Categories
Kryptowaluty

Wraz z rozwojem rynku kryptowalut pojawia się coraz więcej strategii inwestycyjnych, mających na celu optymalizację zysków i niwelowanie ryzyka straty. Dziś mamy ich wiele – różnią się one zarówno stopniem ryzyka, jak i potencjalnym zyskiem. Każda strategia operuje na tej samej zasadzie – w praktycznie każdym przypadku wyższe ryzyko równa się potencjalnie wyższym zyskiem, analogicznie w przypadku niskim ryzku inwestycji, nie warto liczyć na lukratywne zyski.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się arbitrażu kryptowalutowym – strategii inwestycyjnej, nie wymagającej wcześniejszego planowania, teoretycznie bez ryzyka. Czym jest arbitraż kryptowalutowy, czy jest legalny, jak go zastosować i czy w ogóle się opłaca – po przeczytaniu tego wpisu, znajdziesz wszystkie odpowiedzi na te pytania i nie tylko.

Czym jest arbitraż kryptowalutowy?

Arbitraż kryptowalutowy to strategia handlowa polegająca na wykorzystaniu różnicy cenowej na jednej giełdzie po niższej cenie, a następnie sprzedaniu na innej, po wyższej cenie. W tym przypadku osiągamy zysk na różnicy cen.

W telegraficznym skrócie: do arbitrażu dochodzi, jeżeli przykładowo zakupimy BTC po cenie 50,000$ na giełdzie X, a następnie sprzedamy go na giełdzie Y w cenie 50,200$.

W teorii pewny zysk, niewymagający żadnej wiedzy i opracowanej strategii. W praktyce wygląda to nieco mniej kolorowo, gdyż musimy uwzględnić kilka czynników;

Opłaty transakcyjne: Opłaty transakcyjne często mogą zniwelować i tak już niski zysk, lub nawet sprawić, że poniesiemy stratę. Dlatego bądź świadomy każdej opłaty wiążącej się z poszczególną transakcją.

Niski procent zysku: Niski procent zysku sprawia, że musimy się mocno napracować, by czerpać realne profity. W praktyce wygląda to w ten sposób – opłaca się inwestować w arbitraż kryptowalutowy robiąc wiele transakcji, dużym kapitałem. Przykładowo, 2% zysku na kwocie 100$ nie robi wrażenia, natomiast 2% z kwoty 100,000$, czy 1,000,000$ to już inny kaliber.

Dlatego z arbitrażu kryptowalutowego często korzystają spółki obracające milionami, lub inwestorzy którzy uprzednio zbudowali już swój kapitał i mają czym obracać.

Rodzaje arbitrażu kryptowalutowego

Arbitraż między giełdami (Inter-exchange arbitrage): To najczęściej spotykana forma arbitrażu kryptowalutowego. Inwestorzy kupują kryptowalutę na jednej giełdzie, gdzie jej cena jest niższa, a następnie sprzedają na innej, gdzie kurs jest wyższy. Aby ta strategia była skuteczna, różnica w cenach musi być na tyle duża, by przewyższyć koszty związane z transakcjami, takie jak opłaty za przelewy i prowizje giełdowe.

Przykład:

Cena Bitcoina na giełdzie A wynosi 25 000 USD.

Na giełdzie B cena tej samej kryptowaluty wynosi 25 200 USD. Kupując 1 BTC na giełdzie A za 25 000 USD, a następnie sprzedając go na giełdzie B za 25 200 USD, można osiągnąć zysk w wysokości 200 USD (po uwzględnieniu kosztów).

Arbitraż wewnętrzny na giełdzie (Intra-exchange arbitrage): Ten typ arbitrażu wykorzystuje różnice cenowe między parami kryptowalut na jednej i tej samej giełdzie. W tym scenariuszu inwestorzy handlują pomiędzy różnymi parami na tej samej platformie, korzystając z chwilowych różnic kursowych.

Przykład:

Cena 1 BTC w parze z USDT wynosi 25 000.            

Na tej samej giełdzie cena 1 BTC w parze z BUSD to 24 800. Kupno Bitcoina za BUSD i sprzedaż za USDT pozwala osiągnąć zysk z różnicy kursów na jednej giełdzie.

Arbitraż trójkątny (Triangular arbitrage): W tej metodzie inwestor wykorzystuje różnice w kursach pomiędzy trzema różnymi parami kryptowalut na jednej giełdzie. Inwestor przeprowadza serię transakcji, zamieniając jedną kryptowalutę na drugą i wracając do pierwotnej waluty, aby skorzystać z odmiennych kursów wymiany.

Przykład:

Zaczynasz z 1 BTC.

Zamieniasz go na ETH (para BTC/ETH).

Potem zamieniasz ETH na USDT (para ETH/USDT).

Na koniec, zamieniasz USDT z powrotem na BTC (para USDT/BTC). Jeśli kursy wymiany są korzystne, po zakończeniu cyklu możesz otrzymać więcej BTC niż na początku.

Arbitraż geograficzny (Spatial arbitrage): Ten rodzaj arbitrażu polega na korzystaniu z różnicy ceny kryptowalut na giełdach działających w różnych krajach lub regionach. Różnice te wynikają zazwyczaj z lokalnych regulacji, różnej dostępności kryptowalut na danym rynku oraz różnic w popycie i podaży.

 

Bitcoin może być wyceniany wyżej na giełdach w Korei Południowej w porównaniu do giełd w Stanach Zjednoczonych, co daje szansę na wykorzystanie różnic kursowych do zyskownego handlu.

Czy arbitraż kryptowalutowy jest legalny?

Tak, arbitraż kryptowalutowy to legalna strategia inwestycyjna. Musisz wiedzieć natomiast, że nie jest ona korzystna dla poszczególnych giełd kryptowalutowych, a wychwycenie zjawiska może nawet sprawić, że podmiot zablokuje Twoje konto.

Im więcej osób korzysta z arbitrażu kryptowalutowego, tym łatwiej wyłapać różnicę cenową, w związku z czym ceny się uśredniają, uniemożliwiając dokonanie arbitrażu krypto.

 

Podsumowanie

Arbitraż krypytowalutowy to strategia inwestycyjna niwelująca ryzyko straty, oferująca w teorii pewny zysk. W praktyce trzeba uwzględnić o wiele więcej czynników, takich jak opłaty, niski procent zysku, czy ryzyko związane z przechowywaniem aktywów i dokonywaniem transakcji. Przy transakcjach kryptowalutowych trzeba być niezwykle skrupulatnym, gdyż każda pomyłka wiąże się z bezpowrotną utratą środków.

Dodatkowo, przymierzając się do arbitrażu kryptowalutowego, warto korzystać z narzędzi, umożliwiających zautomatyzowanie całego procesu. Wyszukiwanie różnic cenowych manualnie może okazać się nieefektywne, gdyż na rynku kryptowalutowym wszystko dzieje się na przestrzeni minut, lub nawet sekund, dlatego optymalizacja czasowa jest kluczowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *