Categories
Kryptowaluty

Największe Hacki W Świecie Krypto (edycja 2022)

 

Firma analizująca blockchainy, Chainalysis, powiedziała, że rok 2022 był „największym rokiem w historii” pod względem liczby projektów krypto, na które “napadnięto” i z których środki zostały odzyskane – i to w październiku. 

Po czterech atakach październik 2022 był najgorszym miesiącem w największym roku w historii aktywności hakerskiej. Hakerzy ukradli 718 milionów dolarów z protokołów #DeFi w 11 różnych atakach.

Tylko te ataki, o których tu mówimy, sumują się do ogromnej kwoty 2,2 miliarda dolarów, a te ataki stanowią tylko niewielką część łącznej liczby ataków zaobserwowanych w 2023 roku.

Wydająca się brakiem bezpieczeństwa ta sytuacja sprawiła, że bear market jest dla wielu jeszcze trudniejszy. 

Natomiast jak wyglądały hacki w całym 20222? 

Oto podsumowanie 5 największych hacków w świecie krypto – edycja 2022 🙂 

1. FTX: 650 milionów dolarów

Niektórzy mówią, że to było jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie krypto w 2022 roku:  niesamowicie popularna giełda cyfrowych aktywów FTX spektakularnie upadła, tracąc miliardy dolarów w ramach funduszy firmowych, i w depozytach swoich klientów. 

FTX złożył wniosek o upadłość 11 listopada 2022, ale to nie był koniec jej problemów: giełda, którą polecały różnego rodzaju gwiazdy, jak np. Steph Curry – jeden z najlepszych zawodników NBA –  została potem zaatakowana w tajemniczy sposób.

Konta (portfele) rzekomo należące do FTX zostały opróżnione z około 640 milionów dolarów w tokenach. Środki zostały następnie przeniesione na inne giełdy i przeswapowane do innych kryptowalut.

Nadal nie jest jasne, kto ukradł pieniądze. Na pierwszej rozprawie sądowej po upadku giełdy radca do nowego zarządu FTX, James Bromley, powiedział, że „znaczna część” aktywów giełdy została skradziona lub zaginęła.

Być może nigdy się nie dowiemy.

2. Binance Smart Chain: 566 milionów dolarów

Hakerzy zaatakowali blockchain związany z największą na świecie giełdą kryptowalut 6 października, i  ukradli 566 milionów dolarów w BNB.

Exploit dotyczył mostu cross-chain BSC Token Hub. Hakerzy po prostu stworzyli tokeny z niczego przy użyciu sztucznych dowodów wypłat. Jednak żadnych środków nie stracili użytkownicy Binance, czy inne osoby korzystające z blockchaina.

Natomiast okazało się, że mimo ogromnej ilości tokenów ukradzionych, przestępcy nie byli w stanie ich wszystkich wykorzystać – CEO Binance Changpeng Zhao powiedział, że udało im się uchronić ok. 80-90% kwoty przed kradzieżą. 

Jest to związane z tym, że validatorzy łańcucha BSC zamrozili sieć po ataku, a haker zdążył przenieść około 100 milionów dolarów środków na inne łańcuchy.

3. Ronin: 552 miliony dolarów

Kolejna sprawa – Ronin, boczny łańcuch (sidechain) popularnej gry NFT Axie Infinity. W marcu hakerzy ukradli kwotę szacowaną na 552 miliony dolarów w Ethereum i USDC. 

Kiedy exploit został ujawniony przez dewelopera Axie Infinity, Sky Mavisa (tydzień po wydarzeniu) wartość skradzionych funduszy wzrosła do 622 milionów dolarów.

Jak to się stało?

Hackerzy korzystali ze skradzionych kluczy prywatnych do fałszowania transakcji. 

Axie Infinity

Fundusze zostały szybko wyprane, jak to zwykle bywa w przypadku ataków – około 7 milionów dolarów w Ethereum zostało wysłanych do protokołu Tornado Cash (teraz zakazanego przez rząd USA).

Ministerstwo Skarbu Stanów Zjednoczonych później zidentyfikowało adresy portfeli kryptowalutowych rzekomo powiązane z grupą hakerską Lazarus z Korei Północnej w ataku.

4. Wormhole: 326 milionów dolarów

Protokoły DeFi mocno ucierpiały w tym roku. DeFi to termin-wolny dla aplikacji automatyzujących działania banków i domów maklerskich, które są wciąż nowe i działają na eksperymentalnych modelach. 

Oznacza to, że bezpieczeństwo jest kwestią szczególną i wrażliwą, zwłaszcza przy mostach (bridge’ach),  które pozwalają użytkownikom przenosić fundusze między łańcuchami.

W lutym popularny most Wormhole został zaatakowany przez hakerów. Celem był “oddział” na blockchainie Solana (gdzie użytkownicy muszą najpierw zablokować Ethereum w inteligentnym kontrakcie, aby otrzymać równoważną ilość w Wrapped Ethereum, czyli WETH) po drugiej stronie.  

Dokładnie 120 000 tokenów WETH zostało wydrukowane bez pokrycia. W momencie ataku było to 326 milionów dolarów.

WETH to token przypięty do ceny Ethereum w relacji 1:1, przydatny w świecie DeFi do szybkiego przemieszczania funduszy.

Jump Trading, spółka macierzysta Wormhole’a i ważny gracz w ekosystemie Solana, była w stanie interweniować i uratować sytuację, zastępując to, co zostało skradzione i ponownie uruchamiając most.

5. Nomad: 190 milionów dolarów

Na koniec most, który został zaatakowany w sierpniu – Nomad Bridge. Niestety Nomad, który pozwalał użytkownikom przenosić aktywa cyfrowe między różnymi blockchainami, stracił wszystkie swoje fundusze – zamrożone w Ethereum, USDC, DAI, FXS i CQT – po tym, jak hakerzy wykorzystali błąd w aktualizacji.

Po tym, jak ci za protokołem zaoferowali hakerom nagrodę w wysokości 10% za zwrócenie tokenów – bez stosowania przepisów prawnych – fundusze zaczęły powoli wracać. 

Odzyskano około 22 milionów dolarów, natomiast atak skłonił FBI do ostrzeżenia inwestorów o tym, jak cyberprzestępcy patrzą na platformy DeFi. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!