji i ograniczeń.

Wielu początkujących kryptowalutowych inwestorów myśli, że jedynym sposobem zarabiania na cyfrowych aktywach jest kupowanie ich po przystępnej cenie, czekanie aż token osiągnie satysfakcjonującą cenę, a następnie sprzedaż. Praktykę tę nazywa się potocznie hodling od angielskiego słowa hold (trzymać) i jest skuteczną strategią inwestycyjną long-term, natomiast istnieją także inne sposoby działania na tym rynku. Jakie?

Shortowanie kryptowalut

Shortowanie kryptowalut to nic innego jak spekulowanie na spadku wartości poszczególnego tokena. Giełdy kryptowalutowe i brokerzy umożliwiają pożyczkę kryptowalut, a ty zobowiązujesz się do ich oddania w konkretnym terminie. Więcej o tej strategii inwestycyjnej dowiesz się w artykule poświęconemu zagadnieniu jak zarabiać na spadkach kryptowalut.

Kopanie kryptowalut

Wydobywanie kryptowalut umożliwia wejście w posiadanie konkretnego tokena bez konieczności jego kupowania na giełdzie lub w kantorze. Do miningu konieczny jest sprzęt o wystarczająco wysokiej mocy obliczeniowej, by rozwiązanie zagadki kryptograficznej było w ogóle możliwe do wykonania. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o miningu i o tym, jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej, przeczytaj ten artykuł.

Staking kryptowalut

Staking kryptowalut umożliwia blokowanie swoich cyfrowych aktywów w celu zatwierdzania transakcji na blockchainie. Metodę tę wykorzystują kryptowaluty w oparciu o Proof-of-Stake. W praktyce oznacza to, że nie możesz stakować bitcoina, ponieważ działa on w systemie Proof-of-Work i wydobywa się go za pomocą koparek kryptowalutowych. Stakerzy wynagradzani są tokenami, a ich ilość zależy od odpowiedniego wkładu inwestora.

Farming De-Fi

Ekosystem De-Fi oferuje wiele programów yield farming, gdzie inwestorzy przekazują swoje środki finansowe w celu generowania zysków z różnych protokołów i usług.

Day Trading

Handlowanie kryptowalutami na krótkich interwałach czasowych (jeden dzień), w celu zmaksymalizowania zysków na różnicach cen.

Musisz pamiętać, że inwestowanie w kryptowaluty jest bardzo ryzykowne i nie gwarantuje pewnego zysku. Nie podążaj ślepo za trendami, lecz rób własne rozeznanie na rynku. W przypadku straty kapitału nie będziesz obwiniać siebie za brak odpowiedniego researchu, lecz wyciągniesz cenne lekcje na przyszłość. Bądź na bieżąco, obserwuj trendy i nowe technologie, natomiast pozostań chłodny w ocenach i przed inwestycją sam oceń, jakie szanse na zyski ma poszczególny projekt.

Akcje

Akcje stanowią formę udziału w kapitale poszczególnej spółki. Ich posiadana ilość determinuje, jaki jest Twój udział procentowy w firmie. Akcje pozwalają na czerpanie z zysków przedsiębiorstwa, a także udział w zgromadzeniach i procesach decyzyjnych.

Rodzaje akcji

  •       Zwykłe (ordinarne)
  •       Preferencyjne
  •       Zwykłe akcje na okaziciela
  •       Zwykłe akcje imienne
  •       Akcje o stałej wartości nominalnej

Inwestowanie zarówno w kryptowaluty jak i w akcje wymaga odpowiedniej edukacji finansowej, dlatego warto zacząć właśnie od niej. Kolejnym krokiem jest ustalenie swoich celów inwestycyjnych, oraz budżetu, jaki możesz poświęcić na inwestowanie w konkretne spółki. Wybór brokera również jest istotny – wybierz renomowaną platformę cieszącą się powszechnym zaufaniem wśród inwestorów. Następnie pozostaje analiza aktywów, aktywne inwestowanie oraz dywersyfikacja portfela.

Rynek akcji w roku 2023 przyniósł inwestorom spore zyski, a część ekspertów przewiduje, że trend ten będzie kontynuowany. Kieruj się własnymi przekonaniami, inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Lokowanie swoich środków zarówno w kryptowalutach jak i akcjach jest dobre, ponieważ w przypadku załamania konkretnego rynku, nie tracisz całej swojej inwestycji, lecz wyłącznie procent poświęcony na poszczególne aktywa. Na tym właśnie polega dywersyfikacja środków inwestycyjnych.

Obligacje

Obligacje to jeden z bezpieczniejszych sposobów na lokowanie swoich środków i chronienie ich przed galopującą inflacją. W związku z tym, że ryzyko jest niewielkie, nie ma co liczyć na potężne stopy procentowe, a te często są nawet niższe niż procent inflacji, co nie chroni w pełni zaoszczędzonych środków.

Obligacje, to w największym skrócie, papiery wartościowe, które są emitowane przez państwo, by pozyskiwać kapitał.

W inwestowaniu w obligacje kluczowa jest dywersyfikacja środków pomiędzy różnymi emitentami, by zminimalizować ryzyko. Warto także zaznajomić się z warunkami oraz stopami procentowymi, by później nie być zaskoczonym. W obligacje inwestuj wyłącznie za pomocą zaufanych platform.

Obligacje to inwestycja o niskim stopniu ryzyka, lecz nie ma co liczyć również na ogromne zyski. Wielu inwestorów decyduje się na nie, kiedy dopiero odkrywają świat finansów i inwestowania.

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości ma wysoki próg wejścia, jednak pozwala na zbudowanie stabilnego dochodu pasywnego. Tak jak w przypadku poprzednich instrumentów finansowych, kluczowa jest również edukacja, by uniknąć oczywistych błędów już na samym początku. Ceny nieruchomości w ciągu ostatnich lat poszły mocno do góry, co warto uwzględnić w swoich celach inwestycyjnych.

Zakup nieruchomości można potraktować jako zwykłą inwestycję, zabezpieczenie emerytalne, lub dochód pasywny za pomocą wynajmu osobom trzecim.

Warto dogłębnie zastanowić się nad rodzajem nieruchomości, lokalizacją, oraz rodzajem finansowania. Część inwestorów korzysta z kredytów hipotecznych. Sam oceń, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie odpowiednie.

Bottom line

Każdy instrument finansowy ma jedną cechę wspólną – przed podjęciem jakiejkolwiek inwestycji, wymagane jest zrozumienie działania poszczególnych aktywów oraz jego rynku. Najszybszym sposobem na naukę inwestowania, jest uczestniczenie w całym procesie od samego początku. Możliwe jest to dzięki małym kwotom, które kształtują Twoje podejście do strategii inwestycyjnych, zaznajamiają z poczuciem straty, oraz uczą cierpliwości. Strata na samym początku nie boli, lecz mając większe doświadczenie w danym temacie, niwelujesz jej prawdopodobieństwo.

Rok 2023 był owocny dla inwestorów zarówno dla tych posiadających kryptowaluty, jak i akcje. Nie czekaj i już dziś zacznij swoją edukację finansową, by zabezpieczyć swoje oszczędności przed inflacją, a pod koniec 2024 ciesz się z zysków i podjętych decyzji w kierunku budowania swojego majątku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *