Spis treści
Czym jest NFT w 2021? Miliony dolarów za obrazek.
Cześć! Witam Cię serdecznie w kolejnym artykule. Jeśli interesujesz się światem blockchain, na pewno spotkałeś się z pojęciem NFT. Ostatnio wszyscy o tym mówią, jednak nie każdy wie, czym ono jest.
Czy można na nim zarobić? Jak długo potrwa hype na NFT? Czy to prawda, że zwykłe obrazki codziennie sprzedają się za setki milionów dolarów?
Czytaj dalej!
1. Co to jest NFT?
NFT (Non-Fungible Token) to wyjątkowy zasób cyfrowy. Dlaczego wyjątkowy? NFT różni się od tradycyjnych walut cyfrowych. O ile wszystkie BTC na rynku są takie same, nigdy nie będzie dwóch takich samych NFT. Co za tym idzie, każde NFT jest niepowtarzalne, przez co jego wartość rośnie.
Jeśli kupujesz dla siebie NFT, stajesz się posiadaczem jedynego na świecie cyfrowego zapisu.
“Ale czym jest ten cały token? Czy to tylko zapis cyfrowy?”
NFT może przybierać bardzo różne formy, m.in.
- gifu
- video
- grafiki w formacie .jpg
- ścieżki dźwiękowej
- wirtualnego awataru albo skina w grze komputerowej
- muzyki
- szeroko pojętej sztuki
Co ciekawe, każdy użytkownik może za darmo zobaczyć zawartość NFT, jednak tylko właściciel ma prawa do tokenu i jest w jego posiadaniu.
“A na czym opiera się NFT?”
Token NFT jest zakodowany na blockchainie – tak jak np. słowa kluczowe do portfela kryptowalutowego.
2. Gdzie kupić NFT?
Czy da się kupić NFT w taki sam sposób jak kryptowaluty?
Tak, jednak giełdy scentralizowane, na których kupujemy tradycyjne kryptowaluty, rzadko służą do kupowania NFT, co nie zmienia faktu, że np. na Binance bez problemu kupisz NFT.
Co pewien czas organizowane są aukcje na tokeny NFT i właśnie wtedy możesz wylicytować swój token.
Wracając do tematu, NFT kupuje się na dedykowanych marketplace’ach.
Najbardziej znane to:
- opensea.io – wystarczy, że założysz tam konto i już możesz przeglądać tokeny od różnych twórców
- Rarible – platforma bardzo podobna do opensea.io, jednak w tym przypadku mamy wewnętrzny token, który umożliwia np. opłacenie opłaty transakcyjnej za wysłanie środków lub kupno NFT
- Foundation – najtrudniejsza (dla twórcy) dla twórcy z 3 wymienionych. Dlaczego? Żeby twórca mógł wystawić tam swoją cyfrową sztukę, musi dostać “upvotes” od publiczności. Upvotes stanowią system analogiczny system do polubień na Facebooku. Kiedy dany twórca uzyska pod swoim tokenem odpowiednią ilość głosów, może zacząć sprzedaż.
W tym wszystkim trzeba pamiętać, żeby mądrze dobierać giełdy tokenów NFT. Na rynku jest coraz więcej przypadków, w których inwestorzy kupują tokeny na podejrzanych stronach i tracą środki.
3. Dlaczego inwestorzy kupują NFT?
Dostrzegamy dwa powody:
1.Świat zmierza w stronę personalizacji. Obserwujemy przemijanie ery wielkich korporacji, w których wszystko jest powtarzalne. Ludzie szukają czegoś, czego nie mają inni i okazuje się, że między innymi blockchain daje takie możliwości. Właśnie dlatego inwestorzy wchodzą w NFT. Kieruje nimi chęć posiadania czegoś unikatowego.
2. Drugim powodem, dla którego NFT tak dobrze się sprzedaje, jest ogromny hype. Na fali trendu pojawili się flipperzy NFT – osoby, które tanio kupują i sprzedają drogo. Wiedzą, że prawdopodobnie to tylko chwilowa gra i grają pod wydarzenia.
4. Czy trend wzrostowy na NFT się utrzyma?
To zależy. Im więcej oszustw będzie się pojawiać na rynku, tym więcej osób będzie odchodzić od rynku. Jednak patrząc krótkoterminowo – trend powinien się utrzymać Dlaczego?
Ciągle jesteśmy jeszcze w bardzo wczesnej fazie adopcji. Większość populacji nadal nie wie czym jest blockchain i NFT, mimo tego, że w świecie kryptowalut wokół NFT tworzy się bańka.
Poza tym, jeśli NFT wejdzie do życia codziennego i duże instytucje zaczną korzystać z tokenów NFT na masową skalę, trend wzrostowy może gwałtownie przybrać na sile.
5. Zastosowania NFT
70% użycia NFT to przede wszystkim monetyzacja twórczości różnych artystów. Osoby z najróżniejszych branż, od sportowców, przez muzyków i malarzy, po przedsiębiorców, wskakują na jadący wagon NFT i przyciągają rzesze fanów, tym samym zarabiając ogromne pieniądze na swoich tokenach.
Poza tym jest jeszcze kilka mniej znanych i powszechnych zastosowań NFT:
- zbieranie funduszy na akcje charytatywne
- moda (w niektórych przypadkach QR kod na metce po zeskanowaniu staje się tokenem NFT)
- licencje i certyfikaty – ostatnio coraz więcej firm decyduje się na tokenizowanie np. dyplomów dla swoich pracowników. Znanym przykładem są tzw. certyfikaty covidowe, które w Watykanie przybrały formę NFT.
6. Sposoby zarabiania na NFT
Istnieją dwa bardzo popularne modele biznesowe w oparciu o NFT.
- 99% użytkowników albo kupuje tokeny taniej i sprzedaje drożej, albo handluje tokenami NFT jak normalnym towarem.
- 1% to osoby, które tworzą marketplace’y, tworzą paczki NFT (mysteryboxy) albo programują gry komputerowe w oparciu o NFT.
Niewątpliwie przez kolejne miesiące będziemy obserwowali ogromny wzrost nowych modeli biznesowych w oparciu o NFT. Ciekawe, co będzie następne.
7. Czy powinieneś kupować NFT – podsumowanie:
Każdy ma inne zdanie na temat tego rynku – jedni mówią: “nie kupuj, bo stracisz”, a inni mówią: “kupuj, bo można zarobić ogromne pieniądze”.
I wiesz co?
Jedno i drugie jest prawdą. Jednak kluczem do sukcesu jest zrobienie dobrego researchu.
Podejmuj decyzje samodzielnie.
Ofertę wymiany bitcoina znajdziesz tutaj:
Więcej o nft znajdziecie tutaj:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Niewymienialny_token