Categories
Kryptowaluty

DeFi vs CeFi – Dlaczego Celsius, 3AC i Voyager upadły?

 

GM! Ostatnio w świecie krypto dzieje się bardzo wiele. Na świecie tez dzieje się bardzo wiele. Niektórzy mówią, że to pierwsza bessa na ogólnoświatowych rynkach kapitałowych (nie tylko na krypto) od 2008 roku. Recesja tuż za rogiem. Być może. 

My dzisiaj porozmawiamy sobie o “code is the law”, czyli fundamentach świata krypto, które (nota bene) sprawiły, że inwestorzy czy depozytariusze takich firm jak Celsius nie dostali swoich pieniędzy. 

Zaczynamy! 

Mechanizmy 

A zacznijmy od tego, w jaki sposób działają wszystkie platformy typu Nexo, Celsius itd. Oferują Ci procent na Twoich aktywach (BTC, USDC, PAXG etc.) po wpłaceniu do nich pieniędzy. 

Jak myślisz, skąd się biorą odsetki? Tego typu firmy działają na zasadzie “Wpłać nam pieniądze, my je pożyczymy na procent lub będziemy nimi trade’ować, a Ty dostaniesz małą część”. 

Innymi słowy –  używają Twojego (i milionów innych ludzi) kapitału jako dźwigni do zarabiania na wahaniach rynkowych. 

Na co powinieneś uważać?

Pamiętaj, że oddając pieniądze tego typu podmiotom, wkładasz pieniądze do black box, do którego nie masz dostępu. Nie masz kontroli nad swoim depozytem, a to znaczy, że istnieje ryzyko bank runu, co zresztą zdarzyło się w Celsiuszu. 

W jednym z tygodni mieli oni tylko $296M wpłat i aż $1.2B wypłat. 

Jeszcze kilka takich tygodni, a staliby się niewypłacalni, ponieważ pozostały kapitał był pożyczony, a oni nie mogli go odzyskać – właśnie dlatego zablokowali wypłaty. 

Off-Chain vs On-Chain

Zauważ, że w dużej mierze upadek rynku krypto (aktualny spadek cen) był spowodowany przed domino złych wydarzeń związanymi z firmami ze świata tradycyjnego! A przynajmniej wydarzeniami. 

Celsius upadł, bo przekazał depozyty swoich inwestorów na “degen trading”, czyli ryzykowne operacje w DeFi. Dodatkowo, udzielał “uncollateralized loans”, czyli pożyczek bez zabezpieczenia dla instytucji finansowych. 

Celsius miał inne warunki udzielania pożyczek dla retail i institutional inwestorów. 

  • Retail = Chcesz jednego bitcoina, wpłać zabezpieczenie w wysokości 2 BTC.
  • Instytucja = Jesteście instytucją, jeśli chcesz jednego bitcoina, nie musisz wpłacać zabezpieczenia. Ufamy Ci. 

Idąc dalej – 3AC upadło, bo zarządzało pieniędzmi swoim depozytariuszy w bardzo ryzykowny sposób, w ogóle nie hedgując (nie zabezpieczając) ryzyka. Potem, kiedy przyszedł gorszy moment rynkowy, a oni musieli dorzucić środki do pozycji lub spłacić pożyczkodawców, sprzedali część swoich aktywów, a 3AC miało duże alokacje w największych projektach krypto. 

Sprzedając duże paczki altcoinów w celu ratowania jakichkolwiek środków, wywołali ogromne spadki cen, które pociągnęły za sobą kolejne spadki cen (kiedy mali inwestorzy widzieli, że duzi sprzedają, również zaczęli sprzedawać, nakręcając lawinę). 

Co ciekawe, potem okazało się, że 3AC jest niewypłacalne, a firm, które pożyczyły im pieniądze, jest całkiem sporo, co z kolei pociągnęło za sobą kolejne bankructwa (np. Celsiusa). 

A Celsius, który miał jeszcze jakąś gotówkę i dużo collateralu w DeFi, nie zamierzał spłacić inwestorów retail (którzy nic nie mogli mu zrobić po ogłoszeniu upadłości). Natomiast chłopaki z Celsiusa spłacili wszystkie pożyczki ($800M) w DeFi, żeby uzyskać swoje zabezpieczenie. Odblokowali w tym celu 400 000 stETH. 

Dodatkowo, pamiętaj o tym, że z defi de facto nic się nie stało. “Stare” protokoły, takie jak Compound, Aave, czy Synthetix, cały czas działały i nic się nie zepsuło. Code is the law. 

To ogromne, instytucjonalne działania off-chain popchnęły za sobą spadki on-chain. 

Spadki 

To nie jest porada inwestycyjna, natomiast spadki od szczytów po 70-80% (patrząc historycznie) były dobrymi momentami wejścia. Wszyscy, którzy w latach 2008-2009 inwestowali w giełdę (pomimo ogólnej paniki) dziś są, jak to się ładnie mówi, zarobieni. 

Zapraszamy do akumulowania aktywów o silnych fundamentach! 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! 

Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem topowych kryptowalut to dobrze trafiłeś:)

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut. Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!