Categories
Kryptowaluty

Upadek USDT: Czy to Możliwe?

 

GM! Dużo się dzieje w świecie krypto. Kolejne firmy ogłaszają bankructwa, a ceny lecą w dół. Nie wiadomo, kiedy sytuacja się zmieni, a kolejne trupy, które ciągle wychodzą z kryptowalutowej szafy, nie pomagają. Po upadku FTX coraz więcej firm ogłasza, że albo trzymali tam swoje środki, albo byli w taki czy inny sposób dotknięci całą sytuacją. Dodatkowo, okazuje się, że już wszyscy – po upadku Luny, 3AC i FTX – zakładają, że to koniec złych wydarzeń. Natomiast mało kto pamięta jeszcze o USDT i o tym, dlaczego może (ale wcale nie musi) upaść jako kolejne. 

Dzisiaj pokażemy Wam, dlaczego warto zastanowić się nad trzymaniem środków w USDT. 

Zapraszamy do czytania

Jak Tether zaczynał w świecie kryptowalut? 

Wszystko zaczęło się w 2014 roku, kiedy Tether jeszcze nazywał się Realcoin. Tether Limited, firma stojąca za USDT, posiadana jest przez spółkę zarejestrowaną w HongKongu o nazwie iFinex Inc. Jak się okazuje, ta sama spółka posiada jeszcze giełdę Bitfinex, a za wszystkimi firmami stoi trzech ojców-założycieli: Brock Pierce, Reeve Collins, i Craig Sellars. 

Podstawowe założenia 

Założenia USDT są proste: Tether to nic innego jak przeniesienie waluty fiat na blockchain. Chodzi o stworzenie stabilnej kryptowaluty, której wartość nie będzie zmienna (jak w przypadku innych kryptoaktywów), ale stała i zawsze będzie wynosić 1 USD. 

Dzięki temu można przechowywać swoje dolary w dużo bardziej zdecentralizowany sposób niż do tej pory, a ewentualne przesyły gotówki są kwestią kilku-kilkunastu sekund (w przeciwieństwie do transakcji bankowych). 

Pomysł polega na tym, że 1 USDT = 1 USD, a Tether jako emitent kryptowaluty, zawsze wymieni swoim klientom USDT na dolary i dolary na USDT, jeśli zajdzie taka potrzeba. 

Jednak tutaj zaczynają się problemy. 

Problemy Tethera 

Zacznijmy od tego, że pomimo oficjalnych deklaracji o wymianie środków swoich klientów na dolary, coś zupełnie innego znajduje się w regulaminie strony Tethera. 

W warunkach umowy napisane jest, że Tether “nie musi niczego kupować”. Nie istnieje gwarantowane prawo wykupu kupionych USDT, jeśli chciałbyś wrócić z USDT do dolara amerykańskiego. 

Wyobraź sobie, że idziesz do kantoru, który nie gwarantuje Ci możliwości odkupu. Kupujesz złoto, euro, czy jeny, których potem nie możesz sprzedać. 

O tego typu paranoi mówimy. 

Jednak to nie koniec problemów. 

Od ponad pół dekady Tether obiecuje i deklaruje przeprowadzenie audytów finansowych. Początkowo, słyszeliśmy obietnice o tym, że audyty będą publikowane codziennie. 

Minęło 5 lat i taki raport nie pojawił się ani razu. 

Dopiero w momencie, kiedy regulatorzy amerykańscy zażądali audytu, który rozwiałby wątpliwości inwestorów i wykazał, że Tether ma pokrycie w dolarach, USDT zaczęło rozglądać się za firmą, która potencjalnie zweryfikowałaby ich rezerwy. 

Co ciekawe, kiedy już ją znaleźli, a firma opublikowała raport, który mówiąc delikatnie, nie był zbyt przychylny dla USDT, Tether zamiótł temat pod dywan. 

Rzecznicy prasowi Tethera powiedzieli (cytat), że audytor “przykłada zbyt dużą uwagę do szczegółów”. 

A to tylko mały element układanki (i nie pierwszy raz, kiedy Tether okłamał społeczność).

Powiązania USDT z Giełdą Bitfinex

Bitfinex to dawniejszy odpowiednik Binance pod kątem używalności giełdy. Kiedy jeszcze nie było Binance, wszyscy używali Bitfinex-a. 

Dodatkowo, Bitfinex był też pierwszą giełdą, na której można było kupować USDT. 

Po pewnym czasie społeczność zaczęła podejrzewać scenariusz, w którym potencjalnie użytkownicy kupują USDT na Bitfinex za fiaty, a potem Tether odmawia zamiany na dolary. 

Jeśli takie coś by się wydarzyło, byłaby to największa piramida finansowa w historii. 

Natomiast wy już wiecie, że Bitfinex i Tether to w gruncie rzeczy ta sama firma, bo obie spółki są w posiadaniu jednej centralnej, zarejestrowanej w Hong Kongu. 

Jednak kiedy w 2015 roku Bitfinex został zapytany o powiązania z Tetherem, stanowczo zaprzeczyli.

Prawda wyszła na jaw dopiero po wycieku dokumentów. 

I zgadnijcie co: to nadal nie koniec!

Potem okazało się, że właściciele giełdy mają zaplecze związane z przestępczością i hazardem. 

Przykładowo, CEO Bitfinex to były technik informatyk, który zawodowo analizował schematy Ponziego i piramidy finansowe, po tym, jak stracił na jednej z nich dużą część swoich bitcoinów. 

Przez pewien czas próbował nawet założyć własną strukturę, w ramach której “generowałby przychód dla swoich klientów”, ale ludzie szybko zorientowali się, że to oszustwo. 

Potem założył Tethera (przypadek?)

Z kolei prawnik, który stał za obiema firmami, został wyrzucony z Morgan Stanley za swoje powiązania z firmami hazardowymi. 

Okazało się, że stworzył portal do grania w pokera online, w ramach którego niektórzy gracze mogli włączyć “Tryb Boga” i widzieć karty innych graczy, dzięki czemu dosłownie wyciągali od nich pieniądze, a gracze nie mieli pojęcia, dlaczego przegrywają.

Wszyscy trzej wyżej wspomniani założyciele Tethera byli też widywani na wyspach Jeffreya Epsteina – milionera, który zamieszany jest w skandale o wykorzystywanie seksualne nieletnich. 

End-game

Gra toczy się o to, czy USDT ma pokrycie w dolarze amerykańskim. Jeśli ma – to dobrze. Jeśli nie ma: może pojawić się kolejny cios dla rynku kryptowalut i kolejne spadki. 

Niektórzy mówią, że Tether – na początku zakładany jako scam – powiódł się tak dobrze, że właścicielom nie opłaca się już oszukiwać po tym, jak ich firma stała się jednym z najważniejszych podmiotów w świecie krypto. 

Trzeba też pamiętać, że nikt nie widział żadnego wiarygodnego audytu – to, co Tether pokazywał w mediach, to atestacje, czyli umowne zgody na to, że te pieniądze faktycznie tam są. 

Kilka słów od Kantoru

Dziękujemy za twój czas! Jeżeli jesteś zainteresowany dywersyfikacją swojego majątku poprzez zakup topowych kryptowalut, lepiej nie mogłeś trafić.

Zapraszamy Cię do naszego kantoru online, lub jeśli ci wygodniej do naszego stacjonarnego kantoru kryptowalut..Prosto i intuicyjnie przeprowadzimy Cię przez cały proces zakupowy.

Jeżeli masz jakiekolwiek pytania odnośnie zakupu swoich pierwszych kryptowalut,  zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na twoje pytania:)

PS. Zapraszamy do zajrzenia na naszą stronę i sprawdzenia poprzednich artykułów.

Do zobaczenia!

Dziękujemy za Twój czas! Do zobaczenia w kolejnym artykule. Zachęcamy do rozejrzenia się po naszej stronie internetowej.