Categories
Kryptowaluty

Informacje o kryptowalutach #3: Czym jest Litecoin? Czy jest lepszy od Bitcoina?

 

Cześć! Witamy Cię serdecznie w kolejnym artykule 🙂 Super, że czytasz nasze wpisy. Dziś porozmawiamy sobie o Litecoinie, czyli o jednej z najstarszy kryptowalut na świecie (starszej nawet od Ethereum). 

Dowiesz się:

 • Czym jest LTC
 • Czy kupić bitcoina, czy może Litecoina? 
 • Gdzie kupić kryptowalutę LTC? 
 • I na jakich portfelach trzymać LTC?

Zapraszamy do czytania! 

Co to jest kryptowaluta Litecoin? 

Litecoin (cyfrowe srebro), to kryptowaluta, która powstała już w 2011 roku (dokładnie w październiku)! Została stworzona przez programistę, Charliego Lee, który jest jednym z pierwszych pracowników Coinbase (obecnie jednej z największych giełd na świecie) i który pracował przez 5 lat w Googlu. 

Charlie już chyba wtedy czuł, co nadchodzi i zobaczył ogromny potencjał w rynku kryptowalut. Jego celem było stworzenie kryptowaluty, która będzie podobna do Bitcoina, ale będzie miała zdecydowanie lepsze możliwość (będzie szybsza, bardziej wydajna itp.)

Więc rodzi się pytanie – w czym LTC jest lepszy od BTC?

Przede wszystkim Litecoin jest szybszy. Przykładowo, czas wydobycia jednego bloku wynosi 2,5 minuty, czyli jest 4x krótszy, niż czas wydobycia bitcoinowego bloku (10 minut).  

Ponadto transakcje na sieci Litecoina są dużo szybsze niż na sieci Bitcoina (56 transakcji na sekundę).  

Do tego podaż jest ograniczona i wynosi 4 więcej niż podaż BTC, czyli 84 MLN Litecoinów. 

Patrząc na takie dane, mogłoby się więc wydawać, że to bardzo interesujący projekt, prawda? I tak właśnie jest! Szacuje się, że Litecoin jest jednym z najbardziej niedowartościowanych aktywów na rynku kryptowalut, więc zanim przejdziemy do dalszych informacji, wróćmy jeszcze na chwilę do fundamentów projektu. 

Ciekawą rzeczą jest to, że Charlie Lee nie zrobił w momencie startu swojej kryptowaluty tak, jak dzisiaj robi większość CEO. Charlie nie rozpoczął działalności wokół LTC mając już wykopane swoje Litecoiny i czekając, aż ich cena urośnie, tylko kopał LTC tak jak wszyscy górnicy kryptowalut – od samego początku. 

Dlaczego to jest ważne? 

Programista aktywnie zaangażował się w tworzenie swojego projektu i nie interesowały go tylko i wyłącznie zyski. 

Co więcej, Charlie sprzedał wszystkie swoje Litecoiny w 2018 roku na kilkudziesięciodolarowej górce. Dlaczego? 

Stwierdził, że ma zbyt duży wpływ na cenę samego LTC i tym samym manipuluje rynkiem (Charlie ma ogromne community na Twitterze, ponad 1 MLN osób, które często w 2018 roku kopiowało jego ruchy).    

Czy to była dobra decyzja? 

Być może dla samego Charliego – nie, ale dla dobra projektu zdecydowanie tak. 

Jeśli popatrzysz na wykres Litecoina, to zauważysz, że nie ma tam klasycznego zjawiska pump&dump. Co więcej, cena wielokrotnie sięgała dna, jak np. w 2015 czy 2018 roku. 

Co ciekawe, działanie litecoina jest bardzo podobne do działania Bitcoina. Mianowicie Litecoin też ma swoje halvingi, które mają miejsce co 4 lata (jeśli chcesz dokładnie wiedzieć, czym jest halving, zajrzyj do jednego z naszych poprzednich wpisów wymianie Bitcoinie).

Pierwszy halving miał miejsce w roku 2015. Wtedy nagroda za wydobycie jednego bloku spadła z 50 LTC do 25 LTC. Drugi halving miał miejsce w 2019 roku i nagroda kolejny raz zmniejszyła się o połowę, z 25 na 12,5 LTC. 

Z kolei najbliższy halving odbędzie się w sierpniu 2023 roku, gdzie nagroda za wydobycie jednego bloku będzie wynosiła już tylko, (albo wtedy aż), 6.25 LTC.  

Ciekawostka: na świecie znajdziesz ogromną ilość ATMów, w których można kupić Litecoina (ATMy to takie bankomaty, tylko do kupna i sprzedaży kryptowalut). 

Wracając do tematu, na całej kuli ziemskiej jest ponad 15 000 stacjonarnych kantorów krypto do kupna LTC! 

 

 

Co ciekawe, ta liczba przekracza ilość wszystkich ATMów do wymiany bitcoina ATMów (14 000+)  🙂 

W obliczu takich faktów możesz się zastanawiać:

 1. “Co kupić?”
 2. “Czym tak naprawdę różni się LTC od BTC?”
 3. “I jak to wszystko tak naprawdę działa??”

Spokojnie 🙂 Przeczytaj kolejne podpunkty, a wszystko stanie się jasne. 

Czy kupić bitcoina, czy może litecoina?

Co powie Ci kantor bitcoin? 🙂 

Żeby podjąć decyzję, trzeba zrozumieć pewne fundamentalne założenia BTC i LTC. Mianowicie Bitcoin powstał jako tzw. “store of value”, czyli aktywo do przechowywania wartości. 

Z kolei LTC jest aktywem “payment method”, czyli cyfrowym srebrem, którym o wiele łatwiej i szybciej można płacić (co ciekawe, takie instytucje i firmy jak Robin Hood, VISA czy duże banki w USA umożliwiają swoim klientom płatności m.in. w LTC, ponieważ ma on bardzo tanie opłaty i o wiele szybszą prędkość przesyłania niż Bitcoin).

Jaki jest wniosek? Co lepiej kupić? 

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale dobrze jest mieć ekspozycje na oba wyżej wymienione aktywa – jedno do trzymania wartości, a drugie – do szybkiego zawierania transakcji.

Rynek kryptowalut – wycena litecoina, wymiana bitcoina:

Kiedy kupujesz daną kryptowalutę, możesz kupić ją w stosunku do różnych par – do BTC, do USDT czy do ETH (do kupienia u nas – kantor krypto Warszawa, bitcoinwymiana.pl 🙂 

Jednak podczas analizy Litecoina zdecydowanie warto przyjrzeć się wykresowi Litecoina i jego wymiany do bitcoina. 

Tak jak widzisz, cena obecnie “szoruje po dnie” 🙂 Patrząc na okoliczności, trwającą hossę, Bitcoina, który prawdopodobnie będzie zaliczał nowe ATH (all-time-high), warto przyjrzeć się tej parze, nawet bardziej, niż parze LTC do USD. 

Gdzie kupić kryptowalutę litecoin? 

Tak naprawdę LTC kupisz na większości giełd kryptowalutowych, ponieważ Litecoin jest jedną z pierwszych kryptowalut, które kiedykolwiek powstały, a co za tym idzie, jest mocno wspierany przez instytucje i dostepny na prawie każdej giełdzie. 

Poniżej znajdziesz konkretne giełdy, na których kupisz swojego Litecoina: 

 1. Binance
 2. OKEx
 3. BitFinex
 4. FTX
 5. HitBtc 
 6. Waves Exchange
 7. Coinbase 
 8. Kraken 
 9. crypto.com
 10. Huobi 
 11. gate.io 

Na tych giełdach LTC występuje w parach do BTC, USD, USDT, ETH czy GBP. 

Na jakich portfelach trzymać Litecoina?

Kiedy już kupisz swojego LTC, pojawia się pytanie: na jakim portfelu kryptowalutowym mogę go trzymać?

Na szczęście nie ma się co obawiać, bo zdecydowana większość portfeli na rynku wspiera Litecoina, między innymi przez to, że jest jedną z pierwszych kryptowalut. 

Duże i bezpieczne portfele, na których możesz przechowywać LTC, to: 

 1. Ledger
 2. Trezor 
 3. Exodus 
 4. crypto.com wallet 
 5. Trust Wallet 
 6. Jaxx Wallet 

Szklana kula + kantor krypto – jaka jest przyszłość LTC?

Według wielu analityków Litecoin jest teraz bardzo tanio wyceniany. Jego cena oscyluje w granicach 50% od poprzedniego ATH z Maja 2021 ($410,26) 

Natomiast w kontekście przyszłości niektórzy mówią nawet o cenie $1800! Czy to możliwe? 

Być może 🙂 Nie ulega wątpliwości, że Litecoin jako kryptowaluta, która jest już 10 lat na rynku, na bardzo silne fundamenty. 

Ponadto jego kapitalizacja to jedynie 14 MLD $! To ponad 38 razy mniej, niż MarketCap ETH. 

Co więcej, możemy przewidywać, że kiedy Bitcoin urośnie, inwestorzy uznają, że jest już przewartościowany i zaczną wychodzić do altcoinów z największą kapitalizacją. 

To może być kolejny moment, w którym zobaczymy wzrosty na Litecoinie (być może jeszcze w tym roku). 

Podsumowanie:

Dziękujemy za Twój czas! Jeśli interesuje Cię więcej informacji z rynku kryptowalut, koniecznie sprawdź nasze poprzednie artykuły:

Kantor krypto bez weryfikacji! 

Jeśli chcesz kupić swoje kryptowaluty i interesuje Cię wymiana bitcoina, serdecznie zapraszamy do naszego biura! Gwarantujemy anonimowy zakup kryptowalut. 

https://bitcoinwymiana.pl/

Do zobaczenia w kolejnym wpisie!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.