Categories
Kryptowaluty

Ranking kryptowalut – TOP 10 kryptowalut z potencjałem na wzrosty w 2022 roku (bezpieczne kryptowaluty):

 

Cześć! Super, że jesteś z nami 🙂 Witamy serdecznie w kolejnym artykule!

Dzisiaj porozmawiamy sobie o dziesięciu kryptowalutach z potencjałem na wzrost w 2022 roku. 

Czy kupić bitcoina?

Jakie kryptowaluty kupić?

Czy warto rozważyć inne kryptowaluty?

I jakie kryptowaluty można kupić w naszym kantorze krypto?

Zapraszamy do czytania! 

Spis treści: 

  1. ETH – Czy kupić Bitcoina? A może właśnie ETH?
  2. SAND – Jaka kryptowalutę kupić? Gra “The Sandbox” (SAND)
  3. MANA – kryptowaluty online
  4. DOT – inwestycja w kryptowaluty i parachainy
  5. ATOM – bezpieczne kryptowaluty
  6. OSMO – kryptowaluty i użyteczność
  7. LTC – jedna z najbardziej niedowartościowanych kryptowalut na rynku bitcoina
  8. LUNA – główne kryptowaluty i ich historia
  9. CHZ – blockchain i tokenizacja sportu 
  10. BNB – Gdzie kupic kryptowaluty za złotówki? Kryptowaluta giełdy Binance:
  11. Kantor krypto – podsumowanie artykułu:

Kryptowaluta #1 Czy kupić bitcoina? A może właśnie ETH?

Zacznijmy od ETH.

ETH, czyli Ethereum, to druga największa kryptowaluta na świecie. Sam projekt powstał w 2013 roku. Wtedy były to tylko plany, a już rok później pomysłodawca i założyciel projektu (Vitalik Buterin), przeprowadził pierwsze ICO (Initial Coin Offering) w historii świata.

ETH zebrało finansowanie w wysokości 31 000 BTC i zaczęło tworzyć swój blockchain. 

Dlaczego ETH ma potencjał wzrostu? 

Przede wszystkim, jest realnym blockchainem, na którym wielu deweloperów tworzy swoje aplikacje. 

Ponadto liczba deweloperów budująca na ETH jest obecnie kilkukrotnie mniejsza niż liczba deweloperów Amazona! A to tylko jedna firma! Tego typu perspektywa pokazuje, na jak wczesnym etapie rozwoju jest obecnie rynek krypto. 

Za realną użytecznością idzie też oczywiście cena. To, że ETH urosło od kilku dolarów do prawie 5000 USD w momencie ATH (all time high), nie oznacza, że poziomy 10 00 USD, 15 00 USD czy 20 000 USD nie są osiągalne. 

Do tego warto wspomnieć o zjawisku flippeningu, które polega na wyprzedzeniu Bitcoina przez Ethereum w kapitalizacji rynkowej. 

Żeby to się stało, wycena ETH musiałaby wzrosnąć 2,5x (co w długim terminie jest bardzo prawdopodobne). 

Dodatkowo trzeba spojrzeć na fakt, że na rynku panuje przekonanie, według którego zakup bitcoina nie jest już opłacalny. 

Wiąże się to z psychologią nowych inwestorów, którzy nie szukają przetrzymania kapitału, ale setek procent wzrostu. 

W skrócie: dla retail inwestorów BTC jest za drogi. Ci ludzie nie wierzą, że inwestując w kryptowalutę z wyceną w wysokości kilkudziesięciu tysięcy dolarów mogą jeszcze zarobić. 

Ich zdaniem jest zwyczajnie zbyt późno. 

Natomiast ETH to coś zupełnie innego. Ethereum jest relatywnie tanie (w stosunku do bitcoina), ma realne utility (użycie), jest związane ze światem NFT i posiada odrębny blockchain. 

Do tego należy uwzględnić aktualizację projektu. Niedługo Vitalik Buterin wraz z zespołem mają wdrożyć protokół ETH 2.0. 

W ramach tego zabiegu Ethereum przejdzie z PoW (proof of work) na PoS (proof of stake).

To z kolei oznacza, że można będzie je stakować, a kopanie ETH stanie się bardziej ekologiczne. Ponadto samo użycie łańcucha będzie znacznie tańsze. 

Jednym słowem – ETH ma naprawdę ogromne perspektywy przed sobą. 

Dodatkowo adopcja blockchaina postępuje, a każdy, kto wchodzi na strony typu CoinGecko czy CoinMarketCap widzi ETH na drugim miejscu. 

To może oznaczać, że wycena ETH już wkrótce może udać się na północ 🙂

PS. Przypominamy, że ETH można kupić w naszym stacjonarnym kantorze kryptowalut w Warszawie, przy ulicy Marszałkowskiej 126/134. 

Kryptowaluta #2 – Jaka kryptowalutę kupić? Gra “The Sandbox” (SAND): 

Kolejną kryptowalutą z potencjałem na wzrosty w 2022 roku jest Sandbox. 

Czym jest SAND?

To gra w wirtualnym świecie, której partnerami są największe marki (osobiste i produktowe) na świecie, takie jak Adidas, raper Snoop Dogg czy serial “The walking dead”. 

Dlaczego Sandbox ma potencjał wzrostu?

Cały świat zmierza w stronę Metaverse. Ziemia powoli się zapełnia, ceny nieruchomości rosną, ceny działek rosną, inflacja rośnie, a w Metaverse czeka na nas druga planeta, czyli kompletnie nowy świat, który można sprzedać za waluty cyfrowe. 

Nie ma tam podatków czy skomplikowanych przepisów prawnych. 

W Sandboxie zostało odtworzone wszystko, co znamy ze świata tradycyjnego. 

Galerie, billboardy czy centra handlowe to normalność. 

Właśnie dlatego działki i landy w Sandboxie, kupowane dwa lata temu po 40$, dziś warte są 10 000 – 40 000 USD, w zależności od umiejscowienia na mapie. 

Dodatkowo, w grze już teraz odbywają się wirtualne imprezy, wirtualne wyjścia do kasyna czy wirtualne randki pomiędzy użytkownikami. Mało tego,  część firm prowadzi aktywne rekrutacja na stanowiska w Metaverse, a firmy takie jak H&M, Walmart czy Carrefour tworzą własne wirtualne sklepy! 

Jednym słowem – trend Metaverse dopiero się rozkręca. Patrząc na zmianę nazwy Facebooka na Meta i digitalizację społeczeństwa, przyszłość może być naprawdę ciekawa (również pod kątem inwestycyjnym). 

Można stać z boku, a można próbować popłynąć wraz z trendem. 

PS. Natomiast jeśli chcesz wiedzieć więcej o świecie Metaverse i o tym, jak wygląda inwestycja w kryptowaluty w dzisiejszych czasach, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Kryptowaluta #3 Decentraland (MANA) – kryptowaluty online:

Czym jest MANA?

MANA to kolejny projekt, tworzący Metaverse, czyli własną wirtualną przestrzeń dla użytkowników. 

Już teraz mamy tam zarejestrowane prawie milion graczy, a liczba ta, patrząc na rozwój świata AR / VR i Oculusa na pewno zwiększy się do końca tego roku. 

Dlaczego MANA ma potencjał wzrostu?

Kiedy do gry wchodzą nowi użytkownicy, tokenariusze (posiadacze tokenów) zarabiają i mogą odsprzedać swoje tokeny z zyskiem.

PS. Pamiętaj o tym, że tego typu inwestycja w kryptowaluty to mocno spekulacyjny ruch. Jednakże warto rozważyć potencjalne ryzyko z małym kapitałem, które może dostarczyć zawrotnych wzrostów w przyszłości. 

PPS. Dzięki temu wpisowi zrozumiesz świat Metaverse

Kryptowaluta #4 PolkaDot (DOT) – inwestycja w kryptowaluty i parachainy

Pora na Polkadot, czyli kryptowalutę, która działa na rynku kryptowalut od 2016 roku. DOT jest zdecentralizowanym coinem, tworzącym własny blockchain, który to umożliwia wymianę danych pomiędzy użytkownikami na całym świecie. 

Obecnie DOT zajmuje 9. miejsce w kapitalizacji wszystkich kryptowalut z zawrotną wyceną prawie 22 miliardów dolarów. 

Dlaczego DOT ma potencjał wzrostu?

Sieć Polkadot charakteryzuje się tym, że jest bardzo bezpieczna. Cały ekosystem będzie rosnąć, ponieważ firma niedawno rozpoczęła nowy projekt, czyli parachainy (aukcje). 

Co to znaczy? 

DOT zdecydował się przekazać swoje bezpieczeństwo innym projektom, które będą budować się na ich blockchainie. Cały model polega na stworzeniu aukcji (parachainów), na których użytkownicy mogą blokować swoje tokeny DOT, a tym samym głosować, który projekt powinien rozwijać się pod skrzydłami Polki. 

Na ten moment jest tylko 5 dostępnych slotów, ale w przyszłości do projektu będą dołączać nowe firmy (już teraz trwają akcje crowdloan na kilkanaście kolejnych slotów). 

Dla przybliżenia skali, na pierwszy projekt, który wygrał slota (miejsce pod skrzydłami projektu DOT), czyli Moonbeam, użytkownicy zablokowali ponad 200 MLN dolarów do tokenie DOT. 

Obecnie wycena DOT-a znajduje się ponad 50% poniżej ATH (all time high) i naszym zdaniem jest to mocno niedowartościowany token. 

Kryptowaluta #5 Cosmos (ATOM) – bezpieczne kryptowaluty:

Kryptowalut Cosmos Atom to również bardzo ciekawy projekt. Idea ATOM-a polega stworzeniu IBC (Inter-Blockchain-Communication), które daje możliwość interakcji pomiędzy różnymi blockchainami. 

Sam ATOM jest również oddzielnym blockchainem, na którym w tym momencie powstało już ponad 300 aplikacji. 

To kolejna sieć, na której deweloperzy chętnie stawiają swoje projekty. 

Ponadto wycena Cosmos również urosła dość szybko, ponieważ sama kryptowaluta ma realną użyteczność. Nie ma tam mowy o sztucznie napompowanej wycenie. 

Dzięki rozwiązaniom od ATOM-a różne blockchainy (np. Bitcoin, Ethereum, Matic czy DOT) mogą wymieniać się danymi, pomimo różnic w rozwiązaniach technologicznych. 

ATOMa można też stakować, dzięki czemu otrzymuje się airdropy. Token ma ogromne utility, a projekt prawdopodobnie czeka świetlana przyszłość! 

Kryptowaluta #6 Osmosis (OSMO)  – Kryptowaluty i użyteczność:

Osmosis to kolejna bezpieczna kryptowaluta, która jest nakładką na ATOM-a. Krótko mówiąc: jej użyteczność polega na możliwości wymiany kryptowalut natywnych dla różnych sieci w formie peer-to-peer (pomiędzy użytkownikami). 

Dodatkowo można, podobnie jak w przypadku ATOM-a, stakować OSMO, dzięki czemu dostajesz nagrody, wspierasz sieć i otrzymujesz airdropy (zrzuty darmowych tokenów nowych projektów, budujących się na sieci ATOM czy LUNA, która swoją drogą jest podobnym rozwiązaniem technologicznym). 

Wycena Osmosis to na ten moment 7-8 USD, a w szczytowym momencie wynosiła ona nawet 11 USD. 

Dzięki temu, że OSMO pozwala na interakcję użytkowników pomiędzy różnymi sieciami, cały ekosystem ma ogromny potencjał wzrostu!

Kryptowaluta #7 Litecoin (LTC) –  jedna z najbardziej niedowartościowanych kryptowalut na rynku bitcoina

Co to jest kryptowaluta Litecoin? 

Litecoin (cyfrowe srebro), to kryptowaluta, która powstała już w 2011 roku (dokładnie w październiku)! Została stworzona przez programistę, Charliego Lee, który jest jednym z pierwszych pracowników Coinbase (obecnie jednej z największych giełd na świecie) i który pracował przez 5 lat w Googlu. 

Charlie już chyba wtedy czuł, co nadchodzi i zobaczył ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Jego celem było stworzenie kryptowaluty, która będzie podobna do Bitcoina, ale będzie miała zdecydowanie lepsze możliwości. 

Więc rodzi się pytanie – w czym LTC jest lepszy od BTC?

Przede wszystkim Litecoin jest szybszy. Przykładowo, czas wydobycia jednego bloku wynosi 2,5 minuty, czyli jest 4x krótszy, niż czas wydobycia bitcoinowego bloku (10 minut).  

Dodatkowo, Litecoin jest tani w przesyłaniu, dzięki czemu użytkownicy mogą dokonywać transferu wartości między sobą, ponosząc praktycznie zerowe koszty. 

Ponadto LTC jest mocno skorelowany z Bitcoinem – kiedy BTC rośnie, rośnie Litecoin. Kiedy spada Bitcoin, spada Litecoin. 

To taki tańszy hedge na BTC z dużo większym potencjałem wzrostu i mniejszą kapitalizacją. 

Fakt, że kryptowaluta LTC jest z nami już od 2011 roku, pokazuje, że to długoterminowy projekt i warto się nim zainteresować. 

PS. W tym artykule znajdziesz więcej informacji o LTC. Dowiesz się, dlaczego jest niedowartościowany i dlaczego jest dobrym aktywem na bessę. 

Kryptowaluta #8 Terra (LUNA) – główne kryptowaluty i ich historia:

Terra Luna to w pełni zdecentralizowany łańcuch, który pozwala swoim użytkownikom na przesyłanie wartości i zarabianie na zgromadzonym kapitale za pomocą platformy Anchor Protocol. 

Cały system oparty jest o kryptowalutę LUNA i algorytmicznego stable coina UST. W ekosystemie TERRA utrzymuje się mechanizm, według którego tworzenie UST jest skorelowane z podażą LUNY. 

W skrócie: żeby wytworzyć UST, trzeba spalić (usunąć z obiegu) równowartość tworzonego UST w kryptowalucie LUNA. 

Żeby wymintować (wytworzyć) 1 000 000 UST, trzeba spalić 1 000 000 UST w kryptowalucie LUNA. 

Dzięki temu systematycznie zmniejsza się podaż kryptowaluty LUNA, a jej cena rośnie. 

Cały ekosystem ma potencjał wzrostu, ponieważ na sieci TERRA powstają inne projekty, a wokół UST tworzą się programy lojalnościowe, dzięki którym można wykorzystywać UST w świecie rzeczywistym. 

Warto też zobaczyć wykres LUNY i sprawdzić, jak cena w ciągu jednego roku wzrosła z 0,49 USD to 100 USD. 

PS. W tym miejscu znajdziesz pełny opis ekosystemu TERRA . 

Kryptowaluta #9 Chilli (CHZ) – blockchain i tokenizacja sportu:

Przedostatnią kryptowalutą  z potencjałem na wzrosty w 2022 roku jest CHZ (Chilliz), czyli projekt zajmujący się tokenizacją sportu czy klubów sportowych. 

Cały ekosystem jest oparty o FanTokeny (tokeny fanowskie drużyn sportowych), a token CHZ jest walutą użytkową w aplikacji Socios. 

Model biznesowy Chilliz polega na podpisywaniu umów z różnymi klubami czy federacjami. CHZ w swoim portfolio ma takie kluby jak FC Barcelona czy Inter Mediolan, a także UFC (federacja sztuk walki). 

Przez ogromną publiczność (miliony fanów na stadionach), którzy jednocześnie są potencjalnymi klientami (aplikacja daje możliwość wpływ na drużynę, jeśli użytkownik jest w posiadaniu tokenów CHZ), cały ekosystem ma potencjał wzrostu. 

PS. CHZ jest unikatowym projektem, ponieważ w firmie większość działań ma miejsce w świecie rzeczywistym, a nie w świecie cyfrowym. 

Dodatkowo wycena projektu jest na poziomie -80% poniżej ATH. 

Pomyśl o tym. 

Kryptowaluta #10 Binance Coin (BNB) – Gdzie kupic kryptowaluty za złotówki? Kryptowaluta giełdy Binance:

Binance Coin (BNB) to ostatnia kryptowaluta w naszym zestawieniu. I patrząc na działania Binance, cena BNB może wystrzelić.

BNB to token natywny giełdy Binance, który jednocześnie jest głównym tokenem użytkowym na zdecentralizowanej giełdzie PancakeSwap. 

BNB ma też deflacyjny model tokena, który polega na kwartalnym zakupie coinów BNB za część zysków firmy, a następnie usuwaniu zakupionych BNB z obiegu (w poprzednim kwartale z obiegu zostało usunięte ponad 1 600 000 MLN BNB, czyli ok. 700 000 000 MLN USD!). 

Ponadto giełda Binance jest największą tego typu firmą na świecie z dziennymi wolumenami przekraczającymi 14 MLD dolarów, więc prawdopodobnie jego wyceny będą wyglądały bardzo korzystnie.

Dla porównania druga giełda za nimi ma 2,5-3x mniejsze wolumeny transakcyjne. 

Czemu BNB ma potencjał wzrostu?

Binance to pierwsza giełda, na którą trafiają nowi inwestorzy. A wiadomo — więcej użytkowników = więcej osób, które kupują token BNB. 

Dodatkowo BNB jest aktualnie czwartą największą kryptowaluta na świecie z ceną 380 USD. W perspektywie kilku lat cena BNB może przekroczyć kilka tysięcy dolarów! 

PS. Dla zobrazowania potęgi Binance warto wspomnieć o tym, że dziennie przeprowadza się tam 10-16 MLN transakcji, a na samej sieci BSC obecnie istnieje ponad 130 MLN aktywnych adresów. 

Kantor krypto – podsumowanie artykułu:

Dziękujemy za Twój czas! Ceny podane w artykule funkcjonują na dzień 02.02.2022. Nie wiemy, jak zmienią się w perspektywie kilku tygodni czy lat, ale warto będzie wrócić do tego artykułu za jakiś czas i sprawdzić, czy mieliśmy rację. 

Zachęcamy do systematycznego zaglądania na naszą stronę do kryptowalut. 

Zachęcamy też do zakupów! Gwarantujemy, że jesteś w dobrym miejscu, jeśli chcesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty. Zakup odbywa się w sposób szybki, zautomatyzowany i w pełni anonimowy. 

Masz też dwie możliwości bezpiecznego zakupu bitcoina (i innych kryptowalut). 

Jeśli nie chcesz przyjść do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut, przypominamy, że na naszej stronie do kryptowalut funkcjonuje również kantor kryptowalut online!   

PS. Pamiętaj, że to nie jest porada inwestycyjna! Nie inwestuj w nic, czego nie rozumiesz — zawsze zrób swój research i podejmij samodzielną decyzję. 

PPS. Natomiast jeśli chcesz być na bieżąco z kursami kryptowalut, zastanawiasz się, po co są kryptowaluty i chcesz poznać bliżej rynek bitcoina, zapraszamy do sprawdzenia naszych poprzednich artykułów.