Najstarsza kryptowlauta stworzona przez nieznanemu nikomu dotąd Satoshiego Nakamoto wciąż jest aktywem największym i najważniejszym na rynku, niejako wyznaczając standardy dla pozostałych altcoinów. Obecna wycena ”cyfrowego złota” waha się w okolicach 35,000 USD. To wciąż daleko od szczytu (ATH) wynoszącego około 69,000 USD w listopadzie 2021 roku.
Czy po długotrwałej bessie wkraczamy w okres wzrostowy na rynku kryptowalut? Co halving bitcoina ma wspólnego z prognozą ceny najstarszej kryptowaluty? Czy wszyscy inwestorzy są jednomyślni i zwiastują ogromne wzrosty na rynku cyfrowych aktywów? A może część z nich uważa, że system Bitcoin upadnie i nie będzie czego zbierać? Po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jakie są prognozy dla bitcoina na najbliższe miesiące.
Spis treści
Historia sieci Bitcoin
Za oficjalny start kryptowaluty bitcoin uznajemy styczeń 2009 roku, kiedy Satoshi Nakamoto wydobył blok o wartości 50 BTC. O sieci blockchain zaczęło być głośno już wcześniej, ponieważ nieznany nikomu autor kryptowaluty bitcoin 31 października 2008 roku opublikował whitepaper zatytułowany ”Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”, w którym omówił założenia systemu transakcji nieopartych jedynie na wzajemnym zaufaniu.
Kurs początkowy kryptowaluty bitcoin był tak niski, że ówcześnie za jednego dolara można było wejść w posiadanie tysięcy BTC. Nie ma w tym nic dziwnego, w momencie pierwszego uruchomienia technologii mało kto interesował się projektem i nikt nie przypuszczał, że rozwinie się do takiego stopnia, jak możemy to ujrzeć dziś.
Jedna z pierwszych transakcji wyniosła 10,000 BTC i posłużyła jako zapłata za dwie sztuki pizzy. Wtedy wartość takiej ilości kryptowalut wynosiła zaledwie 30,00 USD, a dziś 350912000,00 USD. Kultowa transakcja bardzo często przytaczana jest w odniesieniu do porównania tego, jak bardzo system rozwinął się przez te wszystkie lata.
Co dalej z bitcoinem i innymi kryptowalutami?
Kiedy oczy wszystkich inwestorów skierowane są ku największej kryptowaluty na świecie, warto również przyjrzeć się pozostałym altcoinom, które również nie zostaną obojętne wobec ostatnich wydarzeń panujących na rynku. Reszta kryptowalut, mimo braku bezpośredniego powiązania z pionierem w postaci bitcoina, płyną z nim na jednej fali. Oznacza to, że jeżeli BTC wykazuje tendencję wzrostową, altcoiny podążają za nim. Identycznie sytuacja wygląda w drugą stronę.
Bitcoin za milion dolarów? – optymistyczne prognozy dla bitcoina
Wśród ekspertów nie brakuje hurra optymistów twierdzących, że cena cyfrowego aktywa osiągnie zawrotne milion dolarów i to możliwe nawet, że przed końcem obecnej dekady. Jedną z tych osób jest founder BitMEX, Arthur Hayes. Zdaniem Hayesa bitcoin osiągnie swoje nowe ATH tuż przed końcem 2024 roku.
Na początku października założyciel BitMEX zjawił się w programie Impact Theory u Toma Bileyu i powiedział, dlaczego wierzy, że Bitcoin osiągnie cenę 750,000 – 1,000,000 USD do 2026 roku.
Hayes w programie powiedział:
”I absolutely agree that there is going to be a major financial crisis, probably as bad or worse than the great depression, sometime near the end of the decade; before we get there, we’re gonna have, I think, the largest bull market in stocks, real estate, crypto, art, you name it, that we’ve ever seen since WW2.”
Tłumaczenie na język polski:
”Całkowicie zgadzam się, że przed końcem tego dziesięciolecia może nadejść poważny kryzys finansowy, prawdopodobnie równie poważny lub nawet gorszy niż Wielki Kryzys. Zanim to jednak nastąpi, myślę, że doświadczymy największej hossy na giełdzie, w nieruchomościach, kryptowalutach, sztuce, czy w czymkolwiek innym, jaką doświadczyliśmy od czasów II wojny światowej.”
Halving – jak wpłynie na przewidywaną cenę bitcoina?
Halving bitcoina, czyli przepołowienie nagrody dla górników o połowę za rozwiązanie skomplikowanej zagadki kryptograficznej wydaje się być naturalnym wyznacznikiem tendencji wzrostowej kryptowaluty. Jak wiemy, podaż bitcoina jest ograniczona i wynosi zaledwie 21 milionów. Każdy halving spowalnia dopływ kolejnych BTC do sieci blockchain. Im mniejsza podaż, tym większy popyt. Jak pokazuje historia poprzednich halvingów, które mają miejsce średnio co 4 lata, wpływały one zawsze korzystnie na kurs bitcoina, lecz niekoniecznie od razu po wydarzeniu.
Niektórzy z ekspertów twierdzą, że cena bitcoina w zbliżającym się wielkimi krokami halvingu wiosną 2024 roku wyniesie 50,000 USD, a rok po całym wydarzeniu może wzrosnąć kilkukrotnie. Kryptowaluty są aktywem czysto spekulacyjnym, nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, jak bitcoin zachowa się na rynku. Historia lubi jednak się powtarzać, dlatego podczas analiz cenowych zawsze trzeba brać pod uwagę, jak cyfrowa waluta zachowywała się w przeszłości.
Fundusz ETF oparty na ”fizycznym” odgrywa kluczową rolę?
Wciąż nie mamy jasnej deklaracji od SEC, czy fundusz ETF zostanie przyjęty. Ostatnimi czasy pojawiła się informacja o zatwierdzeniu, lecz plotki szybko zostały rozwiane przez strony zaangażowane w sprawę. Inwestorzy mimo to nastawieni są raczej pozytywnie do całej sytuacji, dlatego uważa się, że właśnie dzięki temu na rynku ostatnimi czasy obserwujemy tak duże wzrosty.
Zdaniem Martina Leinwebera, stratega produktów w MarketVector Indexes negatywna decyzja SEC odnośnie ETF ostro zachwiałaby rynkiem kryptowalut. Nawet uwzględniając zbliżający się halving, Leinweber podkreśla znaczenie ETF dla akceptacji instytucjonalnej bitcoina.
Podsumowanie
Cena Bitcoina stojącego w obliczu wielkich wydarzeń z pewnością nie pozostanie obojętna wobec rynku. Ogromne znaczenie ma tutaj decyzja SEC o zatwierdzeniu ETF na bitcoina. Nie można zapomnieć o halvingu będącym szansą na ogromne wzrosty dla najstarszej kryptowaluty na świecie, ale nie tylko.
W ciągu najbliższych miesięcy z pewnością nie zabraknie emocji na zdecentralizowanym rynku, a wydarzenia w tym okresie mogą okazać się kluczowe w kontekście przyszłości systemu Bitcoin i innych kryptowalut.
Mimo wielu opinii ekspertów zwiastujących zarówno wielkie wzrosty, jak i spadki cyfrowych aktywów, żaden z nich nie jest wyrocznią i nie mogą być brani za stuprocentowy pewnik. Owszem, wieloletnie doświadczenie i znajomość technologii oraz poprzednich wydarzeń w świecie finansów z pewnością pomaga w analizowaniu ceny aktywów i zwiększa szansę na prawidłowe predykcje, niemniej jednak nie można zapomnieć o niestabilności cechującej wszystkie kryptowaluty (z wyłączeniem stablecoinów).
Przed zainwestowaniem w Bitcoina zrób własne rozeznanie na rynku, by zminimalizować ryzyko utraty środków. Inwestuj tylko tyle, ile możesz stracić. Nie lokuj środków w dany token tylko dlatego, że któryś z ekspertów bądź influencerów wyraził przychylną opinię dla poszczególnego projektu.